#13: Ark Invest inovační technologie

Býčí studie #ARKK

Ark Invest

Ark Invest je investiční společnost, která spravuje několik ETF fondů. Cathie Wood založila Ark Invest v roce 2014 s cílem přinést investorům možnost investovat do disruptivních technologií. Její přístup investování je velmi rozdílný od typických fondů na Wall Street, které příliš diverzifikují a obvykle mají horší výsledky než pasivní index. Její ETF poráží indexy a zaceluje díru na trhu.

Co je to disruptivní technologie

Za disruptivní technologii, nebo také inovaci, se označuje radikální změna technologie, která překoná a vytlačí technologii předchozí. V tomto kontextu se disruptivní dá chápat jako něco převratného. Tedy taková technologie postupně vytlačí technologii předcházející a přitom vytváří nový trh a doposud nedosažitelné možnosti. Příkladem poslední takové disruptivní inovace může být internet, který vytlačil a ještě stále vytláčí předchozí technologie jako jsou seznamy telefonních čísel, papírové noviny, lineární televize a další.

Disruptivní technologie v minulosti

V minulosti zavedení disruptivních technologií se pojilo vždy se zvýšenou ekonomickou aktivitou. Jeden z největších takových ekonomických růstů byl v době 1920 tzv. Roaring Twenties. Kde postupně přišly průlomové objevy telefonu, automobilů a elektriky. Tyto objevy přinesly obrovské příležitosti a vytvořily nové možnosti na trhu. Ark invest tvrdí, že aktuálně probíhá 5 takových inovací.

Právě probíhající inovace

Ark invest identifikoval těchto 5 hlavních disruptivních inovací:

  1. Blockchain

  2. Genetické inženýrství

  3. Umělá inteligence

  4. Robotika

  5. Úložiště energie

Ark věří, že každá z těchto inovačních platforem skrývá příležitost o několika miliard dolarů. V tomto článku jsem se zaměřil především na Blockchain a umělou inteligenci, protože jako softwarový vývojář dokáži snáze pochopit technologii a potenciální dopad na společnost.

Technologie Blockchain

Mezi největší blockchain projekt patří Bitcoin. Pokud srovnáme kolik dolarů bylo přesunuto ročně přes jednotlivé sítě uvidíme, že Bitcoin už v roce 2017 objemem transakcí překonal PayPal a začíná atakovat Visa. Jde tedy vidět, že bitcoin má využití a počet uživatelů i velikosti částek se zvyšují.

Bitcoin má velký potenciál růstu v objemu transakcí a to až 1000x, protože má možnost pohltit konkurenci v podobě Swift a jiných.

Umělá Inteligence

Ark invest přirovnává umělou inteligenci k revolučnímu objevu počítačů a internetu. Internet přinesl globální růst 4 miliard dolarů a internet přinesl růst 10 miliard dolarů. Pokud by trend zůstal stejný, pak hluboké sítě umělé inteligence by měly přinést globální růst 30 miliard dolarů, jak můžeme vidět na následujícím grafu.

Ark Innovation ETF

Pokud se podíváme na společnosti, které Ark ve svém portfoliu drží, pak můžeme vidět, že se řídí výše popsanou strategií inovací. Největší podíl akcií, které drží, je Tesla. Tesla zasahuje hned do několika disruptivních inovací zároveň. Především využívá umělé inteligence pro Autonomní řízení. Svými bateriemi v autech a bateriích připojených na síť probíhá disruptivní revoluce na poli úložiště energie. Stojí i za zmínku polo robotický provoz výroby aut, který spadá pod inovaci robotiky.

Další společnosti s velkým dílem je Square, který se řadí mezi fintech. Se svou aplikaci Casch App činí revoluci ve finančnictví a umožňují velmi jednoduché nakupování bitcoinu.

Hlavní ETF společnosti Ark má exkluzivní výsledky. Od založení má průměrné roční zhodnocení více než 26 %. Poslední rok má zhodnocení 49 %. Tedy jde vidět, že jim jejich strategie vychází.

Můj pohled na Ark

Přístup společnosti ark je mi velmi blízký, právě protože se nebojí jít do akcií společnosti, které mají obrovský potenciál. Pro někoho je to velmi riskantní strategie a raději se spokojí s jinými fondy se zhodnocením 5 %. Ale já kdybych se rozhodl pro nějaký fond místo jednotlivých akcií, pak bych silně přemýšlel nad tímto.

Přestože jsem se rozhodl jít cestou výběru individuálních investicí, u Ark invest jsem se inspiroval ve filozofii svého investování. Investuji do disruptivních inovací, které mají potenciál obrovské zhodnocení, především díky nahrazení předcházející technologie. S touto filozofií jsem vybral investice například do Tesly a Bitcoinu.

Pro ty, kteří hledají způsob jak ETF ARKK of Ark Invest koupit, sepsal jsem návod na koupení amerických ETF.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Zdroje:

akr-invest.com