#9: Diverzifikace vs. koncentrace

Investováním k nezávislosti

Série Investováním k nezávislosti

Úvod

Každý finanční poradce vám bude radit, že při investování je třeba co nejvíce investice diverzifikovat, jakoby to byla ta nejdůležitější věc při investování. Není se čemu divit, chrání tím totiž i sám sebe. Většinou se mluví pouze o výhodách diversifikace, ale nikdo už nemluví o nevýhodách. V tomto článku se pokusím popsat, jak se na diverzifikaci dívám já a zaměřím se na opomíjená negativa diverzifikace.

Co je to diverzifikace

Diverzifikace v investování znamená rozložení investice do více produktů / investic a tím snížení rizika spojeného se spoléháním pouze na jeden produkt. Například rozložení investice do akcií, dluhů, nemovitostí atd.

Způsoby diversifikace

Je možné diverzifikovat v rámci různých tříd aktiv jako třeba akcií, dluhopisů a nemovitostí. Ale taky můžete diverzifikovat v rámci jedné třídy aktiv, například do akcií různých zemí, nebo můžete investovat do akcie technické firmy a energetické firmy a budete tak více diverzifikovaní, než ve 2 technických firmách.

Výhody a nevýhody diversifikace

Největší výhoda diverzifikace je především ve snižování rizika. Tedy pokud jedné investici klesá cena, jiná investice svým růstem sníží celkové ztráty. Ale také je nutné si uvědomit, že díky rozložení kapitálu se snižují také možné zisky. Na následujícím grafu jde vidět, že čím větší počet akcií, tím více se výnosy z různých portfolií pohybují kolem 14 %. S portfoliem o 250 různých akcií je nemožné mít větší úrok než 20 %, ale s 15 různými akciemi to možné je.

Výhody a nevýhody koncentrovaného portfolia

Koncentrované portfolio lze definovat jako soubor 15 a méně aktiv. Takové portfolio má hlavní výhodu takovou, že má potenciál porazit výkonnost akciového trhu. Také umožňuje investorovi zaměřit se na své investice a zjistit více informací. Díky tomu je investor schopný zjistit podrobnější informace a být více přesvědčen o správnosti své volby. Díky koncentrovanému portfoliu je investor schopný vybudovat jmění podobně jak to udělal Warren Buffet, který je pokládán za jednoho z nejúspěšnějších investorů naší doby. Nevýhoda koncentrovaného portfolia je možný vyšší propad.

Risk management

Je tedy jasné, že pokud se snažíte snížit riziko na minimum a snažíte si své bohatství zachovat je nutné diverzifikovat co nejvíce. Pokud máte větší část svého produktivního života před sebou a jmění teprve budujete, přílišnou diversifikací se připravujete o možné zisky. Když si najdete firmu, které věříte, že během 5 následujících let je schopná růst třeba 10x, proč byste měli investovat do dalších 10 jiných, které budou mít pouze průměrné zhodnocení? Jedině v případě, že se bojíte, že přijdete o své velké naspořené prostředky.

Porazit trh nebo pasivní index ETF

Pokud se rozhodnete, že chcete investovat do jednotlivých akcií, dle statistiky nemá smysl investovat do více než 20 akcií, protože tím razantně snižujete šanci na poražení trhu. V takovém případě je mnohem bezpečnější a výnosnější raději investovat do pasivního indexového ETF, jako je například S&P 500, kde budete diverzifikovaní do 500 nejlepších amerických společností.

Závěr

Se ženou máme vyšší toleranci k riziku, obzvláště k investicím, které sám vyberu. Máme větší část svého produktivního času před sebou a proto jsme ve fázi budování majetku. Proto pro nemá pro nás smysl přílišně diverzifikovat, ale spíše většinu nově investovaných prostředků koncentrovat do hrstky společností nebo jiných investicí, kterým věříme, že budou mít vysoké zhodnocení. Pokud bychom přišli o polovinu investovaných peněz nebude to pro nás v této fázi života tak zničující, jak kdyby se to stalo před důchodem. Pravděpodobně, jak budeme stárnout, naše strategie se bude měnit. Každému, kdo je mladý a nebojí se, bych doporučil stejnou strategii.

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každý pátek, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Zdroje:

Concentrated vs. Diversified Portfolios