49 Comments

Je zajímavé Karolíno, že se výše poplatku tak liší. Třeba u Etoro je minimální nakup za 50$

Expand full comment

Měla bych dotaz ohledně minimální objednávky na ETF u Firstrade, používám XTB a tam je minimální částka 100 USD nebo 100 EUR, jak je to prosím u Firstrade?

Expand full comment
author

Firstrade neumožňuje nakupování částí ETF, takže nejnižší částka se rovná ceně ETF. Třeba ARKK stojí okolo $121, a minimální množství je jedna akcie ETF. Proto minimální částka pro toto ETF je $121. Ale pozor s malými částkami, při vkládání financí přes wire zaplatíte nezanedbatelné poplatky.

Expand full comment

Děkuji za odpověď :)

Expand full comment

Ahoj Romane, mám dotaz není lepší používat Interactiv Brokers? O FirstTradu slyším poprvé. Umožňují podepsání formu pro vyhnutí dvojího danění?

Expand full comment
author

Hlavní výhoda Firstrade je možnost přímé investice do amerických ETF. Zase na druhou stranu má nevýhodu složitějšího zasílání financí přes zahraniční platbu. Pokud už používáte IB a jeho funkce vám vyhovuje a nechybí vám třeba ta možnost investovat do ARK, pak nemá smysl přecházet na Firstrade. Osobní zkušenost s daněním ještě nemám, ale na stránkách píšou:

The U.S government encourages global investors to invest in the U.S. market. Therefore, most of the foreign investors can take advantage of certain tax benefits where they will not have to pay taxes on capital gain by filling out the W-8Ben form. In most cases, foreign investors can apply through Internal Revenue Service for the tax refund that was previously charged on the dividends earned.

Expand full comment

Zdravím, fio tedy také nabízí přímo ark etf, nejde o nějaký fond, který jen kopíruje původní etf či něco podobného? Pro me by to byla ideální volba, jak koupit, jelikož se chystám si tam stejně v příštích dnech otevřít účet kvůli akciím určite firmy a je mi celkem jedno, jestli mají prostředí brokeru na způsob win98, jde mi o účel a cenu ne super design😎

Expand full comment
author

Ano na fiu to jde asi taky, I když jsem nevyužil. Jenom se připravte na $9 poplatek za každý nákup i prodej. Plus nevýhodny kurz na směnu měny.

Expand full comment

Zdravím, ať hledám, jak umím, tak na fio mi nejde najít. Hledám zde: https://www.fio.cz/akcie-investice/etf/vypis-etf

Expand full comment
author

Asi v tom výpisu nemají všechno. Je dobré hledat přímo v tom jejich e-broker rozhraní.

Expand full comment

Díky, to funguje. A mám malý objev, třeba se to někomu hodí. Jejich e-broker rozhraní umožňuje požádat o přidání tickeru, který tam není. Vyzkoušeno. Na radu bankéře na pobočce jsem jim napsal přes @FIO Servis (v e-brokeru) a druhý den mi přišel e-mail s informací, že moje tickery přidali. Jen nejsou vidět historická data, ale na to jsou i jiné zdroje. Pecka a díky :-)

Expand full comment

zkousel jste etoro? ARKK tam normalne vidim...

Expand full comment
author

Etoro má několik problémů. Velké spready, v době, kdy jsem ho zkoušel já měl I zakryté poplatky. Navíc pokud se nemýlím, tak na etoru nic nevlastnite. Jedná se o finanční deriváty. Velký problém také nastává v případě daneni, kdy vám strhnou americkou daň místo české, kvůli tomu, že dané aktiva nejsou napsané na vaše jméno. Přesné detaily úplně nevím, ale to co vím mě odradilo od etora natolik aby jsme to ani nezkoušel. Zkuste pohledat nějakou obsáhlejší recenzi etora třeba na warengu v posledním hodnocení brokeru je popsané, za co všechno si strhnou peníze ani si toho nevšimnete.

Expand full comment

No, právě proto jsem si našel tento článek, řeším danění na eToro. I když jsem podepsal formulář W-8BEN, tak mi daní dividendy 30 %. Díky za zdůvodnění, naštěstí jsem tam měl jen testovací funny money. Ve FIO bance mi dnes řekli, že po vyplnění formuláře budou srážet pouze 15 %. Velikost poplatku za transakci pro mě asi nebude tak důležitá; chci nakupovat větší objemy najednou. Jinak ten Fio e-broker je dost šílený prostředí.

