Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
#48 👨‍💻 ARK Analýza: Elektromobily
0:00
-7:46

#48 👨‍💻 ARK Analýza: Elektromobily

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra, Virtuální realita, Digitální peněženky, Fundamentální analýza Bitcoinu, Příprava Bitcoinu na instituce. Dnes se budu zabývat dalším tématem, kterým jsou Elektromobily.

Prodeje elektromobilů akcelerují

Elektromobily (EV) dotahují cenu automobilů klasických. Nejvíce v tomhle ohledu vede Tesla, která má nejnižší cenu v poměru k dojezdu. V evropských zemích jsou zatím tyto ceny stále vysoké, především kvůli clu. Ale v USA se ceny téměř vyrovnávají svým benzínovým konkurentům.

Podle Wrighto zákonu Ark predikuje, že prodeje elektromobilů by se měly zvýšit přibližně 20krát. Největší riziko tohoto rozvoje je, zda tradiční automobilky dokáží přejít na výrobu elektromobilů, se kterou mají málo zkušeností.

Růst prodejů elektromobilů

V posledních letech prodeje elektrických vozů stále rostou. Sice zabírají pouze velmi malou část z celkových prodejů, ale tyto prodeje rostou exponenciálně. Zatímco prodeje aut se spalovacím motorem v minulém roce klesaly, prodeje elektromobilů dokázaly růst i během covid pandemie.

Klesající cena baterií

Podle Wrighto zákonu pro každé zdvojnásobení výroby klesne cena baterií o 28 %. Nejdražší součástí elektromobilů jsou baterie, proto kontinuální klesání ceny baterií bude snižovat i celkovou cenu elektromobilů. S tímto snižováním ceny by mohly pomoct především nové baterie Tesly.

Dotahování ceny spalovacích aut

Při porovnávání cen elektrického auta se spalovacím nelze pouze vzít pořizovací cenu, protože provoz elektromobilů je mnohem úspornější. Je zapotřebí pro srovnávání vzít v úvahu i celkovou cenu za provoz, včetně pohonných hmot, pojištění a oprav. Jde vidět, že cena provozu u elektromobilů rapidně klesá. A velmi brzo bude na stejné hodnotě, jaká je u jejich spalovacích protějšků.

Porovnání konkurence zrychlení a efektivnosti

Automobilky, kromě ceny za automobil, soupeří také v efektivnosti dojezdu a zrychlení. Ark si myslí, že tradiční automobilky mají nedostatek kvalitních elektroinženýrů a softwarových inženýrů. Proto jen málo modelů dokáže dorovnat Teslu v jednom z těchto dvou parametrů, ale žádný v obou.

Baterie bez zbytečného obalu

Ark vidí jako jednu z největších cenových vylepšení ve snížení obalů u bateriových modulů. S tímto konceptem přišla zase Tesla na svém Battery day, kde představila 5 možných snížení ceny, mezi než patří i toto.

Inspirace pro tuto změnu pochází v leteckém průmyslu. Kde se nejdříve do křídel letadel instalovaly nádrže na palivo. Ale postupem času se místo toho, aby se nádrže vkládaly do křídel, tak se nádrže vyráběly přímo ve tvaru křídla. Díky tomu se odstranily dvojné pláště.

Tento přístup nazývaný Call-to-vehicle lze aplikovat i u elekromobilů tím, že se bateriové články budou instalovat přímo do kostry vozidla. Takto lze získat navíc až polovinu místa pro baterie. Tím lze rapidně snížit cenu celého systému.

Predikce prodejů

Ark očekává, že prodeje elektromobilů se do roku 2025 zdvacetinásobí, pokud tradiční automobilky budou schopny překonat problémy, kterým čelí. Dle aktuálních prodejů ark predikuje, že by prodeje EV mohly dosáhnout 40 miliónů v roce 2025. Ark také předpokládá, že stále větší část prodejů budou zabírat malá městská vozidla.

Shrnutí Analýzy elektromobilů

Myslím si, že je stále jasnější, že budoucnost dopravy bude elektrická. To potvrzuje i analýza Arku. Klesající cena baterií, především díky větším objemům výroby, by měla vést ke snížení ceny elektromobilů, což povede k větší poptávce po elektromobilech.

Investor v tomto sektoru má spoustu možností, jak investovat. Tesla je leader a měla by být jasná volba pro každého investora, který věří, že elektromobily v budoucnu nahradí spalovací motory. Ale kromě Tesly se dá investovat třeba do společností vyrábějících baterie nebo třeba do společností tvořících nabíjecí infrastrukturu.

Pokud si nejste jisti, které akcie zvolit, ale chtěli by jste přesto investovat to tohoto odvětví, můžete využít ETF (ARKK nebo ARKQ) od Arku. Jak investovat do Ark ETF se můžete dočíst v návodu, který jsem napsal v předchozím newsletteru.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021, What is Wright’s Law?, ev-volumes.com


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento newsletter není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.

0 Comments
Romanův newsletter investorům
Disruptivní Investování
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.