Mar 23 • 7M

#93 👨‍💻 Jak investovat do Neuralink

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-7:22
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Asi bych měl spíš začít otázkou proč vůbec investovat do Neuralink. Neuralink je společnost, která opět, stejně jako SpaceX, je spojena s osobou Elona Muska. Tato společnost vyvíjí rozhraní mezi mozkem a počítačem. Jejich pokrok je neuvěřitelný, již nyní opice zvládá ovládat počítačovou hru pouze myšlenkou. Tato technologie má obrovský potenciál uplatnění, od nejrůznější pomoci ochrnutým až po propojení běžného uživatele s mobilem a například zjištění informace z internetu v řádu milisekund. Jenže do Neuralink je obtížné investovat. Možná ale existuje cesta, jak na to.

Investování do soukromých společností

Hodně času jsem strávil hledáním možností investování do soukromých společností, které nejsou jednoduše veřejně obchodovatelné. Dříve jsem hledal především jak investovat do SpaceX. Ale nabízí se i mnoho jiných soukromých společností, které mají obrovský potenciál. Jako třeba právě Neuralink. Bohužel možností, jak investovat do těchto společností, není opravdu mnoho. Jedna z možností, o kterých jsem se dozvěděl, je Forge. Hlavní problém u tohoto prostředníka je ale, že velikost minimální investice je $100K. Tedy metoda pro běžného investora nedostupná.

Aplikace Raison

Kromě společnosti Forge jsem narazil už pouze na jednu, a tou je Raison, který nabízí investici od malých částek. Hned na úvod řeknu, že toto investování není jako do veřejných společností a přináší spoustu rizik, s kterými se normálně na akciovém trhu nesetkáte. Především tato společnost vzbuzuje větší obavy než běžní brokeři. Dále často je nulová likvidita a nemáte tedy žádnou možnost prodat svou investici.

Jak tato služba funguje? Ve skutečnosti nevlastníte žádné akcie, pouze rozdílové smlouvy na akcie, které drží Raison Asset Management fond. Zde je dobrá zpráva, že tento fond je regulován americkým SEC, od kterého má licenci.

Další výhodou společnosti je, že kromě standardní SEPA platby, můžete vložit na účet prostředky pomocí Bitcoinu nebo jiné kryptoměny. Jenom pozor na poplatky, které nejsou úplně nejnižší.

Dá se Raison věřit?

Tato společnost na trhu operuje už déle než 2 roky. Podle mě, kdyby se jednalo o podvod, už by se o tom na internetu daly najít nějaké články. Místo toho jdou najít pozitivní hodnocení a recenze společnosti na Trustpilot webu. To společnosti také přidává na důvěryhodnosti.

Nyní se také objevují společnosti co prošly celým investičním kolečkem a dostaly se až na burzu. Například šlo přes Raison investovat do Airbnb nebo Robinhood, které jsou nyní veřejně obchodovatelné. Sám jsem bohužel do těchto společností neinvestoval, ale určtě několik investorů na Raisonu bylo. A pokud by se jednalo o podvod, pak by se tito investoři jistě postarali, aby byl internet plný článků o podvodu. To znovu ukazuje na to, že by se této společnosti dalo věřit.

Společnost kromě již zmiňované licence SEC má také licenci pro poskytování služeb spojených s penězi (31000189800715) a licenci pro poskytování krypto služeb (FVT000160).

Při hledání informací o této společností jsem narazil pouze na jeden varovný článek, který poukazuje pouze na varovné signály, jako že společnost nabízí části akcií nebo marketingové slogany v rozporu s vyhláškou.

Jaké společnosti se nyní dají zde koupit

Pokud se rozhodnete Raison věřit, dostanete celkem zajímavý seznam společností, do kterých můžete investovat. Můžete investovat do Patreon, který umožňuje tvůrcům vybírat měsíční předplatné. Nebo do Neuralink, který brzo nejspíš umožní ochrnutým lidem ovládat počítač. Nebo můžete investovat do krypto směnárny Kraken.

Upozornění a shrnutí

S důvěrou se tato společnost potýká pořád, což dokazuje i příspěvek v fóru. Kde zaměstnanec společnosti sám přiznává, že je těžké získat důvěru lidí. Sám nevím, jestli se dá této společnosti věřit, před 2 lety jsem na zkoušku koupil 2 akcie SpaceX. Na kterých jsem udělal 81 % podle valuace v posledním investičním kole. Ale tyto akcie se nedají prodat, převést na nikoho ani přikoupit další. Proto, pokud byste se rozhodli tuto službu využít, nejprve si dobře rozmyslete, jestli jste schopni investici držet opravdu dlouho, dokud se společnost nedostane na veřejný trh. Je zde ale nemalé riziko, že se některé společnosti na burzu nikdy nedostanou.

V případě, že by jste přesto měli zájem se registrovat můžete využít můj odkaz a získat 5€ za registraci.


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.