May 26, 2021 • 10M

#52 👨‍💻 ARK Analýza: Autonomní taxi

 
1.0×
0:00
-9:31
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra, Virtuální realita, Digitální peněženky, Fundamentální analýza Bitcoinu, Příprava Bitcoinu na instituce, Elektromobily, Atomatizace. Dnes se budu zabývat dalším tématem, kterým je autonomní taxi.

Autonomní taxi

Ark věří, že autonomní taxi sníží cenu za dopravu na jednu desetinu průměrné ceny za taxi. Výzkum arku naznačuje, že Autonomní taxi budou generovat více než billion dolarů zisků do roku 2030. Vlastníci těchto Autonomních flotil budou mít zisky 70 miliard dolarů a automobilky 250 miliard dolarů. Pojďme si tedy projít kde se tyto zisky vezmou.

Cena vlastnění auta

Cena vlastnění a provozování auta upravená podle inflace neklesla od prvního sériově vyráběného auta Model T. Sériová výroba aut umožnila obrovký cennový pokles provozování vlastního dopravního prostředku. Právě první sériově vyráběná auta snížila cenu provozování kočáru z $1.7 na míli na $0.7. V dnešní době je tato cena za provoz přibližně stejná. Autonomní automobily mají možnost snížit tuto cenu až o 2 třetiny, na $0.25 dolarů na míli.

Srovnání Uberu s autonomním taxi

Podle arku aktuálně 150 miliard dolarů obratu je generováno pomocí taxi platforem, jako je Uber nebo Lyft. Tyto platformy mají marži od 25 % do 50 %. Autonomní taxi při 50 % marži stálo přibližně pouze dolar za míli oproti $1.85 za Uber. Takto vysoká cenová redukce dle Arku přinese zvýšení celkového obratu až na 6 bilionů dolarů v roce 2030. Protože nižší cena povede k vyšší poptávce po taxi dopravě.

Porovnání 3 strategií na dosažení plně autonomního řízení

Existují tři technologické přístupy pro vyřešení autonomního systému řízení.

Waymo spoléhá na LiDAR a mapování cest. Díky tomu je schopné zajistit téměř plnou autonomii na místech, které má zmapováné. Ale kvůli tomuto přístupu je velmi obtížné rozšířit tento systém na další území. A z ekonomických důvodů v podstatě nemožné mít tento systém na všech cestách ve všech městech.

Tesla se rozhodla jít primárně cestou rozpoznávání obrazových dat z kamer a dalších méně přesných levných senzorů. Tento přístup je náročný ze začátku, ale je více obecný, dovoluje jeho použití v celé zemi, ne pouze v některých územích. Nevyžaduje předchozí mapování cest ani GPS pro svou funkčnost, proto dovoluje použití i tam, kudy nikdy žádná Tesla nejela. Tento přístup také vyžaduje obrovské množství dat a v tomto je Tesla velmi dopředu díky obrovské flotile aut.

Poslední přístup zavádí automobilky především v Číně, mezi něž patří i Apollo. Tento způsob spoléhá na vybudování infrastruktury senzorů pro rozpoznávání značek a dopravy, které představuje obrovské investice do infrastruktury. Díky tomu tato technologie bude fungovat pouze na malém území a nikdy se masově nerozšíří.

Míra rozšiřitelnosti bude určovat adopci

Protože Waymo a podobné autonomní systémy jsou možné pouze v některých městech s problematickým způsobem rozšíření, Ark predikuje, že pouze 1 % z městské dopravy v roce 2025 může fungovat přes tento systém. Díky obecnému přístupu, kterým se vydala Tesla, je mnohem jednoduší rozšíření do všech měst najednou. Proto, pokud Tesla spustí robotaxi v roce 2022, pak Ark očekává až 20 % městské dopravy by se přesunulo na tuto novou platformu do 2025.

Poptávka v rozvojových zemích

Lidmi řízené taxi na objednávku přes aplikaci v Číně stojí $0.5, kdežto v Americe průměrně $2. Autonomní řízení může být levnější v USA téměř o 90 % a v Číně o 50 %. Poptávka po levné Autonomní dopravě může být větší v rozvojových zemích, protože díky tomuto zlevnění si budou moct dovolit tuto dopravu i ti, kteří si dříve taxi nemohli dovolit. Také můžeme vidět, jak velkou příležitost pro zisk tato technologie představuje.

Autonomní taxi může přinést až billion dolarů

Ark věří, že automobilky vyrábějící autonomní automobily mohou vydělávat až 250 miliard dolarů ročně do deseti let. Nejvíce budou vydělávat platformy pro zprostředkování jízd, protože si z každé jízdy strhnou část platby. Vlastníci flotil, kteří budou opravovat, udržovat a garážovat vozidla by mohli ročně tržit přibližně 70 miliard dolarů do deseti let. Podniková cena autonomních platforem by mohla dosáhnout 3.8 biliónů dolarů do 5 let.

Shrnutí analýzy autonomie

Jen málokdo si dokáže představit, jak obrovská příležitost pro zisky je autonomní řízení. Toho, kdo dokáže vyřešit obecné autonomní řízení, čekají zisky, které se mohou rovnat velké části všech profesionálních řidičů. Dle mého názoru bude právě Tesla ta první, která vyřeší tento těžký problém. A to především díky tomu, že pracuje opravdu na obecné autonomii, která se při každém malém vylepšení projeví hned na všech vozidlech a ve všech městech. Proto ve chvíli, kdy tento systém bude dostatečně dobrý, aby jej schválili regulátoři, bude možné ho nasadit na obrovském území.

Konkurence je schopná díky jinému přístupu dosáhnout plné autonomie například v jednom městě, ale pro rozšížení do města druhého je nutné investovat obrovské prostředky pro zmapování cest, které se časem stejně mění. Tento přístup zabraňuje opravdu masovému nasazení a nepředstavuje tak obrovskou investiční příležitost, jako obecná autonomie.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 5 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.