May 4 • 5M

#99 👨‍💻 Kolik bude stát akcie #Tesla

 
0:00
-5:26
Open in playerListen on);

Appears in this episode

Roman
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Ahoj investoři,

Ark invest je známý pro své možná někdy až přehnaně optimistické odhady budoucí ceny inovačních akcií. Ani poslední model ceny Tesly v roce 2026 není výjimkou. Pojďme se tedy blíže spolu podívat na jejich model.

Očekávaná cena v roce 2026

Pro své odhady Ark využil Monte carlo simulaci s miliónem cyklů. Což v praxi znamená, že náhodně měnili různé parametry modelu a podle statistiky výsledků určili, jaká varianta je nejpravděpodobnější. V tomto případě Arku vyšlo jako očekávaná cena $4,600 za akcii. A 25 % všech těchto simulací vyšlo s cenou vyšší než $2,900, což mimochodem prohlásili za pesimistický odhad. Odhad marže v tomto modelu je založen na Wrightovu zákonu, kdy hlavní náklady na výrobu elektromobilu spočívají v ceně baterie, která stále klesá.

Robotaxi jako hlavní tahoun

Ark vidí největší potenciál růstu ceny u Tesly v Robotaxi. Ve svém očekávaném odhadu očekává 34 % obratu pouze z robotaxi. A dokonce více než polovinu EBITDA. Pokud věříte, že Tesla vyřeší úplnou autonomii, tak tento odhad je pro vás ideální. Pokud si naopak myslíte, že autonomii nevyřeší, pak můžete očekávat spíše bear case, který nepočítá s minimálními zisky z Robotaxi.

Odhad spuštění Robotaxi

Právě, protože zisky z Robotaxi výrazně ovlivňují výsledek modelované ceny, tak rok spuštění autonomního taxi je rozhodující. V simulacích vyšel jako nejpravděpodobnější rok spuštění 2024. Ale také při 9 % simulaci vyšlo spuštění až po roce 2026.

ARK Invest_041422_Blog_Tesla_Graph_Percent of Simulations Indicating First Year of Tesla’s Robotaxi Commercialization

Vlastní parametry

V modelu je také možné ovlivnit pomocí šoupátka očekávanou cenu akcií pomocí nastavení růstu výroby, nebo pravděpodobnosti spuštění Robotaxi. Můžete tedy vidět na interaktivním grafu, jaký by mohl být očekávaný růst podle vámi očekávaného scénáře. V případě, kdybyste chtěli změnit všechny parametry, můžete si zkusit upravit zdrojový soubor, který Ark vydává jako open-source.

Co mi z toho vyplývá

Aktuálně podle mého názoru má smysl investovat do Tesly pouze v případě, že očekáváte, že vyřeší plně autonomní řízení. V takovém případě na ni čekají obrovské zisky, které se jistě projeví i na ceně akcií. Já sobně si myslím, že jestli někdo dokáže vyřešit plně obecné autonomní řízení, tak to bude právě Tesla. A to především proto, že v případě trénování umělé inteligence vyhrává vždy ten, kdo má nejvíce dat. Ještě ale stojí za zmínku, že je zde i riziko zdržení provozování v důsledku regulátorů.

Zdroj: ARK’s Expected Value For Tesla In 2026: $4,600 per Share, Discussing Our Tesla Valuation


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Spořící účet 4 %. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.