#20: Jak na směnárnu Kraken

Série o Bitcoinu (#BTC)

Série o Bitcoinu (#BTC)

Odběratelé, kteří nejsou zdatní v angličtině, mě prosili o návod jak spořit s BlockFi. Rád jim pomůžu, ale BlockFi podporuje vklad financí z tradičních bank pouze přes wire, který se používá spíše v Americe. Proto jsem se rozhodl nejdříve sepsat návod jak převést eura na bitcoin nebo usdc, který už není problém na BlockFi vložit. Pro tento účel jsem zvolil Kraken, který sám používám, má jedny z nejnižších poplatků a zabezpečení na špičkové úrovni.

Vytvoření účtu

Můžete začít tím, že kliknete na následující tlačítko, které vás přesměruje na službu Kraken.

Registrace Kraken

Pokud tak učiníte, podpoříte tím mě a tento newsletter. Na webové stránce, která se vám objeví stačí kliknout na Create Account (vytvořit účet).

Při registraci zadejte email, jméno, heslo, které musí obsahovat písmeno, číslo, speciální znak a musí být dlouhé 8 znaků.

Přijde vám potvrzovací email s kódem, ten vložte do stránky. A váš účet bude vytvořen.

Verifikace

Jako další krok je zapotřebí provést verifikaci tedy na hlavní stránce klikněte na verify (verifikovat). Pokud si vystačíte s limitem $5,000 denně bez bankovních transakcí, pak stačí zadat jméno, email, adresu a telefonní číslo. Tedy tzv. Starter. Klikněte na Get verified (verifikovat). Pokud chcete nakupovat za eura, musíte se verifikovat jako Intermediate (střední).

Na stránce, která se vám objeví, vyplňte jméno a příjmení, adresu, město, PSČ, zemi, telefonní číslo a datum narození.

Vklad euro

Vklad peněz provedete na stránce Funding (financování). V nabídce najdete euro a klikněte na deposit (vložit) .

Objeví se vám stránka s možností výběru metody vkladu. Vyberte banku s SEPA platbou.

Zobrazí se vám informace o účtu, kam máte poslat peníze. Nejdůležitější informace je IBAN a Reference. Při zadávání informací si dejte pozor, abyste všechny informace zadali správně. Reference se zadává celá včetně kraken.com.

Například na Equa bank můžete zadat příkaz přímo z mobilu. Také je důležité si zkontrolovat, jestli vaše banka neúčtuje nějaké poplatky za sepa platbu. Na Equa bance žádné poplatky nejsou a má také jedny z nejlepších kurzů z českých bank.

Platba bude trvat den až 2. Záleží na hodině ve kterou jí provedete.

Převod na bitcoin nebo usdc

Jakmile máte připsáné eura na účtě ve službě Kraken, můžete peníze směnit na krypto měnu. Pokud chcete spořit na BlockFi, tak nejspíš budete chtít vyměnit bitcoin nebo usdc. Vlevo nahoře vyberte tedy jakou měnu chcete směnit pod názvem Market (trh). Pro bitcoin je to pár XBT/EUR a pro dolar pár USDC/EUR. Ve směnném formuláři vyberte Buy (koupit), zadejte kolik bitcoinu chcete koupit do kolonky označené jako XBT, zatrhnete tlačítko Market (to znamená, že se směna provede okamžitě za aktuální cenu na trhu). V poslední kolonce se vám vypočítá cena, kterou zaplatíte, tedy kolik se vám odečte z účtu. Poté už stačí kliknout na Buy XBT with EUR pro provedení směny.

Výběr na adresu

Když máte směněny prostředky, můžete je převést na požadovanou službu, to provedete kliknutím znovu na Funding (financování). Vyberete měnu, kterou chcete vybrat a kliknete na Add address (Přidat adresu). Kde vyplníte název a adresu. Při kliknutí na Save address (uložit adresu), vám dojde potvrzovací email, kde musíte kliknout na odkaz, aby se vám adresa přidala. Poté už můžete vybrat cryptoměnu na požadovanou adresu. Dejte si pozor, po první vkladu jsou všechny výběry pozastaveny na 72 hodin.

Vklad bitcoin nebo usdc

Pokud budete chtít provést opačnou operaci, tedy z kryptoměn získat zpět eura, musíte začít nahráním prostředků na směnárnu. Vyberete deposit (vložit) u bitcoinu nebo nebo usdc a kliknete na Generate new address (Vytvořit novou adresu).

To vám vytvoří adresu, na kterou můžete ze služby BlockFi nebo z jiné peněženky poslat prostředky na Kraken. Jakmile máte bitcoiny nebo usdc na službě, můžete je převést zpět na eura na stránce Trade (obchodovat).

Výběr euro

Výběr euro je podobný jako vklad. Vyberete medotu SEPA. Kliknete na Add account (přidal účet). A ve formuláři vyplníte informace ze svého účtu své banky.

Shrnutí

Celý proces se může zdát pro člověka bez znalosti angličtiny trochu složitější, ale výhodou je, že Kraken má nejlepší kurzy a nejnižší poplatky. Také je tato směnárna považována za jednu z nejbezpečnějších. Pro ty, kteří chtějí dostat peníze na BlockFi, je to dobrá a levná varianta. Třeba v budoucnu služba BlockFi, zavede SEPA platby a tento proces už nebude zapotřebí.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.