#21: Jak na BlockFi

Série o Bitcoinu (#BTC)

Každý týden píši email pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.


Série o Bitcoinu (#BTC)

Odběratelé mě prosili o návod jak začít spořit s BlockFi. BlockFi je dle mého názoru skvělá služba, díky které můžete zhodnotit peníze, které zrovna nepotřebujete a to až 8 % u dolaru a 6% u bitcoinu. Sám ji již přes rok používám, a nikdy jsem s BlockFi neměl žádný problém. Návod se snažím popsat podrobněji, aby i uživatel s horší znalostí angličtiny byl schopný projít registračním procesem.

Vytvoření účtu

Můžete začít tím, že kliknete na následující tlačítko, které vás přesměruje na službu BlockFi. Díky tomuto odkazů, můžete získat až $250.

Reistrovat na BlockFi

Pokud tak učiníte, podpoříte tím mě a tento newsletter. Odměna záleží na výši vložených prostředků na spořící účet. Pokud vložíte aspoň $25, obdržíte bonus $20. Na webové stránce, která se vám objeví stačí kliknout na Get Started (začít).

Na následující stránce vyplňte jméno, příjmení, email, heslo a zaškrtněte všechny políčka. Dále potvrzujete, že je vám více než 18 roků a že souhlasíte s tím, že vám BlockFi zašle sms a také, že nejste robot.

yplnění klikněte na tlačíko Submit (Odeslat). Odešle se vám automaticky email s šestimístným verifikačním kódem. Tento kód vložte na webové stránce na dalším kroku pro ověření emailové adresy.

Na další stránce se vás budou ptát, jestli účet vytváříte pro osobní účely, nebo pro účely organizace. Pravděpodobně vytváříte účet pro sebe a proto zvolte Individual (Osobní).

V dalším kroku po vás budou chtít adresu, zvolte tedy Country (Stát) Czech Republic, a Postal Code (PSČ), jakmile kliknete na tlačítko Continue (Pokračovat), budou po vás chtít podrobnější adresu.

Vyplňte adresu a u State / Province (Kraj), musíte vybrat z nabídky. Jedná se o kraj, tedy když začnete psát slovo kraj, dostanete na výběr z krajů.

V dalších jednoduchých krocích je třeba zadat telefonní číslo a datum narození. Oba kroky by měly být jednoduché a přímočaré. Po vyplnění vždy klikněte na Continue (Pokračovat).

Následuje informační otázka na druh vašich příjmů. Nejpravděpodobnější odpověď bude Employment (Zaměstnání). Tlačítko Continue (Pokračovat) vás tentokrát dostane do verifikace.

Verifikace

Verifikace podobně jako, když si zakládáte účet u banky, je nutná. Proto budete vyzváni aby jste klikli na tlačítko Complete Identity Verification (Doplnit Verifikaci identity).

Pokud jste občanem České Republiky a váš doklad je český, v následujícím kroku zvolte Czech Republic a klikněte na SELECT (vybrat).

V procesu verifikace možná budete muset znovu zvolit Angličtinu, vlevo dole English. A klikněte pro začátek verifikace na BEGIN VERIFICATION.

Vyberte který doklad totožnosti máte po ruce:

  • Driver License (Řidičský průkaz)

  • National ID (Občanský průkaz)

  • Passport (Pas)

A nahrajte jeho fotku, nebo fotky obout stran, do systému.

Na závěr budete vyzváni, abyste se vyfotili. Během verifikace můžete kdykoliv kliknout na odeslání odkazu pomocí sms na mobil a dokončení verifikace pomocí mobilu. To může být výhodné kvůli jednoduchému focení dokladů a vlastního selfie.

Hlavní stránka

Pokud se vám podařilo projít verifikací, ostatní kroky už jsou velmi jednoduché. Na hlavní stránce máte v horním panelu základní možnosti. Tedy vklad, výběr, směnu a půjčky, vše si popíšeme v jednotlivých kapitolách. Trade (Obchodování) tedy směnu měny bych nedoporučoval dělat na BlockFi kvůli nepříznivým kurzům. Pro směnu raději využijte směnárnu Kraken. A uprostřed stránky poté přehled aktuální výše na účtu a vyplacených prostředků. Ve spodní části je výpis operací. Včetně měsíčních úroků.

Vklad prostředků

Nejjednodušší jak vložit prostředky je přes mezinárodní platbu. Jednoduše ve své bance v internetovém bankovnictví zadáte mezinárodní platbu a uvedete údaje, které najdete na účte BlockFi. Účet v bance a účet BlockFi musí být veden na stejné jméno. Jako měnu platby musíte zadat dolar (USD).

Tato metoda je jednoduchá, ale obnáší poplatek, který si účtuje banka. Obvykle to bývá 100-1000 kč za jeden pokyn. Tomuto poplatku se dá vyhnout, pokud využijete jinou směnárnu jako například Kraken a dolar převedete na BlockFi z tama a o tom je další kapitola.

Vklad bitconů nebo crypto-dolarů

Pro vklad bitcoinu, nebo jiné měny, kterou chcete spořit, klikněte v hlavním panelu na Deposit (Vklad). A z nabídky vyberte měnu, kterou chcete vložit, například Bitcoin. Zobrazí se vám adresa na kterou můžete vložit prostředky. Pokud již používáte nějakou bitcoinovou peněženku nebo směnárnu, tak už víte co s touto adresou dělat. Pokud nevíte, můžete pokračovat na návod o směnárně kraken: #20: Jak na směnárnu Kraken.

Výběr na adresu

Podobně je to i s výběrem, jednoduše zvolte sumu a adresu, na kterou chcete prostředky odeslat. Výběr obvykle trvá jeden den. Výhoda je, že první výběr za měsíc je bez poplatku.

Půjčení

S půjčkami moc zkušeností nemám, ale funguje to tak, že dáte jako zálohu bitcoin nebo jiné kryptoměny a dostanete půjčku v dolarech. Dolary splácíte a jakmile je to hotovo, dostanete své bitcoiny zpět.

Vyplácení úroků

Úroky se vyplácí každý měsíc. Roční úroky se můžou změnit, aktuálně je to 6 % pro bitcoin a 8.6 % pro usdc.

V nastavení lze zvolit v jaké měně se mají úroky vyplácet, defaultně se vyplácejí ve stejné měně, v jaké jsou uloženy.

Shrnutí

BlockFi je skvělá služba, kterou používá spoustu známých osobností v bitcoinové komunitě, například Pomp, Peter McCormack, což jí dodává jistou důvěryhodnost. Zde jsem se snažil sepsat návod pro českého investora co nejjednodušeji. Věřím, že se najdou lidé, kteří tuto práci ocení.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.