Expand full comment
author

Ještě mrkněte na patria, další rozumná Česká alternativa.

Expand full comment

Zkoušel někdo v poslední době založit účet u Firstrade? Mám zásek hned na začátku, SMS stále nepřichází a při volbě zatelefonování mi to oznámí: "Sorry, there was a problem with your request". Nějaký nápad prosím? Martin

Expand full comment
author

Podobný problém jsem slyšel už i od někoho jiného. Podpora tento problém řeší tím, že člověka odkaže na papírový formulář. Takže pokud chceš moc ten účet, tak zkus kontaktovat podporu. V každém případě mě tato služba zklamala především z hlediska podpory.

Expand full comment

Měl jsem stejný problém. Vyzkoušeno několik telefonních čísel v několika různých dnech. Nakonec jsem musel sáhnout až k tomu, že jsem využil dočasné online telefonní číslo s US předvolbou. A teprve následně po dokončení registrace a schválení účtu jsem to číslo opravil na české.

Expand full comment

Zajímavé řešení, použil jsi prostě nějakou službu pro poskytnutí telefonního čísla online? Gůglil jsem a netušil, že něco takového existuje.

Já vyplnil a poslal ten papírový formulář a čekám. Pokud se nedočkám, zkusím tvoji metodu s US číslem, díky za ni.

Expand full comment

Me obava o spravne vyplneni a snaha minimalizovat jim odevzdane informace (doporucujici kontakt nakonec nebyl nutny) prinutila najit jine reseni. Existuji aplikace a stranky, kde jsi po omezenou dobu lze pronajmout US telefonni cislo. Ale vsechny se mi zdaly prilis komplikovane nebo s chytaky. Po zkontrolovani, ze nejde resetovat heslo na Firstrade za pouziti tlf cisla, jsem nakonec pouzil mytempsms.com, ktere ma bohuzel obsah sms zpravy verejny. Nicmene cely proces registrace s potvrzenim cisla spise vypada jako ochrana pred boty. Zmenit cislo pak nasledne slo az po schvaleni uctu ze strany Firstrade.

Expand full comment

Jak dlouhou máte, prosím, zkušenost s Firstrade? Účet jsem si již založil, děkuji za návod.

Expand full comment
author

Dobrý den, příliš dlouhou zkušenost nemám. Ale snažil jsem se zde podělit s ostatními, když jsem přišel na řešení problému s us EFT. Až budu mít delší zkušenost pravděpodobně sepíšu nějakou recenzi.

Expand full comment

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li máte nastudováno nějakým způsobem Degiro? Tam není vůbec možné obchodovat s americkými ETF indexovými akciemi? Firstrade ale vypadá opravdu lukrativně musím říci, vedu si bankovní účet u Fio banky, tam náhodou nevíte, jak to mají s poplatky při wire transakcích? Nebo tím AirBank přímo vyniká? Děkuji, Vojta

Expand full comment
author

Degiro používám běžně. Pokud máte v plánu kupovat běžné akcie, tak je to lepší varianta. Bohužel tam neumožňují nakupovat us etf. U fio je poplatek asi 200 u airbank 100. Mrkněte na tabulku zahraniční platby mimo sepa: https://www.duofinance.cz/zahranicni-platba

Expand full comment

Je mozne nabit Firstrade pres Revolut?

Expand full comment
author

V podmínkách píšou, že to nejde. Ale můžete si založit online účet u airbank v USD a přeposlat peníze nejdříve tam a potom na firstrade.

Expand full comment

Tady bych jen doplnil, že i za poslání USD z Revolutu na účet v Air Bank se platí poplatek, jelikož se nejedná o SEPA platbu, ale SWIFT (při částce 200 i 400USD to ukazuje poplatek ve výši 4.2USD). Dokážete prosím někdo poradit, zda je výhodnější konverze CZK na USD přes Revolut a zaslání do Air Bank s poplatkem nebo konverze CZK na USD v rámci Air Bank?

