Apr 20 • 6M

#97 👨‍💻 Inflace 12,7 % a spořící účet jenom 4 %

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-5:34
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Meziroční inflace v březnu

Reportovaná meziroční inflace v březnu dosáhla 12,7 %. Zatím tedy míra inflace v posledních měsících pouze roste. Dvojciferné číslo, kterého česká inflace dosáhla, je alarmující. V posledním měsíci se o zvýšení míry inflace postaraly především ceny energií a pohonných hmot a to v důsledku Ukrajinsko-Ruské války. Inflace na české koruně je aktuálně rychlejší než na euru (7,5 %), která je také vysoká, ale ne tak moc. Zatím se tedy v tuhle chvíli ukazuje, že Česku nepřijetí eura škodí, přinejmenším na inflaci.

kurzy.cz

Úrokové sazby ČNB

Česká Národní Banka se s inflací snaží bojovat zvyšováním úrokových sazeb. V poslední změně na 5 %. Tuto situaci ČNB vůbec nezávidím. Zdá se, že zvyšování sazeb na inflaci má pramalý vliv. Spoustu inflačních tlaků vzniká spíše z externích vlivů, na které změna sazeb nemá vliv. Proto se spoustu odborníků nedokáže shodnout na tom, jestli je zvyšování sazeb v tuto chvíli správný krok. Někteří tvrdí, že si tímto krokem přivedeme recesi a inflace se stejně nezpomalí. Jiní tvrdí, že ČNB se chová jako ostrůvek racionality v Evropě, kde jsou úrokové sazby pořád nastaveny blízko 0 %.

cnb.cz

Spořící účet 4 %

Na zvýšení sazeb centrální bankou rychle reagují komerční banky. V čele je Equa Bank, která slibuje 4% úrok za jediné podmínky, že v daném měsíci se neprovede žádný výběr. Dřív jsme si mohli o 4% úroku leda nechat zdát, ale při aktuální inflaci pořád budete na svém jmění ztrácet. Většina z nás ještě není schopna převést veškeré své likvidní jmění do bitcoinu. Většinou chceme mít nějakou finanční rezervu v případě nenadálých výdajů. Nebo si odkládáme stranou nějaký cash na nákup v době propadu. A právě na takové využití je spořící účet ideální volba.

Srovnání spořících účtů 2022

Ze srovnání spořících účtů, které provedl portál mesec.cz jde vidět, že jediná banka, která se úrokem vyrovná Equa je KB. Zde je ale problém v podivných podmínkách a v nutnosti mít zainvestováno do jejich investičních fondů. Což je pro mě osobně neprůchozí požadavek. Já jsem si rozhodl založit spořící účet od Equa EXTRA, kam si nyní odkládám na dovolenou, kde časový horizont je příliš krátký, abych ty peníze mohl někam rozumně investovat. Spořící účet není vhodný pro dloudodobé investování, ale dle mého názoru také má své využití.

mesec.cz

Zdroj: Rozhodnutí bankovní rady ČNB, Inflace - 2022, míra inflace a její vývoj v ČR, Míra inflace v eurozóně vystoupala do rekordních čísel. Za březen přesáhla sedm procent


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.