May 18, 2022 • 7M

#101 👨‍💻 Proč má FED (americká centrální banka) vliv na akciový trh?

 
0:00
-6:30
Open in playerListen on);

Appears in this episode

Roman
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí.
Episode details
Comments

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Newsletter 📰 RSS 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast 🐦 Twitter 🟦 FB


Ahoj investoři,

tak je za námi další nepříjemný týden na trhu. Poďme si připomenout základní principy fungování trhu a jaký na něj má FED (Federal Reserve System) vliv. Proč se tedy trhy propadají a co můžeme čekat dál.

Reakce FED na inflaci

Jak víme, zvýšená inflace propukla na celém světě. Americká FED nějakou dobu investory připravovala na to, že přijde utahování, aby s touto inflací mohla bojovat. Nedávno oznámili, že zvýší úrokové sazby na 0,75 až 1 %. Trochu si připomeneme jaký to má vliv na trh a proč se invetoři tak bojí zvyšování sazeb. I když neexistuje přímá vazba mezi zvyšováním sazeb a cenou akcií, běžně mají obrácenou korelaci. A to z důvodu toho, že v případě zvyšování sazeb půjčky zdražují a jak podniky, tak i konzumeři omezují své utrácení, což v důsledku má vliv na příjmy podniků a tedy i na jejich cenu. I když během tak krátké doby toto zvýšení takový vliv mít nemůže, investoři se snaží tomuto poklesu předcházet a vzniká tak lavina výprodejů.

Line chart of Consumer price index, annual % change showing US inflation stays at four-decade high despite slowing pace

Proč vlastně FED zvyšuje sazby

Podle Keynesiánské ekonomie si ekonomové myslí, že mohou inflaci řídít pomocí politiky úrokových sazeb a jiných opatření, kterými se snaží řídit spotřebu konzumentů. Říkate si, jak může mít pár bankéřů vliv na celý akciový svět? Právě americký FED určuje defakto cenu dolaru, který je globální rezervní měnou světa, ve které se oceňuje vše. Proto právě změna této politiky má vliv na cenu všeho.

I když většina ekonomů se shoduje na tom, že zvyšování sazeb v tuto chvíli je správným krokem, stále je to krok velice nepopulární. Především proto, že toto zvyšování může přivést recesi. Pak také pro to, že vlivní a bohatí lidé mají své úspory především v akciích, které nyní ztrácejí na své hodnotě. Proto je pravděpodobné, že nyní vznikne tlak na FED, aby úrokové sazby dále nezvyšovala. Pokud se podíváme na graf úrokových sazeb z delší perspektivy, tak můžeme vidět, že FED musel zastavit zvyšování sazeb vždy na nižších vrcholech, než v předcházející periodě zvyšování. Většinou toto zdražování bylo zastaveno recesí. Proto je možné, že další zvyšování již nepřijde, nebo spustí recesi se vším všudy.

Bude mít zvyšování sazeb vliv na inflaci

Pravděpodobně aspoň částečně se růst inflace zpomalí. Ale ne všechny tlaky na inflaci jsou způsobeny přemrštěným množstvím peněz. Dodavatelské řetězce, které stále nejsou plně zahojeny po covidové ráně pořád nestíhají uspokojovat veškerou dodávku. Proto při menší nabídce cena za komodity a energie bude pořád růst. To podle mě souvisí i s válkou na Ukrajině, protože sankce proti Rusku mají vliv právě na cenu energií, které rostou. Proto zvyšování úrokových sazeb nemusí mít ten požadovaný efekt znížení inflace, dokud se tyto nepříznivé vlivy nezahojí.

Free photos of Electricity

Slovo na závěr

I když se akciový trh a bitcoin propadají, dlouhodobý investor by panikařit neměl. Pokud je váš investiční horizont delší než 10 let, je vysoká pravděpodobnost, že do té doby se kvalitní investice vysoce zhodnotí a trh se může očistit o ty špatné. Nyní lze “slevy” využít pro pravidelné nákupy.

Zdroj: How Do Interest Rates Affect the Stock Market?, United States Fed Funds Rate, The stock market’s panicking, but you don’t have to


Služby, které používám

Anycoin - Skvělá česká směnárna, kde můžete automaticky nakupovat bitcoin. Zaregistrujte se a získejte registrační bonus 300 kč. (více)

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4,5 % spoření s ₿, nebo 9 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Spořící účet EXTRA s 4 %. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku.

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.