Série o Bitcoinu (#BTC)
Ether jsou peníze?
Mezi Ethereum komunitou se začínají objevovat názory, které by šlo shrnout heslem “Ether jsou peníze”. Což by implikovalo, že Eth je úložiště hodnoty, účetní jednotka a směnné médium. Rád bych prošel vlastnosti Etherea a provnal ho s Bitcoinem a fiat měnami. Než se pustíme do srovnání, rád bych předem řekl, že nejsem proti Ethereu nijak zaměřený. Vítám vývoj, experimenty a především se mi líbí možnost chytrých smluv, které lze nativně a decentralizovaně spouštět přímo na Ethereu.
Hlavní vlastnosti Bitcoinu
Bitcoin je největší, nejbezpečnější a nejvíce decentralizovaná blockchainová síť. Bitcoin jsou decentralizované peníze s programově nastavenou peněžní politikou a jasným maximálním množstvím v oběhu. Bitcoin je zaměřen na jednu věc a tu dělá dobře. Každý si může spustit vlastní node a tam ověřit všechny vlastnosti sítě a stát se sám sobě bankou.
Hlavní vlastnosti Ethereum
Etherum je druhá největší blockcahinová síť, která se zaměřuje na chytré smlouvy. Díky tomu na Ethereu běží největší množství decentralizovaných projektů. Jako například stabilní měny v čele s Tether nebo decentralizované půjčování, které se nazývá DeFi.
Peněžní politika
U Bitcoinu je přesně daná peněžní politika. Každý si může ověřit a zjistit, kolik přesně bitcoinů je v oběhu a kolik bude přibývat v následujících rocích, tedy plánovaná inflace. Také je jasné, kolik bitcoinů bude celkově v oběhu po vytěžení všech odměn. Tedy je jasná maximální nabídka bitcoinů, které kdy budou vytvořeny.
O odměnách za těžení Ethereum rozhodují zainteresované zúčastněné strany. A to především vývojáři, těžaři, komunita a projekty v ekosystému. Aktuální inflace je okolo 4.5% ročně. Ale protože není pevně daná, nedá se vyloučit, že v budoucnu nemůže stoupnout. I když v minulosti zatím klesala. A nakonec, Ethereum nemá žádný strop, není stanoveno maximální množství eth, které kdy bude vytvořeno.
Zdroj: ETH Is No Different Than A Fiat Currency, Monetary Policy, Bitcoin Vs Ethereum with Samson Mow & Vitalik Buterin
Srovnání s fiat měnou
Etherum a fiat měny mají následující 3 vlastnosti společné:
Žádná maximální částka mincí v oběhu
Inflační peněžní plán
Peněžní politika je určována hrstkou lidí
Proto by se dalo říct, že Etherum opakuje chyby fiat měn a neřeší problém dobrých peněz. Oproti tomu Bitcoin v těchto třech zásadních vlastnostech je nastaven takto:
Jasně daný maximální počet bitcoinů 21 milionů
Dezinflační programově nastavený plán
Peněžní politika je nezměnitelně programově určena přímo v kódu Bitcoinu
Míra decentralizace
Bitcoin nemá žádného hlavního vůdce, u Etherea je známý tvůrce, který je stále vede projekt. To je jistá míra centralizace, protože Vitalik Buterin stále může do jisté míry ovlivnit směr, kterým se Ethereum vydává.
Vytvoření vlastního soukromého nodu u Bitcoinu není podmíněno velkou investicí ani přílišnou technickou odborností. Dokonce se dají koupit hotová řešení, nebo komunitní open source software například Raspberry Pi full node. Velikost blockchainu bitcoinu je něco málo míň než 300 GB. Při dnešní ceně za disky to není problém.
U Ethereum existují dva typy node. Jeden nazývají plný (300GB) a druhý archivní (4TB). Ale jak může být jeden plný a druhý typ plnější? Archivní má kromě informací o všech blocích také informace, jaký byl a je zůstatek všech účtů. Tato informace je důležitá, aby se například spočítalo množství eth v oběhu. Navíc dle Pierra Rocharda u Etherea nelze spočítat přesný počet eth aktuálně v oběhu, jednotlivé odhady se liší až o 300 000 eth. Značná velikost node komplikuje provoz node. Problém vzniká u pořizovací ceny a také u synchronizace, která trvá bezmála měsíc. Navíc při provozu node je zapotřebí větší technická zdatnost. Bohužel tyto problémy snižují počty lidí, kteří provozují archivní node se všemi daty včetně velikosti účtů. A proto je spoustu služeb závislých na nodu provozovaném třetí stranou.
U Ethereum poměrně často dochází k hard forku (nekompatibilní změně kódu), a přichází také přechod na Ethereum 2.0. To je na jednu stranu dobré a inovativní, ale na druhou stranu to přináší jisté otázky důvěry. Bitcoin oproti tomu se snaží inovovat v rámci soft forku (se zpětnou kompatibilitou).
Zdroj: Bitcoin Vs Ethereum with Samson Mow & Vitalik Buterin, Is Ethereum is a Store of Value? Pierre Rochard on How the Supply Controversy Challenges this Debate, Are Ethereum Full Nodes Really Full? An Experiment.
Investiční pohled
Kvůli těmto důvodům bych řekl, že Etherum nejsou dobré peníze, z mého pohledu za jediné dobré peníze lez pokládat Bitcoin a Zlato. Ovšem z investičního hlediska je možné, že Etheru se bude dařit v procentech lépe než bitcoinu navzdory popsaným vlastnostem. Osobně si myslím, že oba projekty nesoutěží příliš mezi sebou, protože každý má trochu jiné využití, ale spíše soutěží společně na poražení stávající peněžní technologie. Tedy komu se líbí více použitelnost, programovatelnost a inovace, pak by se měl zaměřit na Ethereum. Kdo dává větší přednost vzácnosti, spoření, dobrým penězům a pojistce proti inflaci pak by se měl zaměřit na Bitcoin.
Tento článek jsem původně napsal pro btctip.cz.
Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.
Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.
Služby, které používám
Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)
BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)
crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)
Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)
Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)
Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.
Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)
O mně - darovat
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.