Jul 17, 2020 • 7M

#6: Day Trading ze mě neudělá milionáře

 
0:00
-6:41
Open in playerListen on);

Appears in this episode

Roman
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Série Investováním k nezávislosti

Rozhodl jsem se sepsat seznam důvodů, proč si myslím, že pro většinu lidí je špatný nápad se pouštět do denního obchodování. Sám jsem se dennímu obchodování (daytradingu) nějaký čas věnoval, nejdříve na forexu a poté na bitcoinfutures. Vytvořil jsem akademickou práci na téma automatického obchodování a několik další automatických strategií obchodování. Ale postupem času jsem přišel na to proč, už se obchodováním nechci zabývat. A tyto důvody jsem zde sepsal.

Zero sum game

Day Trading je považován za zero sum game tedy, žádný z účastníků obchodování nezíská víc, než ostatní účastníci ztratí v součtu zisku a ztráty. To znamená z dlouhodobého hlediska vydělává pouze broker, který vydělává pořád na poplatcích. Ostatní obchodníci se perou o kapitál a chvilku vyhrává jeden potom zase druhý, dlouhodobě vyhrává jenom málo kdo, a je to vždy na úkor ostatních.

Zdroj: Day Traders Work in a Zero-sum Environment

Day Trader bilionář

Když se podíváme na seznam nejbohatších lidí, zjistíme že všichni jsou buď úspěšní podnikatelé, nebo investoři. Lidé, kteří přináší přidanou hodnotu společnosti a ta je potom za to odmění penězi.

Day trading nelze jednoduše škálovat, i když je obchodník úspěšný, své vědění a styl obchodování nelze předat na jiné zaměstnance a tím rozšířit zisky. Statistiky ukazují, že pouze 13% procent obchodníků dosáhne na nějaký risk. A pouze 1% obchodníků dosáhne zisku několik roků po sobě.

Zdroj: The World's Billionaires, Is Day Trading a Good Idea?

Roboti s micro sekundovou odezvou

Obchodování je velice efektivní činnost veškeré obchodování v dnešní době obstarávají roboti. A vyhrávají ti, kteří jsou nejblíže serveru a mají nejnižší odezvu. V obchodování je obrovská konkurence lidí, kteří se obchodování věnují full-time. Je to soutěž, kde vyhrávají ti, kteří mají nejrychlejší internet a nejrychlejší superpočítač. Proto veškeré informace, které jste schopni zjistit a které by mohli mít vliv na cenu, jsou již v ceně zaneseny.

Image

Zdroj: The World of High-Frequency Algorithmic Trading

Stres

Konstantní sledování výkyvů trhu a hledání vhodné pozice pro vstup na trh nebo uzavření obchodu sebou nese velký podíl stresu. Sledování a kontrolování jednotlivých automatických strategií také není bez stresu. Je málo lidí, kteří to dokáží snést. Ale i když patříte mezi ně, proč si to dělat, když peníze jdou vydělat i jinak.

trading_stress

Zdroj: 7 best ways to handle Trading Stress

Přínos pro lidstvo

Trading jako takový pro lidstvo má minimální přínos. Jediný přínos, který se dá rozumně vysvětlit je likvidita, to znamená, že obchodníci umožňují investorům prodat nebo koupit za aktuální cenu na trhu. Obrovské množství lidí se zabývá obchodováním proto je to velký žrout talentů, kteří by se jinak mohli věnovat vědě, inženýrstvím a jiným pro lidstvo přínosným odvětvím.

Zdroj: Is Day Trading a Good Idea?

Obchodování na páku

Obchodování na páku (také nazýván margin nebo leverage), tedy že neobchodujete pouze s vlastními penězi, ale i s penězi cizími. To sebou nese rizika, díky kterým jste schopni ztratit veškeré prostředky na účtě během jednoho dne. Warren Buffet řekl kdo umí investovat nepotřebuje páku a může vydělat spoustu peněz i bez ní.

Zdroj: Happy Birthday, Warren Buffett! Here Are 30 Of His Best Quotes

Aktivní příjem

Day Trading vyžaduje správu obchodů a aktivní sledování trhu. Většinou je to full-time job a tím pádem se nejedná o pasivní příjem. Tedy i kdyby se obchodníkovi dařilo, stále musí pracovat aby vydělával. Dalo by se namítnout, že může využívat automatického algoritmu na obchodování, ale aspoň z mé zkušenosti vývoj a udržování fungující strategie zabere téměř stejný čas jako ruční obchodování.

Závěr

Toto jsou důvody, proč se již obchodováním nezabývám, ale místo toho se zabývám investováním. Dá se říct, že všechny vyjmenované negativa investování nemá. A o tom bude příští newsletter.

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.