Mar 9 • 6M

#91 👨‍💻 Jak získat nejnovější zprávy z Ukrajiny

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-5:56
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


V posledních dnech se nedá mluvit, přemýšlet a psát o ničem jiném než o válce na Ukrajině. I když to s investováním přímo nesouvisí, rozumný investor by měl určitě mít přehled o takto zásadním geopolitickém dění. Protože se vůbec necítím natolik informovaný, abych psal text o Ukrajině, rozhodl jsem se místo toho sepsat seznam zdrojů ze kterých čerpat. Ze všech zde uvedených zdrojů jsem také vytvořil Twitterový seznam, který můžete sledovat, i když twitter nemáte.

Kde získat historický a obecný kontext

V přednášce Rusko v mezinárodních vtazích aneb proč Rusku nerozumíme je skvěle shrnutá historie. Perfektně rozebírá expanzi Ruska, vnímání Ruska jeho občany i vedením, vztahy s ostatními státy a Putina. Dokonce Michael Romancov dokázal předpovědět vpád Ruska na Ukrajinu. Jedná se tedy o velice zajímavou přednášku, která dává náhled to vnímání světa Rusy a především Putinem.

Další zdroj historických informací pak lze čerpat například z dokumentárního filmu “Ukrajino, nezlob se”.

Zdroje přímo z Ukrajiny

Skvělou práci přímo na místě provádí český reportér Vojtěch Boháč, který se snaží nezkresleně přinášet zprávy v reálném čase na svém twitteru.

Další reportéři na místě: Švédský Anders Östlund, Ukrajinský Illia Ponomarenko (The Kyiv Independent), pro Guardian píše Shaun Walker, pro CNN reportuje Clarissa Ward, pro BuzzFeed reportuje Christopher Miller.

Zdroje u nás v ČR

Na každý den vytváří Andrej Poleščuk twitterové vlákno aktuálního dění na Ukrajině.

DeníkN vytvořil zpravodajské vlákno minuta po minutě, kde můžete sledovat zprávy podle času, ve kterém se objevily.

Jan Kofroň, Michal Smetana a Jan Ludvík se zaměřují na vojenské aspekty útoku Ruska.

Další jistě důležitá osoba je Dana Drábová, která je přesedkyní u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zahraniční zdroje

Alex Gladstein je CSO v organizaci Human Rights Foundation. Často tweetuje o těžkých situacích, do kterých se lidé ve světě dostali.

Moskevský korespondent pro Financial times Max Seddon.

Dmitri Alperovitch - americký Rus, podnikatel v bezpečnosti, který válku předpověděl.

Michael Kofman - specialista na ruskou armádu.

Bezpečnostní analytik pro TheEconomist Shashank Joshi.

Konrad Muzyka je bezpečnostní analytik, který útok na Ukrajinu předověděl.

Twitter je plný různých fake news a polopravd, s tím se snaží bojovat účet Bellingcat, který se snaží analyzovat různé zprávy a zhodnotit, zda se jedná o pravdu, nebo ne.

Humanitární organizace a kde se zapojit

O jedné možnosti jak přispět na Ukrajinskou armádu jsem psal minulý newsletter. Také je možné přispět na Člověka v tísni, nebo na oficiální účet ukrajinské vlády.

Twitterový seznam

Všechny uvedené zdroje jsem vložil do twitterového seznamu, který můžete sledovat, nebo si ho pouze otevřít v záložce v prohlížeči. Pokud si ho připnete v aplikaci, bude se vám na hlavní stránce zobrazovat záložka, a tak budete mít k seznamu rychlý přístup.


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.