#22: Do čeho investuji na podzim 2020

Každý týden píši email pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.


Série o Bitcoinu (#BTC)

Přemýšlel jsem, že by bylo vhodné, abych se s Vámi čas od času podělil s mými investičními plány. Doufám, že to oceníte a že Vám třeba moje tipy přijdou vhod.

V listopadu se chystám investovat volné prostředky především do bitcoinu a do spoření v dolaru. Nejdříve v několika bodech rozeberu, proč v tuhle dobu investuji do bitcoinu. Poté vysvětlím, proč dávám volné prostředky i na spoření v dolarech.

Podle modelu je cena bitcoinu podhodnocená

Dle Stock-to-Flow modelu s ročním průměrem, který historicky nejvíce kopíruje cenu, by aktuální cena za jeden bitcoin měla odpovídat $21,000. Tedy dle tohoto modelu je cena za bitcoin podhodnocená.

Společnosti s finanční rezervou v bitcoinu

Začíná se objevovat nemalé množství veřejně obchodovaných společností, které si ukládají svou finanční rezervu do bitcoinu. Například v nedávné době koupila Micro Strategy bitcoiny za $425 miliónů dolarů. Jejich aktuální cena se už stačila vyšplhat na cca $500 miliónu dolarů.

Myslím si, že tento trend finanční rezervy v bitcoinu bude stále rozšířenější. A to ještě před pár lety bylo nemyslitelné, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Když to dělají inteligentní podnikatelé, proč bych neměl já? Pokud tento trend poroste, poroste i cena kvůli větší poptávce.

Obrovská devalvace fiat měn

Od roku 2008 centrální banky tlačí do ekonomiky průměrně přes 20 % ročně nově vytištěných peněz. Protože to dělají formou nákupů finančních aktiv, tak se tato inflace zatím příliš neprojevovala na zboží každodenní potřeby. Tato peněžní politika se na celém světě pouze ještě více zhoršuje.

Během aktuální pandemie, kdy spoustu ekonomické aktivity ustalo, jsou centrální banky nuceny ještě více zvyšovat rychlost přidávání fiat měn. Osobně si myslím, že tento nepředstavitelný objem peněz nakonec někde vybublá a významným způsobem znehodnotí fiat měny. Já jsem se rozhodl proti této potenciální hrozbě pojistit právě nákupem bitcoinu.

Disruptivní technologie

Bitcoin dle mého názoru patří mezi disruptivní technologie. A v budoucnu bude patřit k našim životům stejně jako internet nebo počítače. Více o disruptivních technologiích se můžete dočíst v mém článku: #13: Ark Invest inovační technologie.

13: Ark Invest inovační technologie

Pravidelné investování do bitcoinu

Jelikož cena bitcoinu je poměrně hodně kolísavá. Způsob, který snižuje riziko je pravidelné investování. Již před nějakou dobou jsem si stanovil minimální článku, za kterou nakupuji bitcoin každý měsíc. V článku #2: Rozbor mýtů o Bitcoinu jsem popsal příklad, jak pravidelné investování může snížit riziko a zvýšit zisky. Tento příklad si můžete prohlédnout na webu dcabtc.com, nebo si vypočítat za vlastní období, kolik bitcoinu jste schopni získat.

Nedávný halving

Já chápu systém nacenění bitcoinu podobně jako autor následujícího tweetu. V něm se autor snažil vizualizovat graficky, jak se dá tento systém chápat. Pro celou vizualizaci doporučuji tweet rozkliknout.

Já si systém naceňování bitcoinu představuji jako malou studánku, do které pořád přitéká voda (nové bitcoiny z těžení). Z této studánky odtéká voda pryč pořád stejnou rychlostí (nákup pro dlouhodobé držení). Voda ve studánce představuje bitcoiny volně k prodeji, pokud hladina vody ve studánce klesá, tak je více vzácnější (cena za bitcoin se zvyšuje). Pokud do studánky přitéká více vody, než odtéká hladina se zvyšuje, voda není tak vzácná (cena za bitcoin klesá). Před halving je hladina více méně rovnovážná, co přiteče také odteče. A halving najednou způsobí to, že do studánky začne přitékat o polovinu vody méně než dříve. Tedy pokud pořád odtéká voda stejnou rychlostí (poptávka na dlouhodobé držení), ale už nepřitéká, pak hladina začne klesat a cena růst.

Spoření v dolaru

Do spoření v dolaru jsem začal přesouvat volné prostředky, protože je zde poměrně vysoký úrok s relativně nízkými riziky. Úrok jde získat vysoký i 8,6 % u podobných společností jako je BlockFi. Ale hlavním důvodem je skutečnost, že tyto peníze lze rychle vybrat a použít na investici jinde, kde se naskytne příležitost. Tedy pokud by cena za bitcoin prudce klesla, nebo cena za akcie Tesly se dostala na hodnotu, za kterou bych chtěl znovu investovat, pak jsem schopný tyto prostředky rychle vybrat a investovat.

Závěr

Nikomu neradím, jak má investovat své peníze, ale myslím si, že sdílet způsob jakým to dělám já, může být pro někoho přínosem. Proto bych chtěl podobný email psát pravidelně čtvrtletně. Než budete investovat své peníze, ujistěte se, že víte všechny rizika, která to obnáší.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.