#37: ARK analýza: Deep Learning

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je také zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také Big Ideas 2021, který představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu. První je Deep Learning, kterému se budu věnovat v tomto newsletteru. Do budoucna bych se chtěl věnovat všem tématům, která se objevila v analýze Big Ideas 2021, čímž vznikne článkový seriál o Ark Investu.

Deep Learning je v podstatě umělá inteligence (AI). Jedná se o počítačový program, který se dle dat dokáže naučit nějaký těžko definovaný úkol a poté ho vykonávat. Například lze program naučit rozpoznávat obličeje. Programu dáte k dispozici velkou sadu obrázků a on se je naučí rozpoznávat. Díky tomu pak na Facebooku při označování přátel pouze vypisujete jméno.

Deep Learning je podskupina těchto programů. Je charakterizována především obrovským množstvím dat, kde má nejlepší výsledky. Z toho je dobré si zapamatovat především, že v této disciplíně vyhrává především ten, který má přístup k největší databázi dat. Například Google se svým nejlepším vyhledáváním a napovídáním výsledků. Nebo Amazon s doporučováním produktů. Velká část úspěchů těchto firem lze připsat k tomu, že měli přístup k velkému množství dat a uměli to využít.

Deep learning umožněn výkonnějším výpočetním výkonem teprve nedávno. Počítače jsou stále výkonnější a zvládají těžší výpočty, které jsou při Deep Learning zapotřebí. Také vznikají počítače vytvořené přímo na míru umělé inteligenci. Mezi ty patří například počítačová deska pro autonomní řízení vozidel Tesla. Díky tomu dokáží zpracovávat data v reálném čase a umožnit rychlé rozhodování, které je nutné při autonomním řízení.

Dalo by se říct, že konečně všechno zapadá do sebe. Díky internetu existují obrovské databáze informací, také už hardware je dostatečně rychlý a tím umožňuje Deep Learning. Ark věří, během 15-20 let Deep Learning přidá $20 biliónů hodnoty do globálního trhu.

Umělou inteligenci lze najít v poslední době ve spoustě produktů a služeb. Mezi takové patří třeba chytré reproduktory, u kterých vzrostlo používání mezi ročně o 75 %. Úspěch sociální sítě TikTok je připisován z části také umělé inteligenci v podobě doporučování videí.

Jak investovat

Pokud bychom chtěli investovat do tohoto odvětví, můžete využít ARK Autonomous Technology & Robotics ETF. Americké etf můžete nakoupit podle tohoto návodu, který jsem sepsal již dřív. Pokud byste chtěli investovat do jednotlivých akcií, můžeme si projít, které akcie ARK drží.

Tesla - Dává smysl, především kvůli svému autonomnímu řízení. Tesla má obrovský náskok oproti konkurenci v nasbíraných datech. Tesla získává 1000x víc dat než nejbližší konkurence, a proto si myslím, že právě Tesla bude ta, která vyřeší problém autonomního řízení. Trh s autonomním řízením bude v řádech biliónů dolarů. Tedy pokud věříte, že Tesla z velké části nahradí taxi a kamionovou dopravu, může to být pro vás zajímavá investice. Ale je možné, že právě tato očekávání jsou již ve vysoké ceně akcií Tesly zanesena.

BAIDU INC - SPON ADR - Je čínská společnost zaměřující se na vyhledávání a umělou inteligenci.

JD.COM INC-ADR - Je čínský internetový prodejce.

ALPHABET INC-CL C - Google asi všichni známe. Google, zdá se, používá AI a Deep Learning na každý druhý problém.

NVIDIA CORP - Vyrábí grafické karty a i karty specializované na AI.

SYNOPSYS INC - Ve spojení s IBM vyvíjí nové čipy pro AI.

TELEDYNE TECHNOLOGIES INC - Je výrobce a provozovatel různých senzorů a digitálních obrazových kamer. Poskytuje také zpracování, rozpoznávání a automatický sběr dat.

FLIR SYSTEMS INC - Vyvíjí obrazové systémy pro termální mapování.

AMAZON.COM INC - Amazon mimo spoustu svých činností také vyvíjí cloudovou knihovnu pro umělou inteligenci.

APPLE INC - Apple u svých mobilů používá umělou inteligenci pro rozpoznávání obličejů na fotce, lepší ostření a určitě mnohem víc.

Shrnutí Deep Learning newsletteru

Dle analýzy Ark bude Deep Learning obrovské odvětví, které vytvoří velký trh. Pokud chcete investovat do tohoto nově se tvořícího trhu, můžete zvolit fond (ARKQ) od Arku a postupovat podle návodu. Nebo se můžete nechat inspirovat jednotlivými společnostmi. V seznamu jsem vypsal především společnosti, které se zabývají Deep Learning. Jedná se pouze o seznam, každý investor si musí udělat vlastní analýzu společností. Ostatní společnosti ve fondu se zabývají robotikou, automatizací, nebo jiným odvětvím.

Zdroj: Tesla’s Deep Learning at Scale: Using Billions of Miles to Train Neural Networks, Ark Big Ideas 2021, ARK AUTONOMOUS TECHNOLOGY & ROBOTICS ETF (ARKQ) HOLDINGS


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.