Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#8: Vlastnosti dobrých peněz
0:00
-12:38

#8: Vlastnosti dobrých peněz

Série o Bitcoinu (#BTC)

Série o Bitcoinu (#BTC)

Úvod

Peníze slouží v prvé řadě jako úložiště hodnoty. To je funkce, díky které se dá uložit nákupní síla v čase nebo místě a později za ni nakoupit produkty a služby. Různá úložiště hodnoty soutěží mezi sebou svou kvalitou. Jsou to právě vlastnosti, které určují, jak jsou různá úložiště dobrá. Nejlepší úložiště hodnoty v minulosti vždy byly používány jako peníze. V tomto článku popíšu jednotlivé vlastnosti peněz. U každé vlastnosti nejdříve vysvětlím proč je zrovna ona důležitá u peněz. Poté porovnám, jak si při naplnění dané vlastnosti vede zlato, bitcoin a fiat měny (USD, EUR, CZK).

Trvanlivost

Trvanlivost je naprosto nutná vlastnost pro úložiště hodnoty. Proto třeba jablka nejsou dobré jako peníze, protože velmi lehce shnijí.

Zlato je naprostý vítěz v trvanlivosti. Zlaté mince používané ve starověku si zachovaly významnou hodnotu až doteď. Fiat měna a bitcoiny jsou v zásadě digitální záznamy, které mohou nabít fyzické formy (jako papírové bankovky). Proto jejich trvanlivost záleží na instituci, která je zprostředkovává. Mnoho vlád přišlo a odešlo během staletí, bylo by bláhové myslet si, že tentokrát to bude jiné, proto trvanlivost fiat měn je špatná. U bitcoinu trvanlivost je podmíněna sítí, dokud bude bitcoinová síť provozována, bude i bitcoin existovat. Sice je jeho historie krátká, ale zatím síť fungovala nepřetržitě od jejího stvoření.

Přenositelnost

Další vlastností je přenositelnost. Je zapotřebí, aby se nákupní hodnota dala lehce přesunut. Proto kráva je v tomto ohledu horší varianta nežli zlatý náramek. V dnešní době je zapotřebí, aby se daly provádět obchody na velké vzdálenosti.

Bitcoin je nejlépe přenositelné úložiště hodnoty. Privátní klíče nesoucí miliony dolarů mohou být uloženy na USB disk, nebo i pomocí fráze si jej může uživatel zapamatovat a mohou tak být přeneseny kdekoliv. Navíc Bitcoinová síť přímo podporuje transakce a tím umožňuje poslat bitcoin kamkoliv po celém světě. Fiat měny, protože jsou také digitální, podporují přesun po celém světě, ale kvůli regulacím se čas na transakci počítá v řádu dnů. Zlato ve své fyzické formě je na tom nejhůře. Přesun větších objemů je velmi nákladný a nebezpečný.

Nahraditelnost

Vlastností peněz je také jejich vzájemná nahraditelnost. Jeden vzorek peněz musí být nahraditelný za jiný stejné hodnoty. Zlato je vhodnější než diamanty, protože každý diamant má jiný tvar a kvalitu a proto i jinou hodnotu.

Zlato je jednoduše nahraditelné. Když se roztaví, je gram zlata k nerozeznání od jiného gramu zlata. U fiat měn je tato vlastnost dána institucí, která ji vydává. Pokud se instituce rozhodne zrušit bankovku jisté hodnoty, uživatelé tuto bankovku už nebudou schopni vyměnit za jiné. Bitcoiny jsou vzájemně zaměnitelné, ale kvůli otevřené historii všech transakcí se může stát, že některé směnárny nebudou některé bitcoiny přijímat, například ukradené. Dokud nebude vylepšena anonymita a soukromí u Bitcoinu, bude Bitcoin v tomhle ohledu lehce zaostávat za zlatem.

Ověřitelnost

Snadná a rychlá ověřitelnost pravosti silně napomáhá tomu, aby obchod proběhl v pořádku. A aby příjemce věděl, že přijímá opravdovou hodnotu za své zboží nebo služby.

Zlato a fiat měna většinou nemá problémy s ověřitelností. Ale vyskytují se případy padělků jak u bankovek, tak u zlata. Pokud půjdete kupovat zlato do zastavárny jen těžko ověříte jeho pravost. Naproti tomu u bitcoinu si můžete být s matematickou přesností jisti, že přijímáte pravý bitcoin.

Dělitelnost

Peníze musí být dobře dělitelné. V historii tato vlastnost nebývala příliš důležitá, ale obchody se dříve neprováděly často. V dnešní dobře je důležité, aby peníze šly dělit na malé části. Je důležité, aby se daly směňovat přesně dané malé části, například pro nákup rohlíku.

Bitcoiny mohou být rozděleny do sta miliontin bitcoinu. Fiat měny typicky do dostatečně malých hodnot, takže v praxi není problém. U zlata v jeho fyzické formě je složité ho dělit na části. To je také jeden z důvodů, proč se zlato nepoužívá na běžné transakce - nákupy.

Vzácnost

Vzácnost je snad nejdůležitější vlastnost úložiště hodnoty. Pokud by bylo jednoduché přidat nové vzorky do oběhu, každý by to dělal a tím by pak klesala hodnota oběživa. V historii byly vždy používány pouze peníze, které byly v té době relativně vzácné.

