Dec 8, 2021 • 7M

#79 👨‍💻 Risk management

 
1.0×
0:00
-6:50
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podca


V minulém newsletteru jsem psal o tom, jak se dají hledat investice s potenciálním zhodnocením 10x. Existuje ale další faktor, se kterým je třeba počítat a tím je riziko. Nyní se podíváme jestli takové investice jsou rizikovější než ETF nebo třeba fondy, nebo jak to s tím rizikem vlastně je?

Jak hodnotit investice

Když se snažíme vyhodnotit nějakou novou investiční příležitost, zajímá nás hlavně potenciální zhodnocení. Dalším prvkem, který nás zajímá je ale i míra rizika, které při nákupu této investice podstoupíme. Jistě jste se již někdy setkali s klasickými investičními dotazníky, které obchodníkům s investicemi napoví, jakou míru rizika jste ochotni snést. Když se však nad rizikem zamyslíme, není to jen klasická špatná věc na investování. Je to taky možný ukazatel toho, kolik je nám daná investice schopna přinést. Samozřejmě, k čemu nám bude obrovské zhodnocení, když můžeme o vše přijít. Proto tyto dva údaje o potenciální investici jsou vzájemně spjaty. Pokud si porovnání chcete provádět více technicky můžete si spočítat i Sharpe Ratio, ale pro jednoduché porovnání stačí i poměr zisku a rizika.

Příklad porovnání investice do akcie a fondu

Nejprve si porovnáme hypotetickou investici do růstové akcie a do fondu. Je lepší investovat do růstové akcie, která má potenciální zhodnocení 1000 % za deset let, nebo do ETF S&P 500, který má potenciál 100 % za stejnou dobu? Abychom se správně rozhodli, měli bychom si určit i potenciální ztrátu u každé investice. U S&P 500 si riziko můžeme určit jako maximální propad, který byl okolo 50 % a u akcie si jej můžeme určit pro tento případ jako 100 % investované částky. I když reálně nikdy člověk nepřijde o celou částku ani v případě bankrotu společnosti.

Pokud si určíme rizika takto, tak taková růstová akcie vychází lépe, protože pokud investujeme za poloviční částku a druhou ponecháme v korunách, pak snížíme riziko takovéto investice na 50 %. Riziko bude stejné jako u S&P, ale potenciální zisk je 500%, což je víc než očekávané zhonocení z S&P. Tedy jinými slovy při stejném riziku je výnos takové akcie vyšší. Proto bych řekl, že jde především o to si správně riziko zhodnotit.

Je bitcoin opravdu rizikový, nebo je to ta nejbezpečnější investice?

Úhel pohledu. Spoustu investičních poradců vám bude tvrdit, že bitcoin je příliš riziková investice na to, aby nad ním seriózní investor mohl uvažovat. Takový poradce ovšem nechápe základní risk management. Žádná investice není příliš riskantní. Riskantní může být pouze velikost pozice. Naopak já tvrdím, že bitcoin je nejbezpečnější investice v porovnání s ostatními tradičními investicemi.

Právě díky správnému určení velikosti pozice, lze investovat do bitcoinu s rizikem, že přijdete pouze o 1 % svých prostředků. Přitom stále budete mít stejný zisk, jako kdybyste investovali do akcií, jen s tím rozdílem, že u akcií může být riziko i více než 30 % v případě recese. Proto nejdůležitější u investování je určení správné velikosti pozice, u které se budete cítit komfortně.

Jak můžeme vidět na grafu, při stejném riziku ztráty investice, bitcoin má vždy lepší historické zhodnocení, než ostatní investice. Mezi porovnávané investice patří dluhopisy, S&P 500, zlato, ale i jednotlivé akcie jako Facebook, Amazon dokonce i Tesla. Všechny tyto investice mají horší, rizikem vyváženou návratnost, než bitcoin.

PlanB(@100trillionUSD) tweet

Jak hodnotím investice já

Já se vždy snažím hledat investice s asymetrickým zhodnocením. Tedy takové, kde mohu za riziko ztráty považovat celou investovanou částku a přesto očekávané zhodnocení takové investice předčí možné riziko. Proto, i když se zdá investování do 10 X investic rizikové, ve skutečnosti pokud se provádí se správným risk managementem, je méně rizikové než investování do fondu. Aspoň v mých očích.

Source: Ian Kerins

Máte nějaký jiný způsob na hodnocení rizika? Podělte se o svůj přístup v komentářích.


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.