#24: Proč jsem začal používat BlueWallet

Každý týden píši email pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Série o Bitcoinu (#BTC)

Před nedávnem jsem řešil, jakou Lightning Network peněženku jako aplikaci do mobilu si nainstalovat. A po chvíli pátrání jsem zvolil Bluewallet a to ne jenom pro LN, ale jako náhradu mé dosavadní peněženky. Rozhodl jsem se s vámi podělit, proč jsem se tak rozhodl.

Výhody Blue wallet

 1. Open source - Tato peněženka má otevřené zdrojové kódy, tedy, i když nejste zruční a nevytvoříte si build aplikace sami, těžíte z toho, že komunita kontroluje, aby v peněžence nebyly například nějaké zadní vrátka.

 2. Dávkové transakce - Pokud posíláte bitcoiny na více adres, můžete využít funkce a odeslat prostředky najednou a ušetřit tak na poplatku.

 3. Nejnovější funkce - Peněženka má za cíl implementovat vždy nejnovější funkce, které pomáhají bezpečnosti, nebo snižují poplatky a zvyšují rychlost zpracování.

 4. Možnost napojení na vlastní node - díky tomu můžete být naprosto nezávislí na infrastruktuře bluewallet.

 5. Podporuje onchain i LN peněženku

 6. Podporuje replace-by-fee funkci. Jedná se o funkci, díky které jste schopni změnit poplatek u transakce v mempool a tím urychlit provedení.

 7. Je možné spojit s hardware peněženku Cold card a tak mít bezpečné úložiště.

 8. Rozšiřující aplikace - peněženka v sobě má zabudovaný systém rozšiřujících aplikací, které můžete napojit. Například hra poker s napojením na LN peněženku. Nebo vestavěná peer-to-peer směnárna.

Nevýhody Blue Wallet

 1. Pouze pro bitcoin - peněženka podporuje pouze bitcoin. Ale díky tomu se může soustředit, aby dělala jednu funkci dobře.

 2. V aplikaci se nezobrazuje celková suma prostředků. Je to drobnost, ale chybí mi tam.

 3. Nepodporuje vygenerování LN adresy s nulovou sumou. Tato funkce je zakázána, zejména kvůli bezpečnosti.

Důvody, proč přestávám používat blockchain.com

 1. Blockchain.com neni open-source.

 2. Nedá se napojit na vlastní node.

 3. Blockchain.com nemá nejnovější funkce, díky kterým jsou nižší poplatky a další výhody.

 4. Problémy s blockchain.com - Osobně jsem narazil na několik problémů s blockchain.com peněženku: Přidané peněženky se nezobrazují. Někdy jsem musel odhlásit a přihlásit na peněženku, abych viděl probíhající transakce. Existují případy, kdy uživatelé tvrdí, že jim zmizely bitcoiny z účtu. I když nejde dokázat, jestli si sami nevyzradili klíče nebo jim byly bitcoiny ukradeny.

Závěr

Líbí se mi peněženka Bluewallet především proto, že je bezpečnější a že jsem zase blíže k vlastní správě bitcoinů. A také, že můžu mít 3 peněženky v jedné aplikaci. Jednu klasickou onchain, druhou Lightning Network pro menší a rychlejší transakce a třetí, cold storage, pouze na pozorování a na posílání prostředků na tuto peněženku. Pokud očekáváme býčí trh, kdy cena poroste, je potřeba být připraven. Bluewallet je ideální, protože umožňuje nejnižší poplatky s jednoduchým UI a také Lightning Network, který bude čím dál více potřeba.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.