#19: SpaceX jako revoluce v letech do vesmíru

Býčí studie SpaceX (#USPX)

Dalším inovátorským počinem Elona Muska je SpaceX. Není to tak dávno, co jsme mohli se zatajeným dechem sledovat první komerční let s posádkou rakety SpaceX do vesmíru. Kdo tento let sledoval, může potvrdit, že srovnání například interiéru rakety této společnosti s obvyklými raketami, se kterými Nasa doposud na vesmírnou stanici létala a ještě létá, bylo šokující.

Interiér rakety SpaceX byl totiž jak vystřižený ze sci-fi filmů. Moderní obrazovky, prostorná kabina a celkové zázemí rakety. O tom, jak moderně a vkusně vypadaly skafandry ani nemluvě. SpaceX vyvolává hodně emocí. Proč tomu tak je? Je to pouze jménem Elona Muska? Nemyslím si. Téma, které zaujalo mě, jak technicky, tak i svým investorským potenciálem jsou zejména znovupoužitelné rakety.

Znovupoužitelné rakety patří, dle mého názoru, mezi disruptivní technologie. Proto se během pár let stala společnost SpaceX lídrem na trhu. Z toho důvodu jsem se v tomto článku rozhodl zaměřit na společnost SpaceX. Na konci článku také zjistíte, jak může i malý investor koupit akcie SpaceX.

Mise SpaceX

SpaceX má vznešený cíl a to, aby se lidstvo stalo multiplanetární rasou. Aby se to podařilo, musíme se nejdříve dostat na Mars. Mars je důležitý, protože je nám nejblíže a podmínky na Marsu jsou nejpodobnější naší planetě. Pokud se nám podaří vybudovat stálou stanici na Marsu, získáme zkušenosti, které lidstvu pomohou při dalším osídlování jiných planet.

SpaceX se dá rozdělit na 3 hlavní části, dle technologií, kterými se zabývá:

  • Falcon 9 je dobře zavedená raketa

  • Starlink je konstelace družic poskytující internet

  • Starship nová raketa ve vývoji

V dalších kapitolách si detailněji popíšeme jednotlivé technologie.

Falcon 9 a Falcon Heavy

Falcon 9 je raketa, která přinesla revoluci ve znovu používání raket. Je to jediná orbitální raketa na světě, která dokáže přistát znovu na zemi nebo na automaticky pilotované lodi. Přistává pouze první stupeň rakety, druhý stupeň po vypuštění satelitu shoří v atmosféře.

Díky tomu je větší část použita znovu při příštím letu a cena za jeden let se tím extrémně snižuje. Kromě několikanásobnému používání první části rakety SpaceX v poslední době začala zachraňovat farings (obaly nákladu). Protože lety Falcon 9 má SpaceX technicky zvládnutý, stávají se tyto lety pro SpaceX cash-flow byznys.

Falcon Heavy je raketa složená ze 3 prvních stupňů Falcon 9 rakety. Zatím byly pouze 2 lety, které byly oba úspěšné. Tato raketa je aktuálně nejsilnější raketa, která je schopná letu. Bohužel se zdá, že poptávka po tak těžkých nákladech není zatím příliš veliká.

Starlink

Starlink je projekt, při kterém budou na orbitu vyneseny tisíce satelitů. Tyto satelity dostanou vysokorychlostní internet i do oblastí, kde to dříve nebylo ani představitelné. Dle registrací na webu, SpaceX zaznamenal obrovskou poptávku 700 tisíc uživatelů.

Celkový počet potřebných družic by se měl vyšplhat až na 12 tisíc. Aktuálně v září 2020 je na orbitě 840 satelitů, což je dostatečný počet pro spuštění veřejného beta testu.

Už nyní se na internetu začínají objevovat uživatelé Starlink tweetující rychlost přenosu, nebo jenom jednoduchý tweet po vzoru Elona v začátcích Starlink. Dá se tedy prohlásit, že Starlink je na rozhraní komerčního využití, které by mělo začít v příštím roce.

Starship

Starship je nový typ rakety SpaceX, která bude přes 110 metrů vysoká. Tato raketa bude se bude skládat ze 2 stupňů a plně a rychle znovupoužitelná. Je navržena, aby splnila požadavky přepravy na orbitu, Měsíc, Mars a dál. První stupeň rakety se jmenuje Super Heavy a druhý stupeň Starship. Na prvním stupni se zatím nepracuje.

Díky systému Starship se lidstvo bude moct dostat na Mars, nebo klidně na jinou planetu ve sluneční soustavě. A uvidíme kam nás další vývoj zavede, třeba i dál.

Kromě celkové a rychlé znovupoužitelnosti, raketa bude disponovat unikátním raketovým motorem, který je jediný svého druhu. Tento motor je velmi efektivní, protože veškeré palivo je spalováno na pohon. Bude umožňovat, díky druhu paliva, tankování na Marsu. A slibuje velké množství startů před nutnou výměnou, díky návrhu a robustnosti.

Starship je aktuálně ve fázi testování prototypů. Poslední z testů provedl úspěšný let 150m vysoko. Další testovací let by měl být do výšky několika kilometrů. Všechen vývoj Starship probíhá pod otevřeným nebem, takže na internetu lze pozorovat realtime novinky vývoje rakety. Díky tomu víme, jak rychle SpaceX postupuje.

Jak koupit akcie SpaceX

Bohužel pro investory, společnost SpaceX je soukromá společnost a na veřejných burzách se nedají její akcie koupit. Ale podařilo se mi najít společnost Raison, která se zabývá zprostředkováním prodeje privátních akcí. Protože je Raison mladá společnost a zatím si nestihla vytvořit reputaci, je zapotřebí být ale na pozoru.

Pokud se přesto rozhodnete pro nákup SpaceX akcií zaregistrujete pomocí následujícího tlačítka, obdržíte €5 bonus za registraci a podpoříte tím tento newsletter. Také mě tím motivujete pro psaní dalších podobných rozborů.

Registrovat na Raison a získat €5

Každému kdo by uvažoval o investici, bych doporučil nejdříve přečíst jejich memorandum, kde je také popsaná jejich licence pro provoz. Jak vypadá jejich legální struktura je znázorněno na následujícím obrázku. Fond Unicorn Equities podepíše smlouvu s vlastníky o zisku z těchto akcií. Tento fond poté vytvoří tokeny, které reprezentují jednotlivé akcie. Tyto tokeny se chovají jako deriváty a může si je koupit kdokoliv.

Jelikož společnost Raison to nedělá čistě z dobré vůle, je zapotřebí si uvědomit, že tyto tokeny se prodávají přibližně s 20% přirážkou, kterou investor platí za vůbec možnost investovat do privátní společnosti.

Finanční prostředky lze poslat pomocí SEPA platby, bitcoinu nebo ethereum. Správa celé služby se ovládá z mobilní aplikace, která je jednoduchá.

Zdroj: memorandum


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.