Nov 3, 2021 • 6M

#74 👨‍💻 Average down strategie

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-6:18
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podca


Dnes si rozebereme Average Down strategii. Co to je, kdy se využívá a pro koho je tato strategie vhodná?

Co to je Average down strategie?

Average down (AD) strategie je technika, při které investor dokupuje další akcie nebo jiné aktivum při klesající ceně. Například nakoupí 10 akcií za $100 kus, cena poté klesne na $80 dolarů za kus a investor nebude plakat, že nakoupil špatně, ale naopak nakoupí dalších 10 akcií. Díky tomu jeho průměrná cena za jednu akcii je $90. Proto, když se trend obrátí a cena akcií znovu stoupne, investor je v nerealizovaném zisku už nad cenou $90 a to se vyplatí.

Why Average Down is still a viable strategy: TheCorporateOutlook

Jake to má tato strategie výhody a nevýhody

Výhoda je zde jasná. V případě, že akcie v budoucnu budou stát víc, investor vydělá i větší zisk a to jak procentuální, tak i absolutní než kdyby se snižující cenou už nenakupoval. Je to podobné jako při nákupu jakéhokoliv jiného zboží jako třeba elektroniky, když je televize, kterou už rok chcete, najednou ve slevě o 50 %, tak je nejlepší čas si ji pořídit. A jak cena klesá, tak třeba pořídíte televizi i pro rodinu.

V podstatě tato metoda má jedinou nevýhodu a to, že v případě, že cena akcie klesá stále níže, tak při aplikování této strategie se absolutní ztráta při každém přikoupení zvyšuje. Tedy i když snižujete procentuální ztrátu, zvyšujete své riziko velké ztráty v případě, že se akcie již nikdy nedostane na původní hodnoty.

Proto základní hlavní předpoklad, aby tato strategie mohla být úspěšná je, že akcie nebo jiné aktivum, které takto nakupujete musí být kvalitní a musíte si být jisti, že má budoucnost a propad ceny je pouze prozatimní.

is

DCA vs AD

Average Down by se dalo lechce splést s Dolar Cost Average, proto uvedu v čem se tyto strategie nejvíce liší. DCA je strategie, kdy se v pravidelných časových intervalech přikupuje vždy za stejnou částku bez ohledu na aktuální cenu. Proto se v tomto případě nakupuje i když cena klesá a také i když stoupá. O proti tomu v případě strategie Average Down se investor sám rozhoduje kdy a za jak velkou částku nakoupí v případě, když cena klesá. V případě, že cena znovu začne růst, již více nepřikupuje.

What is the best strategy for averaging a stock? Do you need to buy more  when your stock is going down or average up when the stock is going up? -  Quora

Pro koho je vhodná tato strategie

DCA strategie je vhodná pro většinu investorů a je vhodná pro dlouhodobé pravidelné investování. V podstatě jak měsíčně chodí příjem, rovnou se finace investují. Tedy bez znalosti trhu se DCA strategie dá doporučit všem na investování do ETF, Bitcoinu nebo třeba i nemovitostí.

Average Down strategie je naopak vhodná pouze pro úzkou skupinu investorů a to především stock pickery, tedy ty, kteří si sami vybírají do jakých akcií budou investovat. A pak také je mnohem vhodnější pro dlouhodobé investory, kteří mají trpělivost čekat na vrácení ceny do původních hladin.

Já osobně využívám strategie obě. Například v případě Tesly jsem nakupoval akcie v době, kdy se Tesla snažila rozšířit výrobu Modelu 3. V té době akcie klesaly a často jsem byl ve ztrátě ve své investici. V té době jsem dokupoval další akcie a ve chvíli, kdy cena překročila určitou hladinu už jsem nechal investici tak a již nedokupoval.

V případě Bitcoinu mám strategii opačnou, a to především pravidelné měsíční dokupování bez ohledu na cenu. Protože předpokládám, že konečná cena pro bitcoin je stále daleko.

Zaujala Vás tato strategie? Máte vytipované akcie, které by se hodilo nakupovat přes Average Down strategii?

Zdroj: Average Down, What is the best strategy for averaging a stock?, Never throw more cash to a burning house…On averaging down


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.