Feb 23

#89 👨‍💻 Ukrajina, Kanada a Bitcoin

Roman
Comment
Share
 
1.0×
--:--
--:--
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Zcela nečekané, že Ukrajina, Kanada a Bitcoin můžou spolu být bok po boku v článku. Proč o nich dnes píši? Již víme, že Bitcoin může být nápomocen v případech, kdy inflace zcela převálcuje státní měnu. Může sloužit jako bezpečné úložiště hodnoty, kdy vám stát sebere všechno. Proč tedy dnes píšu o Ukrajině a Kanadě? A proč přístup těchto zemí budu srovnávat?

Ukrajina legalizuje Bitcoin

Na Ukrajině prošel zákon o zlegalizování Bitcoinu. Stále se čeká na podpis prezidenta, ale protože jeho připomínky už jednou byly zapracovány, neočekává se, že by zákon tentokrát vetoval. Nejedná se o podobný zákon jako v El. Salvatoru, kde byl Bitcoin postaven na úroveň zákoného platidla. Proto v El. Salvatoru musí všechny podniky a služby přijímat platby v bitcoinu. V Ukrajině je jedná pouze o legalizaci. Díky které bude jasnější postoj vlády vůči kryptoměnám.

Co to znamená pro bitcoin

Dá se říct, že nic. Zatím stejně budou ukrajinci danit příjmy z bitcoinu, i když pouze 5 % u soukromých osob. Ale jde vidět, že i když se občas objeví jeden stát, který zakáže bitcoin, objeví se hned několik, které ho zlegalizují. Proto je tento počin další malý krok na globální uznání bitcoinu. Oproti předpokladům, že by Bitcoin byl zakázán vládami, stále častěji se ukazuje spíše podpora a přijetí Bitcoinu.

Co to znamená pro ukrajinu

Pro běžné ukrajince tento zákon nic nemění. Pouze zákon dává jasné nároky na vlastnictví a transakce s kryptoměnami. Zákon především legalizuje podnikání v krypto byznysu na Ukrajině. Bohužel, kvůli invazi Ruskem, který už vtrhl do okresků Luhansk a Donetsk je spíše pravděpodobné, že se podniky budou přesouvat pryč ze státu. Určitě je ani tento zákon nepřesvědčí zůstat. Ale je možné, že bitcoin pomůže některým ukrajincům utéct země aspoň s nějakým majetkem v případě karajního řešení.

Ukraine map

Canada vs Ukrajina

Je zajímavé sledovat jak jedna země, spíše východní, jde cestou svobody a legalizování. Zatímco západní země, která byla vždy považována za jednu z nejsvobodnějších, zavádí praktiky známé spíše z totalitních režimů. Zmražení účtů a zamezení přístupu k financím se používá u teroristů, nebo například jako sankce proti Rusku pro zamezení konfliktu s Ukrajinou. Proto je pro nás nepředstavitelné, že svobodná země, jakou je Kanada, může bez soudních příkazů zmrazit účty nejen protestantů, ale i těch, kteří přispěli.

Police officers making arrests at the trucker protest in Ottawa on Friday.

Může vůbec bitcoin pomoci?

Mnoho lidí ze západních zemí tvrdí, že bitcoin nemá smysl, a že možná může pomoci někomu ve Venezuele nebo Číně. Ale jak nám ukazuje Kanada i západní země se může uchýlit k úplného odstřihnutí člověka od finačních prostředků. Už teď někteří, kteří tvrdili, že bitcoin je zbytečný, začínají měnit své názory. Bitcoin zatím může pomoct pouze pár lidem, kteří jsou schopni vymyslet způsob, jak jej využít jako svou obranu. Ale už jenom to, že tu existuje alternativa, samo o sobě má obrovský přínos pro všechny.

Zdroj: Bitcoin is the freedom technology, Everything You Need To Know About Legalization Of Crypto Assets In Ukraine, Banks have started to freeze accounts linked to the protests, Freeland says


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.