Aug 21, 2020 • 12M

#11: Tesla jako energetická revoluce

Roman
Comment
Share
 
1.0×
0:00
-12:03
Open in playerListen on);
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Býčí studie #TSLA

Z různých stran slyším o tom, že akcie Tesly jsou v bublině, a že jejich aktuální hodnota není reálná. Je třeba si uvědomit, že trh cení společnosti dle budoucích očekávání a nikoli podle aktuálních výsledků. Proto jsem se rozhodl sepsat článek, proč si myslím, že Tesla má pořád před sebou obrovský potenciál na růst.

Náskok proti konkurenci

Tesla má obrovský náskok proti konkurenci hned z několika pohledů. Jejich auta jsou nejefektivnější. Dle tabulky můžete vidět, že při poměru hmotnosti, kapacity baterie a dojezdu jsou na tom nejlépe právě vozidla Tesly. Tedy jinými slovy mají nejmenší spotřebu elektrické energie. A to především díky vlastnímu vývoji elektrických motorů, bateriového modulu a aerodynamiky.

Zdroj: Tesla’s Efficiency Edge & Electric Jet w/ Matt Joyce

Vozidla konkurence, která se nyní vyrábí a prodávají mají kratší dojezd, než Tesla model S z roku 2012. Tedy v tom smyslu by se dalo říct, že konkurence je 8 let pozadu. Konkurence nevyrábí dostatečný počet baterií, aby mohla pokrýt produkci ve větších objemech a vývoj i výrobu outsourcují což jim zvyšuje náklady. Tesla jediná plně vlastní nabíjecí síť. Její síť superchagerů je přitom největší na světě a až na pár výjimek i nejrychlejší.

Zdroj: 2012 Tesla Model S Crushes 2020 EV Entrants

Tesla má 16 % všech prodejů elektrických vozů celosvětově. Protože, Tesla je o tolik napřed oproti konkurenci, očekávám, že si daný podíl trhu udrží, nebo ještě zvýší. A při aktuálním průměrném tempu růstu 44 % prodejů elektromobilů, by se dalo předpokládat, že své prodeje přibližně šestinásobní v pěti letech, pokud si udrží 16% podíl.

Zdroj: McKinsey Electric Vehicle Index: Europe cushions a global plunge in EV sales

Battery den

V září bude Tesla pořádat akci pro investory, na které představí aktuální stav své bateriové technologie a pravděpodobně i výhled. Spekuluje se, že díky koupi společnosti Maxwell, zakládá novou vlastní bateriovou linku se suchou elektrodou.

Tato nová technologie by měla snížit náklady na výrobu baterií, zvýšit kapacitu baterie i snížit degradaci. A to až tak, že auto s danou baterií by mohlo ujet milion mil za svůj život. To by způsobilo další revoluci u elektromobilů, protože aktuálně mají elektromobily pořád velkou pořizovací částku, a její snížení by rapidně uspíšilo přesun společnosti od spalovacích motorů.

Je to nejočekávanější událost, která se bohužel musela posunout kvůli pandemii. Elon Musk několikrát zdůraznil, jak zajímavá nová prezentace bude. Na posledním hovoru s investory řekl, že co představí, nám zamotá hlavu. Tento bod je možná nejdůležitější, protože už několik čtvrtletí po sobě vedení poukazuje na nedostatek baterií, který je hlavní příčinou, proč se nevyrábí více aut. I přesto, že Tesla vyrábí více baterií, než všechny automobilky dohromady.

Zdroj: tesla.com

Zdroj: Tesla’s Efficiency Edge & Electric Jet w/ Matt Joyce

Autonomní systém

Tesla má nejvyspělejší autonomní řízení na světě. Před konkurencí má obrovský náskok, který se pořád zvyšuje. Všichni ostatní výrobci se spoléhají na Lidar, což je laserový scanner okolí. Začíná se ukazovat, že to není nejvhodnější cesta, protože lidary dokáží měřit vzdálenosti objektů okolí, ale nedokážou vidět barvu objektů. Například nedokáží rozpoznat kde je cesta a kde už krajnice. Nebo například nerozpoznají, o jakou dopravní značku se jedná. Tedy tento senzor nevyřeší spoustu problémů, ale stojí hodně peněz. Tesla se rozhodla jít jinou cestou, pro svoji funkci primárně používá kamery s umělou inteligencí. Proto jejich systém je poměrně levný a instalují ho do každého auta, které prodají. Proto zákazník zaplatí za senzory, a ještě svým ježděním učí umělou inteligenci.

Zdroj: tesla.com

Další výhoda o proti konkurenci, například Waymo, je v tom, že konkurence platí obrovské částky svým inženýrům, aby jezdili s auty a trénovali neuronové sítě, což je velmi neefektivní využití jejich času a škoda peněz. Navíc ty auta musí nejprve koupit a vybavit systémy. Kdežto Tesla se učí za pochodu. Jak již bylo řečeno výše, zákazník svým ježděním učí umělou inteligenci, takže tento systém je pro Teslu nepoměrně výhodnější, než systém konkurence. Tesla dostane zaplaceno za své auto a ještě získá potřebná data téměř z celého světa.

