Mar 31, 2022 • 6M

#94 👨‍💻 Ray Dalio: Změna světového řádu

 
0:00
-5:57
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Připomínka: Nazapomeňte se registrovat na konferenci Bitcoin do firem.


Ray Dalio napsal knihu Principles for Dealing with the Changing World Order. Při této příležitosti vytvořil také velmi názorné video. V tomto videu je shrnutí knihy do krátkého grafického formátu. Doufám, že tento článek Vás naláká ke shlédnutí videa.

Proč by nás to mělo zajímat

Pokud se poučíme z minulosti, můžeme lépe předpovídat budoucnost. I když historie se nikdy doslova neopakuje, v jistých ohledech se rýmuje. Proto je dobré pochopit, jak vznikají a zanikají mocnosti a jak se pořadí síly mezi nimi mění.

Historie

Na začátku videa uvidíte krátký přehled nejdůležitějších událostí. Různé události vás mohou překvapit, protože ani vaši rodiče podobnou událost nezažili, ale to neznamená ještě, že se v minulosti nestaly a nedaly se očekávat. Proto je důležité studovat historii a očekávat možné důsledky z ní plynoucí.

Vznik a zánik mocností

Ray popisuje, jak mocnosti získavají sílu a roste jejich dosah. Poté mocnosti investují do vzdělání a inovací a nabírají na síle. Když je mocnost nejsilnější, všichni rádi používají její peníze, proto poptávka po těchto penězích roste. Zároveň potřeba financovat různé operace, často vojenské, vede k tištění peněz, což vede k větší nerovnosti ve společnosti a zároveň růst síly jiné mocnosti, vede k úpadku hlavní mocnosti.

Velké cykly

Tyto události růstu a úpadku mocnosti se v historii několikrát opakují. Délka vlády jedné mocnosti se pohybuje v řádu 250 let. Proto žádný člověk si nemůže pamatovat celou periodu vlády mocnosti. Nejlépe se ale na tyto události můžeme připravit studováním historie.

Aktuální cyklus

Je nám jasné, že aktuální nejsilnější mocnost je USA. Ale Čínská ekonomika roste mnohem rychleji než u ostatních států. USA ještě může tento trend zpomalit nebo zvrátit, ale je možné, že v budoucnosti Čína bude vládnoucí supermocnost.

Co z toho můžeme vyvodit

Přestože amerika utrácí více než vydělává a financuje své rozhazování pomocí půjčování a masivního tisknutí, pořád ještě nedošlo ke ztráty důvěry k dolaru. Ale toto se může rychle změnit. Poslední událostí, jako je zmrazení finančních rezerv Ruska, mohou důvěru v dolar snížit a uspíšit upuštění od dolaru, jakožto globální rezervní měny. Nebo vyjmutí Ruska z SWIFT plateb, které nutí Rusko obchodovat v Jenu a Rublu, také podkopává dolar. Když dojde k větší ztrátě důvěry v dolar, projeví se to jako obrovská inflace.

Celé video

Silně doporučuji shlédnout celé video, nebo dokonce přečíst knihu Principles for Dealing with the Changing World Order, protože informace v tomto newsletteru jsou pouze povrchové. Ve videu získáte ucelený náhled na makro ekonomii a historii ekonomiky a peněz. Řekl bych dokonce, že to je nejlepší materiál, jaký jsem viděl, protože dokáže složité věci vysvětlit poutavě a jednoduše. Pokud neumíte anglicky zapněte si titulky a automatický překlad.


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.