#55 👨‍💻 ARK Analýza: Doručování balíků dronem

  
0:00
-7:09

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Ark Invest je akciový fond, který vydává zajímavé ETF. Zaměřuje se především na disruptivní technologie. V jednom z předchozích newsletterů jsem sepsal, co je to disruptivní technologie a také jsem představil Ark Invest. Ark je mimo jiné zajímavý tím, že všechny své analýzy vydává jako open source. Mezi tyto analýzy patří také analýza Big Ideas 2021, která představuje 15 odvětví, které dle Arku budou v následujících letech zabírat stále větší část trhu.

Analýzy ARKu, které jsem již prošel: Deep Learning, Datacentra, Virtuální realita, Digitální peněženky, Fundamentální analýza Bitcoinu, Příprava Bitcoinu na instituce, Elektromobily, Automatizace, Autonomní taxi. Dnes se budu zabývat dalším tématem, kterým je doručování balíků dronem.

Doručování dronem

Blíží se doba, kdy nám nad hlavou na zahradě zabzučí dron a doručí nám očekávaný balíček z nějakého eshopu, byť se to tedy prozatím zdá jako sci-fi představa. Nicméně je do tohoto odvětví vkládána velká důvěra zejména od technologických nadšenců. Doručování dronem by mohlo razantně snížit náklady na přepravu zboží. Co tedy ještě brání tomu, aby nám byly balíčky doručovány tímto způsobem? Zatím se bohužel nepodařilo vyvinout takové baterie, které by zvládaly lety dronů na standardní vzdálenosti. Poslední vývoj baterií však ukazuje, že ta doba, kdy drony budou moci být takto využívány, se blíží.

Zejména ARK věří, že se blíží doba, kdy budou drony doručovat balíčky a to mnohem rychleji, než jsme v současné době zvyklí. Celý proces doručení by také měl být pohodlnější. Tento nový druh doručování možná změní nákupní chování a sníží celkový čas, který balíček stráví na cestě ze skladu ke svému novému majiteli.

Vzdušná autonomní doprava je dostupná

Tím, jak se zlepšuje technologie baterií, začíná se pomalu umožňovat i vzdušná autonomní doprava. Zdá se, že kapacita baterií je již dostatečná pro potřebný dolet na běžnou požadovanou vzdálenost.

Technologie umělé inteligence, která je zodpovědná za schopnost dronu doletět tam kam má, také výrazně pokročila a ta dokáže snížit ceny letů opravdu razatně ze $7.8, při vzdáleně pilotovaném, na $0.25.

Drony umožňují snížení ceny

Velký zlom ve využívání dronů nastal, když Americký úřad pro letectví povolil společnostem provoz dronů bez nutnosti přímého dohledu, čímž vlastně umožnil i jejich komerční využítí.

Při srovnání ceny přepravy a nutného času lze vidět, že potenciální drony, nebo elektrické letadlo s horizontálním startem (eVTOL) je vždy levnější a rychlejší než aleternativa v různých aplikacích. Například při použití osobního auta pro vlastní dopravu léků je nákup rychlý, ale je drahá cesta, doprava poštou je pomalá, ale dovážka dronem je rychlá i levná.

Doprava z eshopů

COVID-19 akceleroval nákupy přes internet. Mnoho lidí, kteří dříve raději nakupovali v kamenných obchodech, nyní nakupují přes internet. Stále větší poptávka po dopravě tlačí na rychlejší vývoj dronové dopravy balíčků. Ark odhaduje, že během 5 let drony budou dopravovat 20 % balíkové dopravy.

Drony mohou akcelerovat dovážky jídla

Dovoz jídla stoupl celosvětově v roce 2020 o více než 40 %. Podle Arku drony budou dovážet okolo 40 % jídel z dovozu do 10 let. V roce 2030 tak bude dle Arku obrat dovozu jídla $116 miliard dolarů.

Odhady obratu

Ark odhaduje, že do roku 2025 bude obrat z dovozu pomocí dronů $50 miliard, $14 miliard v prodeji hardware a $3 miliard v mapování. V roce 2030 by dovoz pomocí dronů mohl generovat až $275 miliard dolarů.

Je to možné

Tato technologie v poslední době roste exponenciální rychlostí. Dovozu pomocí dronů nebrání žádné fyzikální zákony ani ekonomické problémy. Jediná potíž by mohla nastat v tom, že některým lidem nebude příjemný pocit létajících dronů nad hlavami. Co je výhodou této technologie je to, že se nemusí teprve vymyslet, ona už zde je a funguje. I když si to můžeme těžko představit, 5 let je dlouhá doba a je vysoce pravděpodobné, že v hustě obydlených oblastech v Americe budou brzy drony zásilky doručovat. Příležitost pro investice je obrovská, proto stojí za to popřemýšlet, u kterých společností může investor z toho trendu těžit.

Zdroj: Ark Big Ideas 2021


Služby, které používám

BlockFi - Až 5 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.