Nov 10, 2021 • 9M

#75 👨‍💻 Orbitální lety

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-8:59
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podca


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra, Virtuální realita, Digitální peněženky, Fundamentální analýza Bitcoinu, Příprava Bitcoinu na instituce, Elektromobily, Automatizace, Autonomní taxi a Doručování balíků dronem.

Orbitální průmysl

Vesmírný průmysl se rozrůstá. Díky nedávným objevům umělé iteligence, 3D tisku a robotiky cena za dopravu na oběžnou dráhu razantně klesá. Díky tomu se otevírají dveře novým příležitostem v satelitních letech.

Podle výzkumu ARKu, je orbitální letectví v oblasti globální konektivity a mezikontinentální přepravy příležitost o velikosti $370 miliard ročně.

Nové příležitosti orbitálního letectví

Přibližně 50 % populace nemá přístup ke kvalitnímu internetu. Díky levnějším letům znovu použitelných raket, je možné vybudovat síť nízko oběžných satelitů s vysokorychlostním internetem.

Díky znovupoužitelnosti raket, jsou ekonomicky proveditelné nadzvukové lety z kteréhokoliv města do jiného města v rámci planety, pomocí vzletu mimo atmosféru za přibližně 2 hodiny. To je obrovské zrychlení o proti standardním 10+ hodinám.

I přesto, že jsme byli schopni už 20 let žít ve vesmíru, pořád jsme přikovaní k naší planetě. Nové pokroky ve vesmírném odvětví přináší naději na uskutečnění multiplanetární civilizace.

Znovupoužitelnost raket je jediné řešení

Žádný program, který není ekonomicky soběstačný, není schopný dlouhodobě přežít. Cena za lety do vesmíru se proto musí zlevnit o několik řádů, aby byl umožněn příliv nových peněz do odvětví. To se daří společnosti Space X, které se podařilo znovu použít raketový urychlovač až osmkrát. Díky tomu se cena za kilogram snížila 6x vůči raketě Atlas V a 3 x vůči raketě Arianne 5. Plně znovupoužitelná raketa Starship, která je zatím ve vývoji, přináší příslib zlevnění o celé řády dolarů.

Rychlý globální internet díky satelitům

Připojení internetu přes Geostacionární satelity (GEO - ty vzdálenější od Země) má vysokou odezvu až 700ms. Což znemožňuje použití takového internetu pro mnoho aplikací, jako volání přes internet, hraní her nebo IT práci. Dokonce i prohlížení webových stránek přes takový internet je přinejmenším frustrující, když musíte čekat přibližně 2s po každém kliknutí na jakýkoliv odkaz.

Díky zlevněným satelitním letům se pokrytí celé planety pomocí nízko oběžných satelitů (LEO satelity, je jich více a jsou blíže k Zemi) stává ekonomicky rentabilní. Internet připojený přes nízko oběžné satelity je vysokorychlostní a díky nízké odezvě je možné využití pro jakékoliv aplikace kdekoliv na světě. To přináší obrovský potenciál pro nové zákazníky, kteří nemají dosud žádnou možnost se připojit ke kvalitnímu internetu jinak.

Počty vypouštěných satelitů

Počty vypouštěných satelitů se razatně zvyšují. Jenom SpaceX během 13 misí Starlink vypustila přibližně 780 satelitů v rece 2021. Otevírají se nové příležitosti v oblasti mikro satelitů. Například společnost RocketLab umožňuje speciální péči pro zákazníky s velmi malými satelity, ti už nejsou nuceni se “svézt” s misemi s většími satelity.

Finanční příležitost z poskytování satelitního internetu

Dle ARKu je globální příleřitost poskytovat internet až 3 miliardám domácností bez internetu. To odpovídá přibližně $40 miliardám obratu ročně. Ale po získání nízko visícího ovoce je zde další příležitost a to až $36 miliard ročně pro připojení letadel, vlaků a jiných vozidel. Dohromady se dá očekávat, že tento trh je s příležitostí až $100 miliard ročně.

Finanční příležitost v interplanetární dopravě pomocí raket

Podle průzkumu jsou pasažéři ochotni zaplatit přibližně $15.000 za každé 2 uspořené hodiny na cestě v soukromých letadlech. Dle trhu privátních letů ARK odhaduje, že pasažéři a podniky budou ochotni zaplatit přibližně $100.000 za uspořených 13 hodin na 2-3 hodinové cestě z New Yorku do Tokia, která proběhne pomocí nadzvukových raket.

Pokud 2,7 miliónu pasažérů je ochotno zaplatit $100.000 za nadzvukové lety, trh s těmito lety by se mohl vyšplhat na $270 miliard ročně.

SpaceX

Přestože SpaceX není jediná společnost zabývající se vesmírnými lety, rozhodně je leader. Má nejambicióznější plány na plně znovu-použitelnou raketu Starship a již má v provozu Starlink satelitovou konstelaci. Dokonce Starlink příjímač by mělo být možné již zakoupit i v České republice.

Přestože jsem před časem psal o tom, jak do SpaceX investovat, tato možnost již není dostupná. Cena SpaceX akcií od té doby vzrostla o 80 %, ale takové investování je riskatní, aktuálně bez možnosti prodeje. Ale rozhodně je zapotřebí sledovat situaci okolo SpaceX, protože se spekuluje o možném odtrhnutí Starlink a převedení aspoň části společnosti na veřejně obchodovatelnou společnost, což by nám, menším investorům, umožnilo vlastnit část tohoto skvělého podniku.

SpaceX ukázala video s detaily úspěšného letu Starshipu | Nedd.cz

Zdroj: Ark Big Ideas 2021, Musk nabízí svůj kosmický internet v Česku. Za Starlink chce 2500 korun měsíčně


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.