Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#66 👨‍💻 Nejbezpečnější způsob jak uchovávat bitcoin
0:00
-8:29

#66 👨‍💻 Nejbezpečnější způsob jak uchovávat bitcoin

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


V tomto newsletteru bych Vám rád ukázal jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak uchovávat bitcoin. Když se zamyslíme nad tím, jak se dřív uchovávaly peněžní prostředky nebo zlato, uvědomíme si, že i u nich nastal jistý posun. Od schovávání peněz pod peřinou, až po digitalizaci měny. Jak ale přistupovat k uchovávání něčeho, co fyzicky nikdy držet nebudete, jak zabezpečit něco tak virtuálního, jako je Bitcoin?

Multisig

Multisig je dle mého názoru je nejbezpečnější způsob uchovávání bitcoinů pomocí multi signature (více privátních klíčů). V tomto modelu existují 3 klíče a pro manipulování s bitcoiny jsou zapotřebí 2. To má obrovskou výhodu, protože máte možnost uchovávat klíče na více oddělených místech a různými způsoby. To zabraňuje celé řadě možných fatálních problémů, jako například ztráty, poškození zařízení, špatné zálohy nebo manipulace.

Multisig si můžete vytvořit sami a kontrolovat všechny 3 klíče, ale dle mého názoru je tento přístup technicky složitý a pro mnohé představuje nepřekonatelnou bariéru. Naštěstí existuje i možnost využít službu, která vám multisig vytvoří. V tomto modelu společnost ovládá jeden klíč, ale bez vašeho podpisu alespoň jedním klíčem společnost nemůže s bitcoiny manipulovat.

Multisig peněženka

V mém zkoumání různých služeb jsem narazil na dvě nejpoužívanější, Casa a Unchained Capital (UC). Obě služby fungují podobně, jeden klíč pro vás drží společnost a dva klíče držíte vy. Multisig peněženka od Unchained Capital mi přijde jako nejlepší varianta pro osobní účely. O proti Casa má UC hned 3 výhody:

  1. UC je zdarma, platí se $20 pouze v případě využití klíče u nich zalohovaného, o proti tomu Casa předplatné je $120 za rok.

  2. UC umožňuje zabezpečení pomocí videa. Pokud tuto funkci aktivujete, v případě, že budete chtít využít klíč uložený u UC, musíte natočit video s potvrzovací zprávou, že opravdu chcete prostředky přesunout.

  3. U služby UC dva ze tří klíčů opravdu držíte vy na HW peněženkách. V Casa je jeden z klíčů uložen v mobilní aplikaci, která není open-source, proto společnost Casa potenciálně může ovládat 2 ze 3 klíčů.

Casa umožňuje i tarify, kde obě popsané výhody se ztrácí, ale tyto tarify jsou pro běžného uživatele příliš drahé ($1800/rok). Proto jsem se já rozhodl pro UC.

HW peněženka Trezor

S touto peněženkou velice dobře funguje Trezor HW peněženka. UC podporuje 3 různé HW peněženky, ale proč kupovat jinou značku, když máme českou společnost, která vyrábí světově uznávané HW peněženky. Pro ovládání vám bohatě postačí model one bez dotykového displeje. Protože budete ovládat peněženku pomocí 2 klíčů potřebujete si koupit i dvě HW peněženky. Pro mě osobně skvěle funguje řešení dvou modelů One, jeden černý a jeden bílý, aby se nepletly. HW peněženky kupujte vždy od výrobce a pracujte s originálním softwarem. Jakmile vám balení přijde postupujte podle návodu, který vás odkáže na stránku https://trezor.io/start pro oživení. Osobně bych doporučoval nepoužívat passphrase, protože zde je bezpečnost řešena pomocí multisig a při použití passphrase je velké riziko zapomenutí tohoto hesla, které nelze obnovit.

Jednoduché ovládání

Po zaregistrování na Unchained Capital můžete přidat své HW peněženky v sekci Keys. UC při vytváření klíče vás přesměruje na stránky Trezor, kde musíte doinstalovat dodatečný software pro komunikaci s HW peněženkou. Jakmile máte přidané 2 klíče, můžete vytvořit nový sejf (Vault). Po dokončení se vám ukáže jednoduché ovládání, kde dominují 2 tlačítka. Jedno pro vložení prostředků, kde se vám ukáže adresa na kterou můžete poslat bitcoiny a druhé pro výběr na vámi uvedenou adresu. Při všech operacích máte možnost ověřit pravost pomocí HW peněženky. Například můžete ověřit přímo na displeji zařízení, že adresa na kterou budete připisovat bitcoin, je vytvořena z veřejného klíče vaší HW peněženky.

Výpadek Unchained Capital

Co v případě, že by společnosti Unchained Capital zkrachovala, nebo byla nedostupná? V takovém případě lze využít open-source aplikaci, která existuje nezávisle na UC na veřejných serverech GitHubu. Akorát je zapotřebí po vytvoření multisig peněženky u UC vyexportovat nastavení peněženky, které vám pomůže v takovém případě ovládat tuto aplikaci i bez podpory UC.

Nejbezpečnější uložení

Dle mého názoru je tento způsob uložení bitcoinu nejbezpečnější. Neobsahuje žádný single point of failure (jednotlivé místo selhání). Jednu HW peněženku klidně můžete mít u sebe, ale je zapotřebí vymyslet, kam uložíte druhou HW peněženku. Můžete ji například někam zakopat, uložit u banky v bezpečnostní schránce, nebo schovat u rodiny. I pokud ji u někoho uložíte, můžete být v klidu, že tato osoba nebude mít přístup k vašim úsporám. A pokud byste přišli o jeden váš klíč, například byste ho ztratili, pomocí klíče druhého uloženého na jiném místě a klíče uloženého u Unchained Capital můžete své úspory znovu ovládat. Pokud si HW peněženku Trezor koupíte přes můj odkaz, podpoříte tím tento newsletter.

Zdroj:

https://keys.casa/pricing, https://support.keys.casa/hc/en-us/articles/360045416171-Trezor-Model-T-Setup, https://unchained-capital.com/blog/gearing-up-the-caravan/, Tutorial: Setting up Casa App (Basic Multisig), Casa vs Unchained Capital Review | The Best Bitcoin Multisig Wallet, Create a Key using Ledger, Trezor and Coldcard Confirm on Device, Tutorial: How to Restore Casa App on a New Android Phone


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.

0 Comments
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.