Jan 5 • 5M

#82 👨‍💻 50 kognitivních zkreslení

 
1.0×
0:00
-4:36
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Narazil jsem na tweet Elona Muska, kde sdílí 50 kognitivních zkreslení. Jedná se o jisté předsudky a stereotypy, které si myslíme ještě před tím, než známe všechny informace. Proto nás tyto předsudky ovlivňují, většinou negativně, a je dobré o nich vědět. Nejlépe pak se z nich poučit a pokusit se jich nedopouštět nebo dokonce o nich mluvit a předat tuto znalost dětem.

Co to má společného s investováním?

Tyto předsudky jdou lehce vztáhnout na jakoukoliv součást našich rozhodnutí. Ale ve spojení s investováním jsou některé předsudky přímo o očí bijící. Například “Gamblerův omyl”, myslíme si, že předchozí výsledky ovlivňují budoucí možnosti. Proto investor, kterému se nedaří, si myslí, že příští investice musí vyjít, protože 4 předchozí nevyšly a nemůžou přece pořád nevycházet.

Nebo další typický pro příliš konzervativní investrory: “Zaujatost k nulovému riziku”. Lidé se snaží snižovat malé rizika na nulu, když místo toho by mohli eliminovat velké riziko jiným rozhodnutím. Například mnoho lidí si zvolí raději spořící účet nebo stavební spoření, kde sníží riziko malé ztráty na minimum. Kvůli tomu budou ztrácet své jmění systematicky kvůli inflaci, než aby investovali s malým rizikem, ale výnosy z kvalitní investice předčili inflaci.

Díky konfirmačnímu zkreslení, se budeme stále více ujišťovat o správnosti naší investice, bez kritického pohledu z jiného úhlu. Neboť toto zkreslení nás nabádá upředňostňovat informace, které podporují náš názor.

Mít tato zkreslení pořád na očích a vyvarovat se jejich použití

Říkal jsem si, že by to byla skvělá infografika na ledničku, nebo do rámečku na zeď v kanceláři. Aby to bylo pro všechny jednoduše čitelné, nejlepší by bylo mít tuto infografiku v češtině. A aby to mohlo být jako kvalitní plakát na zeď musel bych celou inforafiku předělat do vyššího rozlišení. Koupili byste si takový plakát? Pokud ano, tak mi napište email.

Všechny kognitivní zkreslení najdete v anglickém originálu.

Zdroj: Kognitivní zkreslení, 50 Cognitive Biases in the Modern World


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.