#14: Kniha: Bohatý táta, chudý táta

Hlavní myšlenky knihy

Hlavní myšlenky knih:

Robert Kiyosaki napsal knihu Bohatý táta, chudý táta. Jeho kniha čerpá přímo z jeho života. Když byl malý, měl dva otce. Jeden byl jeho opravdový otec a druhý byl otec jeho nejlepšího kamaráda. Jeho vlastní, chudý otec byl velmi vzdělaný, bohatý nedokončil vzdělání. Chudý táta říkal uč se, abys dostal dobrou práci a vydělával peníze. Bohatý táta říkal, nauč své peníze vydělávat pro tebe, abys ty nemusel. Přestože chudý táta měl velké vzdělání a dobrý plat pořád měl problémy s penězi a placením. Knihu bych shrnul do těchto 5 bodů:

 1. Bohatí kupují aktiva, chudí kupují pasiva

  Aktiva lze definovat jednoduše jako investice, které nám přinášejí peníze. Například auto, které pronajmeme taxikáři. Pasiva jsou věci, které nám peníze berou. Například auto pro vlastní potřebu, kde musíme platit palivo a údržbu. Jde tedy vidět, že stejná věc může být v jednom případě aktivum a v druhém pasivum. Pokud je tvoje největší investice tvůj dům, pak máš problém.

 2. Síla podniku

  Bohatí se naučili obcházet daně. Zatímco soukromá osoba po vydělání peněz hned zaplatí daně, společnost vydělané peníze nejdřív utratí a až potom zaplatí daně. Toto prohození pořadí přináší obrovskou úlevu na dani. Proto je velmi výhodné založit si společnost.

 3. Soustředit se na velikost aktiv, ne na velikost přijmu

  Chudý táta radil, pilně studuj, abys mohl pracovat ve firmě. Bohatý táta radil, studuj pilně, abys mohl firmu koupit. V první řadě je zapotřebí vzít svou finanční situaci do vlastních rukou a nespoléhat se na finanční poradce. Vybrat si své podnikání nebo investování a tvrdě si za ním jít. Využít svoji stávající práci pro dosažení svého cíle.

 4. Pozor na přehnanou diverzifikaci

  Nediverzifikujte, pokud máte málo peněz. Nikdo nezbohatl pomocí diverzifikace. Stačí se podívat na nejbohatší lidi, všichni jsou soustředění na jednu věc. Více se můžete dočíst v mém článku Diverzifikace vs. koncentrace.

 5. Vzdělávat se v osobních financích

  Chudý táta říkal, že láska k penězům je důvod všeho zla. Bohatý táta říkal, nedostatek peněz je důvod všeho zla. Je důležité se vzdělávat v osobních financích, protože nezáleží na tom, jak velký člověk má plat, ale co s tím platem udělá.

Ponaučení pro mě

Já jsem si z této knihy odnesl hned několik myšlenek, které se snažím aplikovat do svého života. A to především, rozdíl mezi aktivy a pasivy a snaha o získání více aktiv. Další věcí, kterou jsem si odnesl je, že se o své finance chci starat sám a nechci je svěřovat jiným lidem, u kterých nemusí být vždy na prvním místě můj zisk.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Zdroje:

Rich Dad Poor Dad - Robert Kiyosaki