#34: Blinkist: nejlepší investice do vzdělání

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Mnoho investorů se shoduje na tom, že nejlepší investice je do vzdělání. Například, koupení knihy Bohatý táta, chudý táta, může být první “investice” za 500 Kč, která povede postupně k milionům. Podobně výhodná pro vás může být investice do vzdělání v rámci registrace do služby Blinkist.

Líbila se vám shrnutí knížek Bohatý táta, chudý táta nebo Myšlením k bohatství, která jsem v minulosti sepsal? Existuje služba, díky které můžete mít spoustu podobných shrnutí populárně naučných knih. Tou službou je právě Blinkist. Tato aplikace nabízí výtahy těch nejznámějších populárně naučných knih. Shrnutí je možné číst anebo poslouchat jako zkrácenou audioknihu. Což se hodí, obzvláště, když nechcete investovat čas a finance do knihy, u které si nejste jisti, že je pro vás v dané situaci ta pravá. U Blinkist věnujete knihám cca 15 minut, což je nejčastější délka shrnutí. Navíc, pokud se vám bude shrnutí knihy líbit, můžete si ji uložit do oblíbených a později koupit s jistotou, že je pro vás ta pravá.

Zde je pár vybraných knih, které v aplikaci například naleznete a zároveň patří mezi investiční klasiky:

  • The Richest Man in Babylon - By George S. Clason

  • The Automatic Millionaire - By David Bach

  • The Intelligent Investor - By Benjamin Graham

  • The New Trading for a Living - By Dr. Alexander Elder

  • The Snowball - By Alice Schroeder

  • Rich Dad, Poor Dad - By Robert T. Kiyosaki

Nadšence do Bitcoinu jistě potěší knihy:

  • The Bitcoin Standard - By Seifedean Ammous

  • The Age od Cryptocurrency - By Paul Vigna and Michael J. Casey

  • The Death of Money - By James Rickards

Jak funguje služba Blinkist

Je to jednoduché, zaregistrujete do služby Blinkist a dostanete přístup na týden zdarma k celé knihovně těchto 15 minutových shrnutí (tato shrnutí jsou ve službě nazývány blinks).

Můžete se k službě připojit přes webový prohlížeč, nebo z jednoduché mobilní aplikace. Zde si vyberete kategorii. Zajímá vás technologie, ekonomika nebo snad investování? Kategorií je spousta.

Pokud po týdnu budete s službou spokojeni, tak se vám z karty strhne roční předplatné. Za cenu přibližně 2-3 knih dostanete přístup ke kompletní knihovně všech shrnutí, která služba obsahuje.

Registrovat na službu Blinkist

Moje zkušenost a recenze Blinkist

Předplatné jsem dostal k Vánocům jako dárek. Z toho dárku jsem nadšený každý den a opravdu jej využívám naplno. Od Vánoc jsem stihl poslechnout nebo přečíst přes 60 shrnutí. Při tom, kolik mám volného času, bych za danou dobu stihl přečíst jednu, maximálně dvě knihy. Zvukové stopy k jednotlivým shrnutím jsou většinou okolo 15 minut dlouhé. Je jisté, že shrnutí vám nepřinese tak obsáhlé informace, jako celá kniha, ale shrnutí vám může za krátkou dobu přinést široký přehled. Navíc, můžete si rychle zopakovat již přečtené knihy, nebo si vytvořit seznam oblíbených, které si chcete přečíst v budoucnu celé. Mezi drobné funkce, které potěší patří i možnost označit si úryvek a uložit si ho pro pozdější připomenutí.

Jednotlivá shrnutí hodnotím velice pozitivně, jsou kvalitně zpracované. Poslouchal jsem 3 shrnutí k knihám, které jsem v minulosti četl celé a vždy byly vyzdvihnuty hlavní myšlenky a připomenul jsem si o čem celá kniha je. Shrnutí jsou většinou rozděleny do několika bodů, které obsahují obvykle textu v délce jedné minuty.

Nevýhody

Abych službu jenom nevychvaloval musím uvést i negativa. Jedno hlavní negativum je, že daná služba je pouze v angličtině nebo němčině. Pro ty, kteří neumí anglicky je tedy tato služba nepoužitelná. Ale myslím si, že i pro ty, kteří se teprve učí anglicky, může být služba dobrá pro naučení, protože všechna shrnutí obsahují vždy textovou formu. Proto při poslouchání zvukové stopy, můžete zároveň číst slova a v případě neznalosti, si slovo dohledat označením a vyhledáním. Zvukovou stopu lze také zpomalit pro snadnější poslouchání, nebo naopak zrychlit pro uspoření času.

Druhý problém, na který jsem narazil je, že občas nefunguje dobře synchronizace mezi webovou verzí a mobilní aplikací. Ale to není asi nic, co by se dodatečným vývojem nedalo odstranit.

Shrnutí

Podle mě, každý investor může těžit ze čtení knih. A pokud teprve začínáte se čtením naučných knih, tahle služba může mít pro vás velký přínos, protože můžete získat rychle široký přehled a také seznam knih, které si skutečně chcete přečíst celé. Nebo si můžete rychle připomenout již přečtené. Objev služby Blinkist byl pro mě přelomový, protože nyní můžu získat informace ze všech knih, které jsem chtěl přečíst, ale nenašel jsem na ně čas.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.