#28: Jak koupit americké ETF

Každý týden píši email pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


V jednom v předchozích článků jsem popsal Ark Invest a jejich disruptivní strategii investování, která se jim zatím vyplácí. I v reakci na tento článek se diskutovalo, jak vlastně koupit americké ETF, jelikož pro evropského občana to může být problém.

Přišel jsem zatím pouze na 2 brokery, u kterých je možné si s českým občanstvím otevřít účet a americké ETF zde obchodovat. Aktuálně mi přijde jako nejlepší možnost Firstrade, proto jsem se rozhodl sepsat, jaké má výhody.

Firstrade

Firstrade je americká společnost, která je na trhu už od roku 1985, díky tomu se této společnosti dá důvěřovat. Naštěstí pro české občany, se při hledání zákazníků neomezuje pouze na americké uživatele, ale umožňuje se registrovat i mezinárodním uživatelům. Pokud využijete tuto společnost, kromě poměrně přehledného webového rozhraní, získáte i přístup k účtu pomocí mobilní aplikace. Účet je možné založit online na webu. Proces registrace nezabere více než 15 minut. Celý registrační proces pak, včetně schvalování, trvá cca 2 pracovní dny, což je super.

Firstrade Poplatky

Jedna z největších výhod je, že veškeré obchody jsou bez poplatků. Jediný poplatek zaplatíte při výběru. To je uvedeno i v podmínkách používání. Tuto výhodu ocení především menší investoři, kteří nebudou zatíženi fixními poplatky, který u FIO bývá okolo $9 na jednu transakci.

Obchodování před trhem a po

Další výhodou je, že můžete obchodovat jak před začátkem obchodních hodin, tak i po skončení. Tato možnost obchodování bývá standardně umožněna pouze velkým investorům, proto považuji za velkou výhodu, že u tohoto brokera má tuto možnost každý.

Zaslání ověřovacího kódu

Jediný z problémů, na který jsem narazil, byl u registrace. Při registraci je potřeba ověření telefonního čísla. Bohužel, nepodařilo se mi vygenerovat sms kód na můj mobil. Naštěstí tu mají možnost si nechat ověřovací kód zatelefonovat automatem. Číslo je vám nadiktováno do telefonního sluchátka a stačí ho odposlechnout a přepsat do formuláře. Po tomto drobném zádrhelu už jsem na další problém nenarazil. Pokud vám i tato možnost nefunguje, je možné využít službu pro dočasné americké telefoní číslo pro přijetí sms: mytempsms.com. Jedná se ale o veřejné čísla a po dokončení registrace je nutné číslo změnit.

Nevýhody Firstrade

Bohužel, i tato služba má své mouchy. U Firstrade je to možnost vložení prostředků pouze přes bankovní transakci wire. Tato transakce se vždy pojí s poplatkem, ale můžete zvolit banku, kde je tento poplatek nízký, například AirBank. Tato nevýhoda není tak velká, jak se může zdát, protože tento poplatek zaplatíte pouze jednou, když si posíláte peníze na Firstrade. Jakmile budete mít peníze na Firstrade, další poplatky už platit nebudete. U wire je vhodné použít poplatek OUR, ten dle zkušeností by měl být nižší.

Při převádění korun na dolary můžete narazit na další problém. Peníze nejde převést přímo z Revolutu na Firstrade, ale můžete si založit bankovní účet v USD třeba u AirBank a převést koruny na dolary na Revolutu a bankovní účet u AirBank využít jenom jako prostředníka pro přeposlání z Revolutu. Bohužel tato metoda se pojí s několika různými poplatky a vyplatí se pouze pro velké částky.

Pro někoho může být další nevýhodou, že uživatelské prostředí je pouze v angličtině.

Jakého brokera si zvolit

Kromě popsaného Firstrade je možné americké ETF koupit také na Fio e-brokeru, který ale má několik nevýhod. A to především vysoké poplatky za každý obchod okolo $9, tedy nákup i prodej, také má fio nevýhodný kurz na měnové převody a jejich platforma je pro dnešní standardy nevyhovující. Kvůli těmto důvodům jsem hledal a našel Firstrade, který v je několika ohledech lepší než Fio. A Fio bych doporučil pouze lidem, kteří neumí vůbec anglicky a byli by příliš ztracení na uživatelském prostředí s angličtinou.

Tento článek jsem napsal, protože doufám, že někomu pomůže vyřešit problém s nákupem amerických ETF, který jsem i já sám dříve řešil.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.