Tento atribut nejjasněji odděluje bitcoin od fiat měn. U Bitcoinu už při vytvoření bylo stanoveno maximální množství bitcoinů v oběhu na 21 milionů. Takže každý vlastník bitconu si může spočítat procenta vzácnosti. Například vlastník 1 bitcoinu si může spočítat, že nikdy nebude více než 21 milionů lidí, kteří vlastní aspoň jeden bitcoin jako on. To je méně než 0.3 % světové populace. Zlato je relativně vzácné, ale pokud by cena zlata stoupla, mohou se objevit nové metody jak zlato získat, například z mořského dna, nebo z těžení asteroidů. To se také do budoucna může stát proveditelné s objevení nových technologií. U této vlastnosti jsou na tom fiat měny nejhůře. Každá vláda vydávající fiat měnu dokázala, že pokud může, tak množství měny v systému vždy navyšuje, aby tím řešila krátkodobé politické problémy. Proto fiat měny jsou naprosto nevhodné na jakékoliv delší uchovávání hodnoty v čase.

Zavedená minulost

Čím déle jsou peníze známé a používané, tím větší mají důvěru společnosti. Čím větší důvěru peníze mají, tím větší hodnotu ve vnímání společností mají. A tím těžší je pro nový druh peněz nahradit společností akceptovanou variantou peněz.

Zlato má historii jako peníze téměř jako lidstvo samo, proto je naprostý vítěz v této kategorii. Zlaté mince vyražené v minulosti pořád mají velkou hodnotu i dnes. Ale to samé nejde říct o fiat měnách. Většina vytištěných bankovek fiat měn se svou hodnotou blíží k nule. Fiat měny nemají dlouhou historii a z veškeré historie víme, že měnám se nedá věřit, že by udržely nějakou hodnotu v delším čase. Nejdéle existující fiat měna, kterou je britská libra, ztratila za svou existenci více než 99,5 % hodnoty.

Důvěra populace se nezvyšuje lineárně. Až bude Bitcoin existovat více než 20 let, je pravděpodobné, že lidé budou věřit v jeho budoucnost, stejně jako věří v budoucnost Internetu.

Odolnost vůči cenzuře

Z pohledu účastníků obchodu je důležité, aby třetí strana ať se jedná o vládu nebo nějakou společnost, nemohla zamezit potřebné transakci. Také je důležité, aby nebylo jednoduché pro vládu zkonfiskovat prostředky občana.

V začátcích byl Bitcoin často používán pro nákup drog. Ne, protože by nešlo dohledat kupujícího, právě naopak všechny transakce jsou veřejné a dají se zpětně analyzovat, ale protože transakce nejdou zakázat. Proběhnou, ať si to stát přeje nebo ne. Bitcoin už od návrhu je postaven tak, aby nebylo možné nějakým způsobem zamezit uskutečnění transakce. Tedy Bitcoin má velmi dobrou odolnost vůči cenzuře. Mohlo by se zdát, že zlato je na tom stejně, že kdokoliv si může předat zlaté mince, ale v historii se ukázalo, že stát si našel cestu jak tomu zabránit. Třeba v USA před lety bylo nelegální vlastnit zlato a všechno bylo zkonfiskováno. Fiat měny ve své digitální podobě podléhají silné cenzuře. Například pokud budete chtít přesunou větší sumu než $10 000 mezi státy, může se vám stát, že bude pozdržena, dokud nebude objasněn její původ.

Závěr

Na následující tabulce můžete vidět shrnutí všech vlastností a porovnání třech aktiv. Z porovnání lze vyčíst, že fiat měny jsou rozhodně nejhorší ve všech vlastnostech. Naopak Bitcoin je nejlepší ve většině vlastností, pouze v zavedené minulosti hodně zaostává za zlatem. Protože Bitcoin je v porovnání se zlatem a fiat měnami lepší o velký rozdíl, je možné jej doporučit všem, kteří hledají dobré úložiště hodnoty.

Protože bitcoin jako peněžní aktivum má téměř všechny vlastnosti lepší než zlato, dalo by se předpokládat, že časem získá tržní hodnotu jakou má zlato. Tržní hodnota zlata se odhaduje okolo 3 bilionů dolarů, bitcoin aktuálně má tržní hodnou okolo 203 miliard dolarů. Když tedy budeme předpokládat, že bitcoin získá stejnou hodnotu jakou má zlato, cena za bitcoin by měla stoupnout 14 x.

Připomenout si vlastnosti Bitcoinu v tuhle dobu je obzvláště důležité, protože aktuální cena Bitcoinu (okolo $11 000) je dle několika modelů silně podhodnocená. Dle Stock to Flow modelu aktuální cena by měla být okolo $25 000.

Článek byl zpracován na základě informací z knihy Bitcoin standard od Ammous Seifedean a článku The Bullish Case for Bitcoin. Pro úplnost bych měl uvést, že bitcoin nakupuji a proto mohu být zaujatý.

Zdroje:

Bitcoin standard - Ammous, Saifedean

Store of value

The Bullish Case for Bitcoin (part 2 of 4)

O mně

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zadarmo.

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každý pátek, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

0 Comments
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.