Jul 10, 2020 • 7M

#5: Jak začít investovat

Investováním k nezávislosti

 
0:00
-7:19
Open in playerListen on);

Appears in this episode

Roman
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Série Investováním k nezávislosti

Pokud jste se rozhodli, že byste chtěli investovat, ale nevíte vůbec jak začít, tady je návod pro vás. Dle mého názoru je několik nutných kroků, které musíte udělat, než se můžete pustit do investování.

Splatit dluhy

Než začnete investovat, je zapotřebí se zbavit dluhů. Jedná se především o dluhy s vyšší úrokovou sazbou než 3 %. Tedy pokud máte hypotéku na více než 3 % refinancujte ji. V dnešní době jdou získat hypotéky pod 2 %. Pokud máte i jinou půjčku než hypotéku s vyšším úrokem, nejprve splaťte tu. Když vám zbude hypotéka s nízkou úrokovou sazbou můžete začít investovat. Hypotéku se nevyplatí splácet předčasně. I pokud budete podprůměrný investor měli byste dosáhnout na lepší výsledek než 4% zisk. Tedy finance, které nedáte na předčasné splacení hypotéky, ale dáte na investování vám můžou vydělávat i 10 % ročně a tím získáte více, než byste za stejné období zaplatili na úrocích hypotéky.

Finance] Světový dluh dosáhl šokující úrovně - kolik? To radši ani  nechtějte vědět! - KRYPTOMAGAZIN.cz

Zdroj: [Finance] Světový dluh dosáhl šokující úrovně – kolik? To radši ani nechtějte vědět!

Snížit výdaje, zvýšit zisky

Nyní je vhodné zamyslet se nad měsíčními výdaji. Sepsat si výdaje, které domácnost utratí za měsíc, v dnešní době obvykle banky na osobním účtu vytvářejí takovou statistiku automaticky. Popřemýšlejte, kde by se daly redukovat. Pokud už jsou vaše výdaje na minimu, nemáte žádné peníze měsíčně navíc a žijete z výplaty do výplaty, je zapotřebí zvýšit svůj příjem. Například změna práce, rekvalifikace nebo druhá práce po večerech. Existují webové stránky, kde si můžete přivydělat prací na malých projektech.

Vytvořit 3 měsíční rezervu

Jakmile jste schopni si odložit aspoň část peněz, je zapotřebí si vytvořit rezervu nejméně 3 měsíční platy. Tato rezerva bude sloužit na nenadálé situace, jako porouchaná pračka, nebo jiný spotřebič. Tato rezerva by neměla sloužit jako koruny na pivo nebo lístky na fotbal. Proto tyto finanční prostředky nepoužívejte, dokud to není nezbytně nutné. Pokud již tuto rezervu máte, můžete začít přemýšlet nad investováním.

Češi konečně tvoří finanční rezervy, jak dlouho jim vystačí, ale netuší -  Novinky.cz

Zdroj: Češi konečně tvoří finanční rezervy, jak dlouho jim vystačí, ale netuší

Určení pravidelné částky

Jelikož většina lidí má pravidelný měsíční příjem, je vhodná strategie určit si částku ze mzdy, kterou můžete investovat bez výčitek a potřeby na běžné výdaje. Částka nemusí být vysoká ze začátku, naopak, když začnete s investováním na malých částkách nebudete se tolik bát investovat podle potřeby a budete připraveni až se částky zvýší. Jakmile víte, jakou částku měsíčně budete posílat, nastavte si odeslání trvalého příkazu na danou částku, těsně po datu výplaty. Pokud se vám zvýší příjem, měli byste minimálně polovinu zvýšení přidat k měsíčním investicím. Pokud to uděláte hned jak se vám zvýší příjem nepocítíte, že by vám peníze chyběly.

Určení délky investování

Než začnete investovat, je potřeba si zvolit délku investice. Tedy jak dlouho jste ochotni nesáhnout na peníze. Pokud máte 30 let do důchodu a odkládáte si na důchod. Můžete zvolit riskantnější strategii. Při takto dlouhém časovém horizontu jakýkoliv propad jste schopni přečkat a ještě nakoupit za levněji v době propadu.

Pokud ale máte 5 let do důchodu a plánujete si vybírat částky z odložených financí, je zapotřebí zvolit méně riskantnější portfolio, přičemž většina financí by měla tvořit měna na spořícím účtu.

Pokud si odkládáte abyste si koupili lepší dražší auto, může být vaše situace podobná jako, před důchodem. Ale také byste mohli zvážit zda skutečně potřebujete novější auto, a jestli vám starší nestačí, jestli byste si raději nechtěli investovat na předčasný důchod, nebo si vytvořit pasivní cash-flow.

Krátkodobé investování

Pokud doba investice má být kratší než 5 let, musíte podle toho upravit investování. Můžete využít spořící účet (například Equa), peer-to-peer půjčky (například Mintos), spoření 8 % v dolaru s BlockFi.

Dlouhodobé investování

Pokud budete investovat na delší období, můžete využít v podstatě jakékoliv investice, kterým budete věřit. Může se jednat o pasivní indexové fondy (Degiro), aktivní fondy, jednotlivé akcie (Degiro), dluhopisy, peer-to-peer půjčky (například Mintos), Bitcoin (Kraken). Očekávané zhodnocení by mělo být vyšší než 8 %, což je průměrné zhodnocení akciového trhu v delším horizontu.

Závěr

Než začnete investovat, zbavte se nevýhodných dluhů a udělejte si průzkum výdajů. Vytvořte si rezervu, a stanovte si investiční cíle. Pak můžete začít s výběrem typu investice. Já osobně investuji část do akcií, část do bitcoinu a spoření s BlockFi, a menší části do půjček přes Mintos.

Zdroj: Personal Finance

Pokud pro vás má tento newsletter má přidanou hodnotu, nebo byste se dozvědět něco víc o investování, zaregistrujte se k jeho odběru.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.