#68 👨‍💻 Investování do lesa

  
0:00
-6:01

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


V tomto newsletteru nejčastěji píši o investicích, které jsou většinou považovány za více rizikové. Ale možná se více přikláním k riziku právě protože, ostatní rodinný majetek je velmi konzervativní. Mezi rodinný majetek patří především rodinný dům a zemědělské pozemky. Tento nemovitý majetek se nedávno rozrostl o menší les.

Rubisko

Já vím, že jsem psal, že jsem koupil les, ale ona je to spíše holina. Všechny vzrostlé smrky jsou vykácené a na okrajích lesa zbylo pár stromů především jasany. Díky tomu, že byl les vykácený, cena za metr se dostává na jednotky korun, protože je k tomuto lesu i závazek, že les musí být vyčistěn a zasazen do dvou roků.

Práce spojené s lesem

Díky nutným pracím není jednoduché spočítat návratnost a také není známa dopředu. Investor by si musel vést všechny záznamy ohledně utracených peněz za úklidové práce, dodatečné dotěžování, pořez a sazení. Kvůli závazku uvedení lesu do zalesněného stavu, je nutné předevím uklidit les a zasadit nové stromy. Abych minimalizoval svůj čas strávený na úklidu, najal jsem si na úklid brigádníky. S lesníkem jsem se domluvil, že les nechám přirozeně zarůst pomocí náletu, čímž nutnost sazení stromků snížím na minimum.

Jasany

Zbývají nám jasany na kraji lesa. Ty jsem se rozhodl všechny pokácet, aby nestínily na mladé stromky. Také se co největší množství jasanů pokusím nařezat na fošny, neboli tlusté desky. Cena za kácení jasanů, stažení, pořez na fošny a zbavení kůry by měla, podle mých hrubých propočtů, být asi třetina až polovina prodejní ceny suchých jasanových fošen. Až vyschnou, pokusím se část prodat, po prodeji by se mi pravděpodobně měly všechny náklady vrátit zpět. A finance navíc můžu využít na údržbu lesa, dokud nebude vzrostlý na tolik, že jeho správa bude minimální.

Jaká může být návratnost

Dle odborných článků, je návratnost investice do lesa okolo 2 % ročně. Což mi přijde, že možná byla pravda v době, kdy inflace byla jedno až dvě procenta. I když smrkové dřevo v minulých letech především kvůli kůrovci šlo na ceně dolů, nyní se dá očekávat, že inflace bude zvedat cenu dřeva a tím i cenu lesů. Především kvalitní tvrdé dřevo roste na ceně.

Podle mých zkušeností může být návratnost mnohem vyšší. Ale každý nákup lesa je jiný, především záleží, jestli kupujete vzrostlý les, nebo holinu. U vzrostlého lesa se toho moc dělat nedá, buď je naceněný dobře a vaše návratnost s lety bude minimální, nebo ho kupujete pod cenou a máte výhodu. Pokud kupujete holinu, máte výhodu, že cena za pozemek bude minimální. Navíc máte volnou ruku v tom, abyste mohli minimalizovat náklady, například můžete všechny práce provést svépomocí.

Investování nemusí být jenom do fondů

Myšlenka tohoto newsletteru byla především o tom, že investiční příležitost se může naskytnout i v našem okolí. Nemusí to být vždycky nějaký finační produkt. Nemovitost v podobě lesa je “hard asset”, který vás také ochrání vůči inflaci nebo horších scénářů s propadem měny. Proto stojí za to se nad podobnou investicí zamyslet.

Zdroj:

Les jako investice, Povinnost zalesnit vytěžený les po předchozím vlastníku, Význam slova hajný a lesník, Cenový vývoj kulatiny a řeziva


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Také se můžete přihlásit k placenému odběru, pokud mě chcete podpořit.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.