Apr 13 • 9M

#96 👨‍💻 Všechny možnosti jak získat #bitcoin

1
 
1.0×
0:00
-9:06
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Úvod

U minulého newsletteru vznikla diskuze na facebooku, ve které mi bylo vytýkáno, že propaguji Anycoin. Především mi bylo vytýkáno, že propaguji KYC burzu. Minulý článek byl ale o automatickém nákupu, který bohužel žádná z variant, které poskytují soukromí, neumožňuje. Přesto jsem se rozhodl udělat takový rychlý průstřel možností získání bitcoinu, včetně všech možností, které vám umožní ho získat anonymně. Skvělou klasifikaci vytvořil Dušan Matuška, z které částečně vycházím.

Centralizované burzy

Nejlevnější řešení, které ale neposkytuje žádné soukromí. Centralizovaných burz je docela dost, a často má každá trošku jinou výhodu.

Coinbase pro má výhodu, že nemá výběrový poplatek (pouze poplatek síti) a slušný kurz. Problém je trochu s tím, že začátečník se zamotá v normálním coinbase, který má vysoký poplatek až 3 %.

Kraken a Binance mají nejlepší kurz ze všech známějších burz, ale mají vyšší výběrový poplatek. Ten je ovšem fixní, proto pro větší částky je vždy nejvýhodnější burza.

Nexo lze využít také jako směnárnu s integrovaným spořením.

crypto.com má zase výhodu v jednoduchosti aplikace a možnosti útraty přes debitní kartu, kterou můžete získat k účtu.

Všechny předchozí směnárny ale mají nevýhodu, že kupujete pouze za eura, a proto pro směnu z koruny na eura musíte využít Revolut, nebo jinou online směnárnu. Protože v bance máte příliš nevýhodný kurz. A z toho důvodu tyto možnosti nelze využít plně automaticky.

Anycoin má tu výhodu, že lze nastavit nákup plně automaticky a za koruny, proto taky v minulém článku, který byl o automatické možnosti, byl jako jediný zástupce.

Bit.plus, Anycoin, a Coinmate mají zase výhodu tu, že můžete nakupovat přímo za koruny a nepotřebujete tedy Revolut. Z nichž nejvýhodnější kurz je většinou na Coinmate.

Bitcoin automat

Bitcoinmaty mají obrovskou výhodu v plné anonymitě. Přijdete s hotovostí, a odcházíte s bitcoinem na své peněžence bez jakékoliv stopy o nákupu. Nevýhodou pak je, že pro nákup musíte být na místě u Bitcoinmatu. Navíc, takový nákup je přesný opak automatizovaného nákupu.

Home

Nákup přes platební kartu

Spoustu centralizovaných burz, jako například crypto.com, umožnují nákup přes platební karty. Takový nákup má výhodu, že většinou je velice rychlý, ale poplatky se většinou pohybují okolo 3 %. Je to tedy cenově velice nevýhodný nákup, navíc bez jakéhokoliv soukromí. Jako levnější alternativu lze využít například právě Anycoin nebo Coinmate, kde lze poslat koruny pomocí expresního příkazu k úhradě. A nakoupit za výhodnější kurz než za kartu.

Crypto.com - Buy BTC, ETH - Apps on Google Play

Revolut nebo Paypal

Revolut a Paypal pak jsou snad nejhorší varianty ze všech. Poplatky jsou vysoké, anonymita žádná a někdy ani neumožnují výběr. U Revolut už pravděpodobně budete moc bitcoin vybrat, pokud si budete předplácet premium účet, ale i tak to dle poplatků je ta nejhorší varianta, i když možná pro někoho jednoduchá. Paypal bych nedoporučoval vůbec. Tyto metody mohou být přinejmenším poloautomatické.

Decentralizované burzy

Hlavní představitel této skupiny je Bisq, který funguje jako burza nabídek od uživatelů. Vy si najdete nabídku, která vám cenově vyhovuje a domluvíte se uživatelem na poslání peněz. Nejčastěji se v česku využívá bankovní převod. V tomo případě máte poměrně dobrou anonymitu, protože nikdo neví proč zrovna náhodnému člověku posíláte peníze, tedy ani banka neví, že se jedná o nákup bitcoinu. Nevýhoda pak je, že nákup je trochu složitější, než u centralizovaných burz a kurz se může odchylovat od průměrné ceny bitcoinu. Můžete tedy nakoupit se slevou, ale také i za dráž. Tato metoda ale neumožňuje automatizaci.

Bisq - A decentralized bitcoin exchange network

Etický vekslák

Bitcoin si můžete koupit také od kamaráda za hotové peníze. V takovém případě je nákup plně anonymní. Člověka pro směnu si můžete také najít na fabookové skupině Krypto Veksl. Nevýhoda u tohoto způsobu je, že musíte osobě, s kterou obchodujete, aspoň částečně věřit, proto se často takové obchody provádějí osobně. A na kurzu se musíte také domluvit, proto ne vždy to bude výhodný obchod. Ale tato metoda přímo souzní s filozofií Bitcoinu, tedy obchod bez prostředníka. Z charakteru obhodu je jasné, že se jedná spíše o opak automatického nakupování.

Prodej zboží za bitcoin

Možnost přijímat bitcoin za zboží nebo služby může být výhodným způsobem, jak získávat bitcoin. V případě, že nemusíte vystavovat faktory v bitcoinu, tak se jedná o anonymní možnost. Další výhoda může být, že se svým způsobem také může jednat o automatický způsob získání bitcoinu. Nevýhoda pak, že se nedá předpovídat, kdy bitcoin získáte. A když cena bitcoinu klesá, tedy v době výhodné pro nákup, často lidé nechtějí utrácet své bitcoiny.

Bitcoin accepted here
Source: kapri - Shutterstock

Bitcoin si vytěžit

V dnešní době je těžit bitcoin poměrně těžké. Musíte vlastnit specializovaný HW a mít přístup k levné elektrické energii. Určitě bych nedoporučil nováčkům těžit. Pravděpodobně spíše prodělají na elektrice více, než vytěží. Než by jste se do takového podniku pustili, pořádně si to celé propočítejte s někým, kdo tomu rozumí. Těžba bitcoinu je takový závod, ve kterém vyhrávají jenom ti s nejrychlejším zařízením a šikovností.

Závěr

To jsou snad všechny metody možného získání bitcoinu. Doufám, že díky tomu se budete moc sami rozhodnout jaká varianta je pro vás nejvhodnější a nebude to vypadat, jako bych vám některou variantu podsouval.


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.