#40: 👨‍💻 ARK Analýza: Virtuální realita

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra. Dnes se budu zabývat dalším tématem, kterým je Virtuální realita.

Virtuální světy se dají rozdělit do tří kategorií:

  • Videohry - Zde se dají zařadit jakékoliv počítačové, konzolové nebo mobilní hry.

  • Rozšířená realita (AR) - Uživatel vidí okolní reálný svět, ale kromě toho vidí nějaké informace navíc. Může to být počasí, poslední zprávy, události a jiné, nebo se může realita rozšiřovat o různé grafické modely, jako například pokémon poskakující po opravdové trávě.

  • Virtuální realita (VR) - Jedná se o plné simulování okolního světa. Uživatel nevidí nic z reálného světa, ale všechno co vidí nebo i cítí, je ze světa virtuálního.

Virtuální svět je definován jako počítačově simulované prostředí, které je dostupné pro všechny kdykoliv. Přes tyto virtuální světy se komunikuje denně, přestože jsou tyto světy teprve v počátcích. Dle analýzy ARKu obrat z virtuálních světů bude růst 17 % ročně a bude dosahovat až $390 miliard v roce 2025.

Nyní jsou virtuální světy navzájem nezávislé, ale v budoucnu je možné, že se budou více propojovat. A je možné, že se někdy propojí natolik, že vznikne jeden Metaverse (jednotné virtuální prostředí).

Videoherní průmysl se vyvíjí a s ním i byznys model. V roce 2010 in-game nákupy odpovídaly pouze 20 % obratu. V roce 2015 se obrat z in-game rovnal obratu za nákup hry. Aktuálně in-game nákupy a rozšíření odpovídají 75 % obratu celého trhu. Pokud tento trend bude pokračovat, je možné, že in-game nákupy dosáhnou na 95 % veškerého obratu.

Analýza ARKu porovnává zpeněžení různých zábavních nebo informačních platforem. Jde vidět, že zpravodajské noviny jsou nejvýnosnější při porovnání na strávený čas, pravděpodobně právě proto, že noviny má čtenář poměrně rychle přečtené. Druhé v pořadí jsou tradiční televizní kanály. V porovnání také můžeme vidět, že například zpeněžení sociálních sítí je kompletně nepřímé. ARK věří, že obrat herního průmyslu může lehce vzrůst o 20 % do roku 2025 aniž by se to projevilo na pořadí těchto platforem. I při takovém růstu pořád zůstane herní průmysl relativně levná záležitost v porovnání s ostatními.

ARK věří, že průměrný čas strávený u videoher se zvýší z 1.1 hodiny strávené jedním člověkem denně na 1.5 hodiny během 5 let. Pokud se zároveň bude zvyšovat zpeněžení in-game nákupů a čas strávený u her, pak je pravděpodobné, že obrat videoher se bude zvyšovat o 21 % ročně. Obrat se díky tomu může zvýšit z aktuálních $130 miliard dolarů na $350 miliard v roce 2025.

Rozšířená realita (AR) je připravena na rozšíření. V posledních letech přední firmy jako Snapchat, Facebook a Apple zvyšovaly investice do rozšířené reality a tím podporují masové používání. Během roku 2022 by tento trend mohly uspíšit zákaznicky použitelné brýle s rozšířenou realitou. ARK odhaduje, že trh s rozšířenou realitou vzroste z miliardy dolarů na $130 miliard dolarů do roku 2030.

Kvalitu virtuální reality lze měřit pomocí jednotek Unit of Visual Immersion (UVI). V této metrice je zahrnuto rozlišení, obnovovací frekvence a zorné pole. Podle této metriky nejlepší brýle s virtuální realitou nyní dosahují pouze 10 % ponoření do virtuální reality. Pokud by virtuální realita byla omezena pouze na herní konzole, pak by kvůli malému trhu pravděpodobně nebyla virtuální realita podobná realitě v roce 2030. Pro dosažení virtuální reality v roce 2030, která by se velmi podobala realitě, by adopce této technologie musela probíhat rychlostí srovnatelnou s adopcí chytrých telefonů.

Podle AKRu by se obrat z virtuálních světů měl zvyšovat průměrně 16 % ročně v příštích 5 letech, obzvláště díky utrácení hráčů za virtuální předměty ve hře a různá rozšíření hry. Díky tomuto trendu se může zvýšit herní trh z $175 miliard na $365 miliard v roce 2025.

ARK také věří, že virtuální realita poroste ještě rychleji. Rozšířená realita (AR) společně s virtuální realitou (VR) poroste průměrně 59 % ročně. A může se vyšplhat až na $28 miliard v roce 2025.

Shrnutí analýzy virtuální reality

Trend přesunu modelu placení za celou hru na mikro transakce za herní virtuální předměty je patrný téměř ve všech hrách. Myslím si, že tento trend bude jenom pokračovat. S virtuální realitou jsem přišel do styku pouze velice málo. Jednu dobu se očekávalo, že zde bude mnohem dříve, ale technologie ještě nebyla připravena na masové rozšíření. Velký úspěch mobilních her podobných pokemonu ukazuje, že zde zájem určitě je.

Přestože ARK vidí velký potenciál ve video průmyslu, virtuálních světech a rozšířené realitě, v jejich ETF se mi podařilo nalézt pouze firmu Nintendo (NTDOY) v jejich hlavním ARKK Innovation ETF. Pokud by vás přesto toto ETF zajímalo, jak do něj investovat se můžete dočíst v článku jak koupit americké ETF.

Já jsem nedávno koupil malou část akcií Corsair Gaming, (CRSR), která se zabývá prodejem herního hardware. Zmiňuji to zde, protože to částečně souvisí s analýzou herního průmyslu. Ale Corsair by si zasloužil samostatný rozbor.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.