#44 👨‍💻 ARK analýza: Bitcoin fundamentální analýza

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra, Virtuální realita, Digitální peněženky. Dnes se budu zabývat dalším tématem, kterým je Fundamentální analýza Bitcoinu.

Na úvod je potřeba zmínit, že report ARKu byl vydán už v lednu. Situace na trhu s Bitcoinem se mění každým okamžikem, což znamená, že některé informace reportu jsou tedy lehce zastaralé. Například cena za bitcoin se nyní pohybuje okolo $60k, zatímco v době analýzy se cena pohybovala okolo předešlého maxima na $20k. Ale i přesto má tato fundamentální analýza dlouhodobou informační hodnotu do budoucna.

Jak už víme, bitcoin prorazil předchozí maximum (ATH). Fundamentální analýza ukazuje, že bitcoinová síť má zdravé ukazatele a poslední cenový vývoj není podložený strachem z ujetí vlaku (FOMO), ale nastal spíše díky rozšíření a získání větší důvěry společnosti.

ARK předpokládá, že pokud by veřejné společnosti, které jsou zahrnuty v indexu S&P 500, převedly 1 % svých peněžních rezerv do bitcoinu, pak by se cena bitcoinu zvýšila o $40k. Sice cena bitcoinu vyrostla už o $40, ale zatím jen jediná, mě známá společnost, která je zahrnutá v S&P 500, převedla část rezerv do bitcoinu. Proto je pro ještě možné, že cena Bitcoinu poroste, pokud by se veřejné společnosti rozhodly tak učinit.

Zde je krátká rekapitulace nejdůležitějších událostí ohledně Bitcoinu za rok 2020. Většina investorů si ještě pořád živě pamatuje rychlý propad loni v březnu 2020, kdy všechna riskantní aktiva, včetně bitcoinu, ztratila významnou část své ceny. V minulém roce jsme také mohli pozorovat, jak se postupně k nákupu přidávaly různé instituce v čele s Microstrategy, později Square a Paypal. Zájem institucí o investici do Bitcoinu od té doby pořád roste.

Smýšlení o bitcoinu se také postupně mění. V mnoha očích se bitcoin mění ze spekulativního nástroje na investiční aktivum. To potvrzuje graf “HODL Waves”, který ukazuje, že přibližně 60 % všech bitcoinů se nepohnulo více než rok. Jde také vidět odliv bitcoinů ze směnáren. Je jasné, že když není bitcoin držen na směnárně, tak nemůže být použit pro spekulativní obchody nákup/prodej. A to značí zájem o jeho dlouhodobé držení.

Průměrná nákupní cena dlouhodobých investorů se zvyšuje. Což může naznačovat, že brzcí investoři realizují zisky a noví investoři, kteří nakupují, vytváří nový nákupní support.

V době průrazu ATH bylo vyhledávání bitconu na Googlu velice nízké, přibližně 15 % z předchozího maxima. To naznačovalo, že široká veřejnost se zatím o bitcoin nezajímá a zatím nakupovali fundovaní investoři. Aktuálně se vyhledávání pohybuje okolo 30 - 40 %. Proto nejsme ani zdaleka na takovém zájmu, jaký vyvolal předchozí růst v roce 2017. V předchozím bull marketu také bylo vyhledávání několikanásobně překonáno, proto můžeme očekávat ještě mnohem větší zájem.

Významně roste také zájem o kryptoměny vázané na dolar a většina těchto krypto-měn je zamknutých v “DeFi” projektech, které slibují decentralizované půjčování, obchodování, investování a správu.

Microstrategy, Square, Tesla - všechny tyto společnosti prošlapávají ostatním cestu. Dle ARKu, pokud by veřejné společnosti převedly 1 % do bitcoinu, pak by se cena bitcoinu mohla zvýšit o $40k. Pokud by převedly 10 % své peněžní rezervy cena by vzrostla o $400k. Jistě, 10 % alokace je možná pouze pokud by se smýšlení o bitcoinu změnilo.

Shrnutí Bitcoinové fundamentální analýzy

Protože veřejné společnosti ani zdaleka ještě nealokovaly 1 % svých rezerv do bitcoinu, prezentované zhodnocení na ceně bitcoinu je pořád možné. Tesla určitě nebyla poslední společnost, která vložila své rezervy do bitcoinu a tím pádem je zde pořád potenciál.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.