Série o Bitcoinu (#BTC)
Dle mého názoru je Bitcoin jednou z nejdůležitější inovací, která nám probíhá přímo před očima. Byla by škoda stát bokem, jenom kvůli ignorování faktů, nebo nečinnosti.
Postupně se budu snažit vyvrátit několik mýtů ohledně Bitcoinu, pokud vás napadnou další, nebo s mým názorem nesouhlasíte, můžete mi poslat komentář zde:
A teď už k těm mýtům. Zde je seznam všech negativních názorů, se kterými jsem se v minulosti setkal a má reakce na ně.
Bitcoin je k ničemu
Bitcoin je ochrana proti inflaci i hyperinflaci. Bitcoin umožňuje bez prostředníka a tedy i bez povolení přesunout hodnotu peněz mezi kýmkoliv na světě. Bitcoin je jediný prostředek, který nelze zkonfiskovat a díky tomu je bezpečné úložiště hodnoty. Bitcoin pomáhá lidem, třeba lidem ve Venezuele zachránil život.
Zdroj: Bitcoin Has Saved My Family
Lidé bitcoin používají pro přesun peněz mezi státy za zlomek poplatků. Další pohled na věc je ten, že kdo tvrdí, že bitcoin je k ničemu, tak jakoby zároveň říkal, že i Paypal, zlato a spořící účet jsou také k ničemu a to z důvodu stejných funkcí.
Bitcoin není ničím podložený
Aktuálně žádná měna na světě není podložená zlatem ani jinou komoditou, proto se obecně měny jako koruna nebo dolar nazývají fiat měny. Oproti tomu se dá říct, že bitcoin je podložený elektrickou energií, za kterou byl vytěžen. Elektrická energie není zadarmo, dá se tedy říci, každý bitcoin sebou nese jistou hodnotu, kterou do něj vložili těžaři.
Zdroj: The Energy Standard
Bitcoin není obrana proti inflaci
I když bitcoin je stále inflačním aktivem, tak tato inflace se stále snižuje, až se stane kompletně deflačním aktivem. Kromě pohledu přibývání nových mincí je totiž zapotřebí se dívat také na cenu. Každý rok vytvořil bitcoin vyšší minimální cenu než v roce předchozím (s výjimkou roku 2015). To znamená, že za stejný počet bitcoinů je možné každý rok koupit více zboží a služeb. Tedy přesný opak inflačních měn jako koruna nebo euro.
Těžení bitcoinu nic nepřináší a znečišťuje ovzduší
Odhaduje se, že až 74 % elektrické energie na těžení bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů. V těžení bitcoinu je obrovská konkurence, to nutí těžaře snižovat náklady za energii na minimum. Nejlevnější elektrická energie je z obnovitelných zdrojů a proto je velký tlak na těžaře, aby využívali právě tu. Konkurence se stále zvyšuje a proto je pravděpodobné, že poměr obnovitelné energie se bude stále zvyšovat. Těžení bitcoinu umožňuje jeho funkce, tedy i přesun bitcoinu pomocí transakcí.
Zdroj: Study: Over 74% of Bitcoin Mining is Powered by Renewable Energy
Dle mého názoru je Bitcoin velmi důležitý pro lidstvo podobně jako internet. Odhaduje se, že internet představuje 10 % veškeré spotřebované energie a nikomu to nevadí.
Zdroj: Internet Uses More Than 10% Of The World's Electricity
Na nákup bitcoinu je pozdě
Odhaduje se, že bitcoin vlastní méně než 1 % lidí na světě. To znamená, že vlastně skoro nikdo bitcoin nevlastní. A proto pokud koupíte bitcoin teď, budete patřit mezi první 1 % lidí.
Zdroj: How Many People Own Bitcoin?
Bitcoin je příliš drahý
Bitcoin je možné štěpit na malé části zvané satoshi. Jeden bitcoin je možné rozdělit až na 100,000,000 satoshi. Proto je možné koupit za libovolně velkou částku. Podobně jako u akcií cena za jeden bitcoin neurčuje, zda je drahý nebo ne. Tak jako může být akcie za $1000 jedné společnosti podhodnocená a jiná akcie za $3 předražená.
Podle stock-to-flow modelu je právě teď nejlepší čas na nákup. Podle modelu se očekává, že v příštím roce nebo dvou cena bitcoinu půjde výrazně nahoru.
Existují jiné lepší kryptoměny
Bitcoin je nejvíce decentralizovaný, nejbezpečnější, s algoritmem nastavenou deflační peněžní politikou a maximálním počtem mincí v oběhu. Také Bitcoin nemá žádného CEO, tedy neexistuje žádný člověk, koho by vláda mohla uvěznit a tím zrušit projekt.
Všechny ostatní kryptoměny tyto klíčové vlastnosti nemají!
Například Ethereum nemá maximální počet mincí v oběhu, nemá algoritmem nastavenou inflační politiku, tedy o tom kolik mincí bude přibývat, rozhoduje pár lidí. A má představitele Vitalik Buterin.
