Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#110 👨‍💻 Bankrot Celsius
0:00
-5:44

#110 👨‍💻 Bankrot Celsius

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následující;ho tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Ahoj investoři,

Doufám, že mi odpustíte týdení prázdniny od Newsletteru. Bohužel mám jednu špatnou správu se kterou se musíme vypořádat. V minulých dnech vešla společnost Celsius do řízení bankrotu. Proč k tomu došlo? Co to znamená pro uživatele?

Celsius zbankrotoval

Stala se velice nechtěná situace. Celsius podal článek 11, což v Americe znamená bankrot. Během půl roku přišel díky propadu trhu a výběrům o více než 18 miliard dolarů, které měl ve správě. Dříve se Celsius vyjadřoval vždy, že vše má pod kontrolou, a vyhýhá se riskatním strategiím, ale tímto aktem ukázal pravý opak a nedostál svým závazkům.

Jak se to stalo

Během letošního roku se stalo několik událostí na kryptoměnovém trhu, které vedly k velké panice lidí. A to především kolaps kryptoměněny LUNA a UST “stable coin”. Tato nejistota vedle k výběrům uživatelů z platformy Celsius, až se Celsius rozhodl zablokovat výběry. A v tuto chvíli pro uživatelé už byli v pasti a nuceni jít s Celsius do bankrotového řízení.

Co bude dál

Celsius ve své prezentaci soudu, navrhl několik kroků, které by chtěl podniknout.

  • Vyjednávání s věřiteli o vkladech a restrukturalizaci

  • Využití svých těžebních operací na zafinancování a doplnění bitcoinového portfolia

  • Zvážení prodeje aktiv třetím stranám

  • Představit možnost věřitelům ponechat si své krypto aktiva nebo získat zpět cash se slevou

Zní to jako by Celsius měl šanci se nějak vzchopit po reorganizaci, ale jak vychází najevo zpětně, vedení Celsiusu dlouho vědělo o problémech, které před veřejností tajili. Tyto skutečnosti například popisuje jeden ze zákazníků Celsiusu ve svém dopisu soudci, který řídí případ Celsiusu. Proto jméno Celsius je podle mě nenávratně pošpiněno a pravděpodobně již nebude moct obnovit své operace. Malá naděje na získání zpět aspoň části svých kryptoměn je, jak nám ukázal případ Mt, Gox.

Pokud jste klientem Celsius, tak v této chvíli můžete podat podat formulář o nároku. Nicméně neni zřejmý žádný termín do kterého je zapotřebí podat tento formulář a proto můžete nejspíš počkat na další slyšení, které bude probíhat 8.8..

Not you keys not your coins

Já jsem si uvědomoval, když jsem svěřoval svůj bitcoin do Celsiusu, že jim ho půjčuji, a že záleží čistě na důvěře, že se o něj budou starat. Bohužel jsem riziko bankrotu vnímal spíše jako menší. Je jasné, že pokud sami nedržíte klíče, nejedná se už o váš bitcoin. Proto zde dané riziko vždy bylo.

Not your Keys, Not your Coins
source: ledger.com

Ať se daří

Nesmírně mě mrzí, jak to dopadlo s Celsiusem, obzvláště, když jsem o něm dříve psal. V té době Celsius vypadal jako legitimní společnost, komunitou vnímána pozitivně. Přeji vám hodně zdaru a šťasnou ruku při vybírání lepších investic.


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Spořící účet EXTRA s 4 %. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.

0 Comments
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.