Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#4: Kde uložit bitcoin
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -8:15
-8:15

#4: Kde uložit bitcoin

Série o bitcoinu (#BTC)

Série o Bitcoinu (#BTC)

Uložit bitcoin jde různými způsoby. V následujících bodech jsou seřazeny možnosti od nejjednodušších až po ty nejbezpečnější. Úroveň zabezpečení lze určit například pomocí množství bitcoinu, které vlastníte. Pokud vlastníte bitcoin za 1000 Kč, je zbytečné kupovat hardware peněženku, která stojí 1500 Kč, ale postačí mít bitcoiny v mobilní nebo webové peněžence.

Webové peněženky

Jedná se o peněženky, kde nevlastníte privátní klíče, a proto se jedná o nejjednodušší, ale také nejmíň bezpečné řešení. Výhoda je, že když ztratíte mobil, nebo zapomenete heslo, je tento problém většinou řešitelný pomocí podpory. Nevýhoda pak, že věříte danému poskytovateli, že vaše bitcoiny nezpronevěří a nebude hacknut. Do této kategorie bych zařadil i všechny směnárny. Já používám blockchain.com, Kraken a Coinbase. Výhoda u webových peněženek je, že peněženky vytvářejí pro každou transakci novou adresu. Tím se zvyšuje soukromí a z části bezpečnost. Většina těchto služeb má také mobilní aplikaci, ale klíče k bitcoinům nejsou uloženy u vás.

Spoření s bitcoinem

Za méně bezpečné se dá považovat i způsob spoření s bitcoinem v rámci služby BlockFi. Odesláním bitcoinu na službu ztrácím kontrolu nad privátním klíčem, ale odměnou za riziko je 6% úrok ročně. Kvůli rizikům na BlockFi mám pouze asi polovinu své hodnoty bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz navíc získáte $25.

Peněženka v mobilu

Existují mobilní aplikace, které umožňují uložení bitcoinu v mobilu, přičemž společnost poskytující aplikaci nezná vaše klíče. Jedná se o jistý kompromis bezpečnosti. Mobil může obsahovat malware, který umožní útočníků ukrást vaše bitcoiny. Na druhou stranu, když vyberete dobrou aplikaci, která má otevřené zdrojové kódy může se jednat o dobrý kompromis mezi bezpečností a použitelností.

Například Samourai Wallet je skvělá peněženka, která má hned několik výhod:

  • Je open-source takže komunita hlídá, aby software neobsahoval nějaké zadní vrátka.

  • Má vestavěnou komunikaci přes tor, takže nikdo nemůže sledovat vaši komunikaci.

  • Privátní klíče máte uloženy u sebe na zařízení.

  • Máte možnost bitcoiny zamíchat a tak je oddělit od vaší osobnosti. Už nepůjde dohledat, že dané bitcoiny patří vaší osobě.

  • Peněženku jde zablokovat pomocí SMS, například při ztrátě mobilu.

Díky těmto vlastnostem je peněženka Samourai skvělá z pohledu soukromí. Ale je potřeba pořád myslet na to, že daná peněženka je pouze mobilní a nemá bezpečnost hardwarové.

samourai wallet | coinzodiac.com - CoinZodiaC

Zdroj: Samourai Wallet Review 2020

Hardwarová peněženka

Komunitou vnímáno jako jedno z nejbezpečnějších řešení. Můžete ukládat bitcoiny na zařízení a zase je utrácet, ale pouze když máte zařízení připojené k počítači. Hardwarovou peněženku byste měli nakupovat pouze od výrobce, abyste si byli jisti, že s ní nebylo manipulováno. Mezi nejpoužívanější hardware peněženku patří Ledger Nano X.

Ledger Nano X, hardwarová peněženka na kryptoměny | CZC.cz

Ještě bezpečnější peněženka je Cold Card oproti Ledgeru má několik lepších vlastností. Například se nemusí připojovat k počítači, stačí napájení z powerbanky, jedná se o tzv. air-gap ochranu.

Při nastavení zařízení budete vyzváni k uložení zálohových hesel. Tedy, když by se hardwarová peněženka rozbila, pomocí zálohových hesel ji můžete obnovit. V ideálním případě byste měli mít hesla uložené na kovové destičce, kterou nezničí ani požár.

Zdroj: bitcoinseedbackup.com

Papírová peněženka

Jedná se o bezpečné uložení. Jde o tzv. Cold storage. Tedy pokud vytvoříte peněženku správně, klíče nikdy nebyly vystaveny na internetu. Nevýhoda je, že ji můžete použít pouze jako úložiště. Když utratíte nějaké bitcoiny, vystavíte tím své klíče službě, kterou použijete. Pokud nemáte vlastní node.

Papírovou peněženku může vytvořit například na www.bitaddress.org. Správný postup je otevřít webovou stránku a nechat načíst. Odpojit se od internetu. Vygenerovat a vytisknout na bezpečné tiskárně nejlépe doma. Vymazat dočasné soubory prohlížeče a restartovat. Připojit znovu k internetu až po restartování. Peněženku nefoťte a neukládejte v počítači, pouze vytiskněte. Pro větší bezpečnost je možné použít čerstvý live usb s linuxem.

How To Create A Bitcoin Paper Wallet | Fusethebitcoin.com | Blockchain  Believers

Peněženka v hlavě

Je to podobné jako papírová peněženka. Ale pro vygenerování klíčů použijete několik hesel, nebo větu. Je to bezpečné z hlediska ukradeni, ale pouze, pokud použijete větu s dostatkem slov. Pokud použijete například češtinu, zvyšujete tím také bezpečnost. V podstatě jediná možnost jak by jste přišli o bitcoin je, že byste své heslo vyzradili, nebo by ho někdo uhodl v případě špatně zvoleného. Tuto možnost bych ale nikomu nedoporučoval. V tomto případě se lehce může stát, že zapomenete své heslo, a bitcoiny budou navždy ztraceny. Tato peněženka je vhodná pouze pro nějaké extrémní případy, kdy například potřebujete utéct ze země a bojíte se celníku, že vás budou prohledávat a vše cenné vám vezmou.

Závěr

Zde je popsáno několik možností bitcoin peněženek. Je zapotřebí si zvolit, která vám nejvíc bude vyhovovat. Každá má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Úroveň zabezpečení lze zvolit například podle toho, kolik peněz máte vloženo v bitcoinu. Já používám peněženek několik, webovou pro různé přesuny, službu BlockFi protože dostávám úrok v bitcoinu. Největší sumu mám uloženou na tzv. “Cold storage”, tedy peněženka, která není připojena k internetu.

Zdroj: 5 Different Types Of Crypto Wallets You Should Know About

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Discussion about this podcast

Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.