Tesla má 300 x více ujetých kilometrů na autopilota z reálného provozu než konkurence. A rozdíl v množství dat o proti konkurenci se stále více zvětšuje. Z historie víme, že když se řeší problém s umělou inteligencí vyhrává vždy ten, kdo má nejvíce dat. Například optimalizace vyhledávání u Googlu se stále zlepšuje díky trénování na nekonečném množství dat. Nebo obrovská databáze informací o tom, co zákazníci nakupují u Amazonu pomohla, aby se Amazon stal největším prodejcem na světě. Proto si myslím, že Tesla je ze všech společností nejblíže k dosažení plné autonomie.

Zdroj: Tesla drops a bunch of new Autopilot data, 3 billion miles and more

Waymo has now driven 10 billion autonomous miles in simulation

Robo taxi

V případě, že by se jim podařilo dosáhnout páté úrovně autonomního systému, můžou lehce nasadit výrazně nižší ceny než jsou ceny za taxi nebo Uber. Protože největší náklady v případě této služby jsou za řidiče, které Robotaxi mít nebude.

Tesla Dry Battery Domination Starts in 2020 – NextBigFuture.com

Jedno auto zapojené do tohoto programu dle propočtů by mohlo vydělat okolo $30,000 ročně. Tedy za rok a půl by se zaplatily veškeré pořizovací náklady. Tesla má v plánu vydělávat půjčováním svých aut, ale i půjčováním aut vlastněných třetí stranou. Vydělávala by na obou případech. Tento příjem by nebyl podmíněn hardwarovou výrobou, jednalo by se v podstatě o software vývoj a udržovaní. Ten sebou nese vysokou marži.

Proto autonomní příležitost je vyšší než valuace Uberu (52 miliard dolarů), a v případě nákladní dopravy je to například společnost FedEx (54 miliard dolarů). Tedy celá příležitost může být i mnohem vyšší než 300 miliard dolarů.

Zdroj: tesla.com

Energetický průmysl

Tesla postavila největší baterii na světě pro ukládání energie na síti v Austrálii. Tato baterie stabilizuje sítě pomocí velmi rychlé odezvy. A také díky tomu, že prodává energii, když je drahá a nakupuje, když je levná, vydělává. Díky tomu byla tato baterie schopna v roce 2019 ušetřit $76 miliónů dolarů a pořizovací cena byla $90. Tedy návratnost je nižší než 2 roky. Když investoři uvidí čeho je taková baterie schopná, začnou vznikat další podobné projekty.

tesla Powerpack Angled

Musk prohlásil, že energetický byznys bude mít v budoucnu pravděpodobně větší podíl na obratu než byznys automobilový. Z toho by se dalo usoudit, že je zde potenciál na další zdvojnásobení hodnoty firmy.

Zdroj: Elon Musk predicts Tesla energy could be ‘bigger’ than its EV business

Two Years On, Elon Musk’s Big Battery Bet Is Paying Off in Australia

Hornsdale Power Reserve

Ark invest

Společnost Ark invest zpracovala otevřený dopis zabývající se valuací Tesly do 5 let. V té době se cena akcie pohybovala okolo $500 (před rozdělením akcií 1->5). Dnes už cena za akcii přesáhla jejich pesimistický odhad.

Tedy mohlo by se zdát, že nacenění Tesly už nemá kam růst, ale pokud bychom vzali v úvahu jejich Bull case ($15,000 před rozdělením akcií 1->5), tak Tesla v příštích 5 letech má pořád potenciál na 10 x větší zhodnocení. V následující tabulce jsou rozepsané scénáře, nacenění a pravděpodobnost že se scénář Tesle podaří.

Tesla Price Target: Tesla's Potential Trajectory During the Next ...

Zdroj: Tesla’s Potential Trajectory During the Next Five Years

Giga factory v Berlíně a Číně

Zatím se zdá, že Tesla je schopná prodat každé auto, které vyrobí. Problém, který řeší především je, jak vyrobit více aut. Všude, kde se cena modelu 3 dostala na přibližně stejnou cenu jakou má konkurence ve stejném segmentu, se Tesla stala nejprodávanějším autem. Proto očekávám, že když ceny modelu 3 klesnou o clo a přepravní poplatky, stane se i v Evropě Tesla nejprodávanějším autem ve své kategorii.

Prodeje v Evropě a Číně

Po tom, co rozjedou výrobu na dostatečné objemy, může Tesla ovládnout prodeje v Evropě a Číně. Tak, jak se jim to daří v Americe a Norsku. Tím může potenciálně zvýšit prodeje až 3 x jenom díky obsazení těchto trhů.

Zdroj: Tesla Model 3 Is #1 Best Selling Vehicle In Norway

Tesla beats Toyota and Honda as Model 3 becomes top selling car in California

Můj postoj a strategie

V tomto článku jsem se nesnažil nějak blíže nacenit akcie Tesly, ale spíš ukázat čtenáři další možný růst v delším časovém období. Aktuální valuace Tesly není malá a vypadá to, že trhu začíná docházet, že přichází revoluce a kdo je jasný vůdce. Noví investoři by si měli dát velký pozor, protože z krátkodobého hlediska je možné, že cena projde nějakou korekcí. Já za aktuální cenu akcií nejsem ochoten přikoupit žádné další ($1600 v době psaní článku, před rozdělením 1->5). Ale také nejsem ochoten prodat, protože věřím, že během 5 let je pořád 10 x růstový potenciál pro Teslu, i když to bude pravděpodobně jízda, jako na horské dráze.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.