Expand full comment
author

Poplatek za swift u airbank je 100 Kč kde ceníku. Podle aktuálního kurzovniho lístku. Při směně 5000 Kč na revolutu ošetříte asi 5 USD, tedy více než 100 Kč. Tedy jakoukoliv vyšší částka, než 5000 se oplatí směnit na Revolutu. Pro menší částky než 5000kc se oplatí využít kurz airbank.

Expand full comment

Ach jo, je to již podruhé co jsem se spálil na poplatcích dle rad na tomto webu. Nezlobte se, ale přijde mi, že autor reálnou zkušenost s posíláním peněž na dané účty nemá.

Revolut se rozhodně nevyplatí při malých částkách, ani při 5000,- jak je zmiňováno. Vyplatí se to od cca 34 000,- a výše.

Zkušenost z dnešního dne: směna provedena přes Revolut, poplatek 0,5% za směnu, poplatek za odeslání swift na straně Revolutu 100,- dále poplatek 24 USD zprostředkovatelným bankám, dále poplatek 100,- Airbank za příchozí platbu.

Expand full comment
author

Omlouvám se, v předchozím výpočtu opravdu nejsou zahrnuty všechny poplatky. Především poplatky zprostředkovatelským bankám jsou poměrně dobře skryté. Osobně swiftu se snažím vyhnout co to jde, u firstrade je největší nevýhoda, že je to právě jediná možnost. Sám mám v plánu investovat větší částky do ARK ETF až během letošního roku, proto moje zkušenost není úplná. Ale, když jsem našel způsob jakým hodlám do ARKu investovat, chtěl jsem se s ostatními podělit hned. Bohužel, ale při tom vznikly některé nepřesnosti, které se jinak snažím minimalizovat na minimum.

Expand full comment

V pohodě. Jinak co se týče ARK ETF, tak při vyšší jednorázové investici mi Firstrade vychází dobře. Avšak při pravidelných investicích je pak levnější koupit dané ETF přes PIE u Trading212 s týdenním rebalancingem a vlastně člověk ušetří i Expense Ratio a může mít účet i v CZK. Nevýhoda je, že člověk musí důvěřovat tomu, kdo daný PIE spravuje.

Expand full comment

Rád bych se s dovolením ještě zeptal na 2 věci. Založil jsem si dle doporučení z článku účet u Air Bank kvůli nízkému poplatku za SWIFT platbu. Při vyplnění údajů k převodu na Firstrade mi při vyplnění kolonky číslo účtu formulář sděluje, že formát neodpovídá IBAN (zadal jsem číslo účtu dle údajů z Firstrade) - počítám, že to problém nebude? A jaký volíte typ poplatku - OUR či SHA? Při OUR to ukazuje dalších 22USD za převod, zda mohu použít SHA netuším.

Expand full comment
author

Při poplatku OUR platíte jak poplatek u Air Bank, tak u banky příjemce, je tedy větší pravděpodobnost, že platba přijde. SHA platíte poplatek pouze AirBank, případné ostatní poplatky jsou strženy z cílové částky.

Nejlepší co můžete udělat, je poslat malou částku, a uložit si platbu do šablony. Pokud je všechno v pořádku, poslat celou částku co potřebujete.

Expand full comment

Díky za odpověď. Možná by nebylo od věci pro čtenáře doplnit do článku informaci, že poplatek za SWIFT v Air Bank (100,-) není ten jediný a za vlastní wire trasfer se pak zaplatí ještě dalších téměř 500,-.

Expand full comment

Vypada to, ze akce Free Stock plati jen pro US residents. Ale i tak diky za tip, uz se registruju.

Expand full comment
author

Ano je to tak, bohužel jsem si toho všiml až po vydání článku. V textu jsem to už upravil, aby to nikoho nemátlo.

Expand full comment

bankovní transakce je to samé jako SEPA, nebo je to něco jiného? A jaké specifika jsou u těch akcií zdarma? Je to dle vlastního výběru s cenovým limitem nebo jinak? Díky!

Expand full comment
author

Není, SEPA je pouze v rámci eu a pouze v EUR. Wire je také nazývaný občas jako swift a je mezinárodní do jakékoliv země. https://www.mbank.cz/blog/post,628,jak-funguji-platby-do-zahranici.html Co se týče akcie zdarma, tak se omlouvám, ale tato akce platí pouze pro us občany. Předtím jsem si toho nevšiml. Z článku už jsem to smazal, abych nikoho nemátl.

Expand full comment