Jan 26 • 6M

#85 👨‍💻 5 tipů jak se připravit na krizi

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-6:21
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Stále častěji se skloňuje slovo krize ve všech možných článcích a videích. Snaží se vás tyto články vylekat, abyste prodali? Možná. Ale dle historie víme, že dřív nebo později krize přijde. Klidně to může být již tady, nebo ještě před sebou máme 5 dalších let, nikdo neví. Určitě vás nechci strašit, ale je lepší být připraven nežli překvapen. Co tedy může investor udělat, aby byl připraven na krizi nebo recesi?

Držet pouze aktiva, kterým investor věří

Určitě se neoplatí mít koupené akcie, nebo jiné aktiva, kterým člověk nevěří. Proto pokud nějaké akcii, nebo například kryptoměně nevěříte, zvažte, jestli je není lepší prodat nyní v zisku. Později, pokud budete na své investici například - 50% si musíte být jisti, že jste zvolili správnou investici a že vaše firma z krize vyjde ještě silnější než před krizí. Já například pořád věřím Tesle a všechny informace o tom, jak moc je napřed proti svým konkurentům a jak dokáže zvyšovat počty vyrobených a prodaných aut, mi pomáhají v době propadu, abych neprodal a držel s klidem skrz celý propad.

Roadster | Tesla

Mít finanční rezervu pro nečekané problémy

Během finační krize se zvyšuje nezaměstnanost. Bylo by bláhové počítat s tím, že vám se to za žádnou cenu stát nemůže. Klidně můžete být ten nejlepší pracovník ve firmě, ale co když zkrachuje celá firma? Během období nejistoty, je více než kdy jindy zapotřebí, mít odložené nějaké peníze na bezprostřední výdaje v případě výpadku příjmů. Další možností, jak se chránit, je mít více rozdílných příjmů. V případě výpadku jednoho můžete pořád fungovat z druhého.

Nevybočit ze své strategie

Ať už je vaše dlouhodobá strategie jakákoliv většinou se nevyplatí od ní upouštět. Nejčastější strategie je DCA, proto pokud měsíčně nakupujete S&P500, nebo měsíčně nakupujete bitcoin, tak v tom pokračujte. Nyní právě přichází doba, kdy se nejvíce pravidelné nákupy vyplácí a snižují průměrnou nákupní cenu. Určitě by vás mrzelo, kdyby zrovna 6 nejlevnějších pravidelných nákupů, které můžete realizovat, jste vynechali a znovu spustili svou strategii až ve chvíli, kdy cena aktiva je opět vyšší, než vaše průměrná nákupní cena. Proto, pokud jste se rozhodli pro dlouhodobou strategii, nepřestávejte v ní pokračovat, i když trh prochází nějakou korekcí.

Dollar-Cost Averaging (DCA) — How profitable is this strategy really? | by  Lukas Wiesflecker | Coinmonks | Medium

Zvýšit své cashflow

Popřemýšlejte, jestli se v něčem nemůžete uskromnit a snížit tak své výdaje. Opravdu potřebujete předplatné do fitka do kterého nechodíte, nebo musíte chodit každý den na jídlo do restaurace? Nemůžete si naopak najít nějaký druhý zdroj příjmů? Jednoduché překladové brigády na internetu. Nebo víkendové práce u sousedů na farmě? Vždycky lze vymyslet, jak vylepšit své cash-flow, pokud vás zajímá více toto téma, můžete si přečíst můj předchozí článek: 5 tipů jak zvýšit své Cash-Flow.

Cash flows

Mít dlouhodobé uvažování

Poslední tip na závěr je spíše obecnější. Všeobecně je zapotřebí mít Low Time Preference. Tedy místo okamžitého utracení kapitálu, spíše spořit, investovat, tvořit, budovat. I když krize ještě ani nezačala, je zapotřebí už do ní vstoupit s vědomím, že každá krize jednou skončí. Proto se soustřeďte na to co bude v budoucnu, ne na to, co se děje zrovna v tuto chvíli. A jestli máte čas nebo peníze navíc, čas v krizi je ten nejlepší kdy investovat, vzdělávat se, nebo budovat vlastní podnik.

low-high-time-preference

Zdroje: HOW BITCOIN RECTIFIES EASY MONEY’S DESTRUCTION OF GROWTH AND PROSPERITY, HUH!!!! WHY ARE YOUR CASH FLOWS ALWAYS NEGATIVE?????


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.