Tím nechci říct, že Ethereum není zajímavý projet a nemá budoucnost, ale Ethereum není ekvivalent peněz tak jako Bitcoin. U ostatních kryptoměn jsou tyto vlastnosti ještě horší.
Transakce Bitcoinu trvají příliš dlouho
Průměrné zpracování transakce Bitcoinu trvá okolo 10 minut. Zahraniční transakce v bankovnictví trvají dva i více dní a jenom přes pracovní týden. To je obrovské zrychlení. Oproti standardnímu řešení.
Zdroj: Average confirmation time of Bitcoin transactions from January 2017 to June 2020
Ale první zpracování lze považovat za bezpečné pouze, pokud jde o malé částky. Pro větší částky komunita radí počkat 6 následujících bloků, to u Bitcoinu trvá přibližně hodinu. Proto si někdo může myslet, že u jiných kryptoměn jsou transakce rychlejší, ale opak je pravdou. Pro ekvivalent bezpečnosti 6 bloků u Bitcoinu je zapotřebí například 755 potvrzení u Ethereum, které trvá téměř 3 hodiny. Proto Bitcoin je nejrychlejší kryptoměna u bezpečných transakcí.
Zdroj: howmanyconfs.com
Bitcoin nelze použít pro nákupy, protože má příliš velké poplatky
Blockchain Bitcoinu není vhodný pro mikro transakce. Blockchain konkuruje spíše velkým transakcím mezi státy, přesuny ve zlatě a rodinné úspory. Proto se nepředpokládá, že na hlavním blockchainu budete za bitcoin nakupovat kávu. Bitcoin se považován jako podkladové peníze a pro vypořádání tedy vrstva jedna.
Pro mikro transakce je vhodný Lightning network. Jedná se o druhou vrstvu transakcí Bitcoinu. Pomocí sítě můžete posílat instantně rychlé transakce za minimální poplatky, které nepotřebují konfirmace. Lightning network jako vrstvu pro vypořádání stálé používá hlavní blockchain tedy, když platíte nebo nakupujete, můžete si být jisti, že obdržíte pravý bitcoin.
Zdroj: lightning.network
Cena bitcoinu příliš kolísá a proto nemůžu vědět, jestli nekupuji zrovna za draze
Nikdo nedokáže přesně určit, zda cena je na ročním minimu nebo ne. Ale dobrá zpráva je, že to není ani zapotřebí. Nejlepší cesta, jak snížit riziko kolísání ceny je pravidelné investování (tzv. DCA).
Například, pokud by jste provedli nákup v nejhorší možné chvíli, když byl bitcoin na maximu na konci roku 2017, tak by jste k dnešnímu datu byli pořád přibližně 50% v mínusu. Tedy z investované částky $3,600 byste měli pouze $1,800. Ale kdyby jste stejnou investici rozložili do měsíčních intervalů, tedy 36 měsíců po $100, tak hodnota investice k dnešnímu datu by byla $5,438, to je + 51 %. To je větší zhodnocení, než v jakémkoliv akciovém indexu, například S&P500.
Zdroj: dcabtc.com
Investování do Bitcoinu je příliš riskantní
Risk lze ovlivnit pomocí velikostí investice. Například, pokud byste investovali 1 % do bitcoinu a 99 % si ponechali třeba v dolaru, tak takové portfolio v minulosti překonalo akciový index S&P 500, i zlato. Průměrné roční zhodnocení je okolo 8 %, ale i kdyby cena bitcoinu šla na nulu, můžete přijít pouze o 1 % investovaných prostředků. Tedy risk 1 % a průměrný zisk 8 %. U S&P 500 je risk na ztrátu 40 % a průměrný zisk také 8 %. Tedy při stejném zhodnocení, Bitcoin je méně rizikový.
Bitcoin není bezpečný
Bitcoinová síť nebyla nikdy hacknuta. Bitcoin je velice bezpečný. A právě naopak pokud vlastníte klíče k Bitcoinu není možné bez znalosti těchto klíčů bitcoin ukrást.
Možná jste slyšeli o některých krádežích. Jedná se o hacky směnáren, proto je vhodné větší částky vždy převést ze směnárny na bezpečnou peněženku.
Závěr
Sám vlastním bitcoin, a proto můj pohled není úplně nestranný. Ale nepodařilo se mi najít argument, který by obstál racionálnímu výzkumu a pohledu na skutečnost. Myslím si, že každý, kdo je otevřený přemýšlení a novým věcem nakonec dospěje k podobnému názoru. Věřím, že lidé dají v budoucnosti přednost penězi, které jsou řízeny automaticky softwarem, před měnou, kterou ovládá hrstka vlivných lidí.
Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každý pátek, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.
Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.
Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.
Služby, které používám
Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)
BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)
crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)
Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)
Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)
Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.
Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)
O mně - darovat
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.
Share this post