Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#108 👨‍💻 V Evropě se schyluje na pěkný problém
0:00
-4:16

#108 👨‍💻 V Evropě se schyluje na pěkný problém

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následující;ho tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Ahoj investoři,

ať chceme nebo nechceme, patříme do Evropy a Evropské Unie. A i když v Česku euro nepoužíváme jako měnu, přímo nás ovlivňuje přes export a import i na domácím trhu. Pojďme se tedy podívat, jak to vypadá s eurem.

Euro ztrácí

Euro v posledních týdnech zažívá obrovský pokles. Na takto nízkých hodnotách vůči dolaru nebylo skoro 20 let. V této ceně se jistě odráží především sentiment investorů, kteří si myslí, že Evropa v nastávající krizi na tom bude pravděpodobně nejhůře. Zdá se, že všechny měny rapidně ztrácí na hodnotě, ale právě dolar má výhodu v tom, že jako globální rezervní měna se vůči ostatním drží o něco lépe.

Úrokové sazby ECB

Jak jsem psal v minulém newsletteru, centrální bankéři v ECB mají situaci nejtěžší ze všech. Přestože inflace dosahuje rekordních 8,6 %, úrokové sazby ECB zůstávají v záporných hodnotách. To vytváří jedno z největších oddálení úrokových sazeb od inflace (CPI).

Role ECB

ECB svou poslední politikou ignoruje svůj hlavní cíl, který jak sama prezentuje, by mělo být udržení nízké inflace na očekávaných hodnotách. Jde vidět, že ECB i za cenu vyšší inflace chce odvrátit přicházející recesi. Osobně si myslím, že krize přijde ať udělají cokoliv. Proto to vypadá, že v následujících měsících budeme zažívat zvýšenou inflaci a to zároveň s ekonomickým poklesem.

Pozor na euro

Při takto nastaveném trendu by si každý měl dát pozor na spoření v korunách nebo euru. V takovémto prostředí je důležité mít svůj majetek v kvalitních investicích. Pokud se už o investování zajímáte nějakou dobu, pevně věřím tomu, že zainvestováno máte a snad i dobře. Držím palce a přeji pokud možno klidný investorský týden.


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Spořící účet EXTRA s 4 %. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.

0 Comments
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.