#38: ARK analýza: Datacentra

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Druhé z těchto odvětví je znovuobjevení data center. Přichází vlna nových procesorů ARM, RISC-V a grafických karet. Akr věří, že v prostoru data center bude dominantní posun v používání grafických karet jakožto akcelerátorů. Odhadují růst až 21 % ročně na 41 miliard dolarů v roce 2030.

V devadesátých letech byla velká migrace data center z tehdejších procesorů RISC na mnohem levnější procesory Intel, které staví na architektuře x86. Intel těžil hodně z masového rozšíření počítačů a i díky tomu levné výrobě.

Dnes ARM procesory těží z masové výroby pro mobilní zařízení. Každý moderní mobil využívá právě ARM procesor pro svůj běh. I díky tomu jsou ARM procesory levnější na výrobu. Ark věří, že ARM a RISC-V procesory porostou z 0% podílu trhu s data centry na 71% podíl v roce 2030.

Intel byl po dlouhou dobu leader ve výrobě procesorů, ale v posledních letech začal hodně ztrácet. Podle Moorova zákona by počet tranzistorů na čipu měl zdvojnásobit přibližně každých 18 měsíců. Intel právě toto tempo v posledních letech nedokáže udržet.

Skoro všichni softwarový vývojáři píšou programy na x86 PC s operačním systémem Windows, Linux nebo Mac. Právě Apple přichází s novým počítačem založeným na ARM procesoru. Ten má několik výhod, především nižší spotřebu a díky tomu delší výdrž na baterii. Microsoft zdvojnásobuje úsilí vývoje operačního systému pro architekturu ARM. Je velmi pravděpodobné, že během 10 let většina vývojářské práce se přesune právě na ARM a tím bude ukončena éra Intel procesorů.

ARM procesory v porovnání s Intel mají vyšší výkon za nižší jak pořizovací cenu, tak i cenu při provozu. Díky tomu je nejpravděpodobnější scénář, že většina Amazon Web Services (AWB) bude přesunuto na tuto novou platformu.

Ark dále ve své analýze předpokládá, že výrazný podíl výpočetní síly v serverových data centrech bude prováděn na grafických kartách. Jsou to právě akcelerátory, které umožňují naplnit specifické požadavky pro výpočetní výkon. Například umělá inteligence, různé simulace, strojové učení nebo cloudové hraní počítačových her potřebuje pro optimální běh vysoký výkon, který umožňují právě grafické karty.

Ark očekává, že ARM/RISC-V procesory zaujmou 19 miliard dolarů z trhu. Ale právě počítačové akcelerátory, kterým budou vládnout grafické karty, zaberou 41 miliard dolarů trhu s data centry.

Jak investovat do trendu přebudovávání data center

Ark má tento trend nových procesorů podchycen ve svém ETF ARKW, který zahrnuje tato odvětví:

  • Cloud Computing & Cyber Security

  • E-Commerce

  • Big Data & Artificial Intelligence (AI)

  • Mobile Technology and Internet of Things

  • Social Platforms

  • Blockchain & P2P

Tedy pokud budete investovat do tohoto ETF, pak investujete nejen do trendu procesorů, ale také do dalších. Jak investovat do tohoto ETF se můžete dočíst v článku jak koupit americké ETF.

Shrnutí analýzy budoucnosti data center

Přechod na ARM procesory dle mého názoru brání problematický přechod software, který musí být upraven, aby vyhovoval novému procesoru. Ale tyto procesory jsou s námi již déle než 10 let. Během této doby začal pomalý přesun, který, zdá se, v poslední době zrychluje. Například v mé práci taky postupně přecházíme u všech serverů a produktů na počítače s ARM procesory.

Také trend přesunu výpočtu na cloudová data centra je v poslední době stále více patrný. Spoustu aplikací, jako umělá inteligence, různé simulace nebo hraní počítačových her, se postupně přesouvá od koncového uživatele na server. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat a kvůli tomu bude zvýšený tlak na výpočetní výkon grafických karet na serverech. Komu se podaří investovat do toho trendu, může získat pěkné zisky.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021, ARK AUTONOMOUS TECHNOLOGY & ROBOTICS ETF (ARKQ) HOLDINGS, První iMac s ARM procesorem je na cestě. Kdy můžeme očekávat jeho premiéru?


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.