Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#111 👨‍💻 Tomáš Baťa o #bitcoin
1
0:00
-4:59

#111 👨‍💻 Tomáš Baťa o #bitcoin

1

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následující;ho tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Ahoj investoři,

název dnešního newsletteru nedává vůbec smysl, co má společného Baťa s Bitcoinem, když zemřel dřív, než byl vůbec Bitcoin objeven? Zkusím vysvětlit, jak to myslím. Narazil jsem na twitteru na příspěvek od Posledního skauta, kde je citace Tomáše Bati, kterou někdo anonymně nechal otisknout v inzerci v novinách. Co vás napadne, když si přečtete tuto citaci?

Bitcoin neumožní sanovat penězi

Mě při čtení celé citace pořád vyskakovalo slovo Bitcoin. Aktuální finanční systém dle mého názoru má špatně nastavené motivační vlivy. A umožňuje mravní bídu, jak to nazval Baťa. Hospodářský úpadek nelze opravit větším tištěním peněz. Možná se zdá v krátké době, že to pomáhá, ale následky takového jednání se brzy dostaví.

Bitcoin podporuje spoření místo dluhů

Řekl bych, že seznámení s Bitcoinem pro spoustu lidí znamená králičí noru vzdělávání. Při takovém seznámení se člověk naučí finanční gramotnosti, základy ekonomie, geopolitické vlivy a pravděpodobně se mu změní časová preference. Celý tento proces vede k zdravějšímu nakládání s financemi a spoření místo dluhů. Aspoň mně, při mém pozorování, tato skutečnost vyvstala.

Bitcoin činí šetření výnosnější

V dnešním finančním systému se obrovsky nevyplácí šetření. Pokud si odkládáte peníze ve státní měně, vždy pouze ztrácíte na kupní síle svých vydělaných peněz. Bitcoin díky svému omezenému množství je ideální kandidát na šetření, které v delším časovém horizontu se zatím vždy vyplatilo. Proto si myslím, že Bitcoin činí šetření výnosnější.

Bitcoin může obnovit krizi důvěry

Pro většinu lidí důvěra v finanční systém je ztracena. Podle mě, pokud by se Bitcoin masově rozšířil, tuto důvěru by obnovil. Právě proto, že není možné zvyšovat objem bitcoinů nad předem nastavené pravidla. Díky tomu si můžeme být jisti, že nikdo nebude manipulovat s Bitcoinem. Finanční systém postavený nad Bitcoinem by díky tomu poskytoval mnohem více důvěry.

Závěr

Přestože Baťa ani nemohl zmínit Bitcoin, ve své citaci se často opírá o důvody proč Bitcoin existuje a jaký problém řeší ve společnosti. Nevím, jestli se dočkáme toho, že Bitcoin pro běžného člověka opraví chyby aktuálního finančního systému, ale podle mě o to snaží.


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Spořící účet EXTRA s 4 %. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.

1 Comment
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.