#67 👨‍💻 Může být i dobrý dluh?

  
0:00
-6:02

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Je vhodné si vzít půjčku? Dává finanční smysl vzít si půjčku? Máme splatit všechny dluhy do nejdříve? Na všechny tyto otázky není jednoduchá odpověď. Vždy záleží na aktuální situaci. Jedno je však jisté, dluhy nemusí být za každé situace jen špatné. Pojďme se tedy spolu podívat, jak to zhruba s těmi dluhy je.

Jaké existují dluhy

Existuje několik druhů dluhů. Nejčastěji se dělí na hypotéky, spotřebitelské půjčky, podnikatelské, kontokorent a v Americe je ještě běžné si brát půjčku studentskou na studium. Ale nedá se jednoduše říct, který z těchto dluhů je dobrý, a který špatný.

Základní pravidlo pro půjčku

První a hlavní pravidlo před zavázáním se úvěru je, že hlavně musíme mít možnost tento dluh splácet. Nikdy bychom si za žádných okolností neměli brát půjčky, které nejsme schopni splácet. Každý by si měl spočítat, jakou splátku je schopen splácet i v případě, že by přišel krátkodobě o práci. Asi to nejhorší, co by se vám mohlo stát je, že byste se dostali do dluhové pasti.

Jak říká Robert Kiyosaki (autor knihy Bohatý táta, chudý táta), dluh je dobrý, když si díky němu kupujete aktiva. Naopak pokud za půjčku kupujeme pasiva, tak je to špatný dluh. Ale jak poznáme zda například dům, nebo auto je aktivum nebo pasivum?

Špatný dluh vs. Dobrý dluh

Je tedy půjčka na auto dobrý nebo špatný dluh? Záleží především nad tom, jestli vám to auto vydělává peníze, nebo naopak, peníze do něj musíte pouze vkládat. Pokud jezdíte s taxíkem jako řidič taxi, pak je jasné, že vám auto bude generovat příjem a proto půjčka na jeho pořízení je logická a vhodná. Stejně tak, může být hypotéka pro vás skvělým finančním krokem, pokud budete koupenou nemovitost pronajímat. Pokud ale za hypotéku pořizujete dům pro vlastní bydlení, jedná se spíše o pasivum. Do domu budete muset vkládat další peníze na údržbu a opravy.

Tím nechci říct, že si nemáte brát hypotéku na vlastní bydlení, protože někde bydlet musíme, ale je zapotřebí na tuto půjčku pohlížet jako na výdaje, které nám snižují Cash-Flow. Pokud bychom ale dům pronajímali, CashFlow nám taková dobrá hypotéka bude zvyšovat.

Předčasné splacení hypotéky

Ještě se můžeme podívat na případ, kdy už nějakou hypotéku máte. Náhodou dostanete nějaký bonus v práci a rozmýšlíte se, co s těmito penězi udělat. Použijete tyto peníze na předčasné splacení hypotéky, nebo je raději investujete? Podle mě, je mnohem výhodnější peníze investovat. Hypotéku pravděpodobně máte okolo 2 % úroků ročně, pokud ne, měli byste ji refinancovat. A pokud budete investovat rozumně, měli byste bez problémů dosáhnout na mnohem lepší úrok ze své investice.

Můžete například zvolit dividendové akcie, které vám budou vyplácet dividendy a ty použít pro splácení hypotéky. Tím si snížíte splátku hypotéky a nebude vás tolik zatěžovat.

Srovnání půjček

Obecně jsem spíše proti zbytečným půjčkám, ale pokud už jste rozhodnuti, že nějakou potřebujete, určitě si aspoň zkontrolujte, že máte co nejnižší úrok, jaký můžete mít. Tyto půjčky si můžete porovnat například na HypoGo, nebo si nechte nacenit půjčku u každé banky. Každopádně je dobré vědět, že dluhu se nemusíme bát za každou cenu. Že existuje i dluh, který nám pomůže například rozjet naše podnikání a tak se může z dluhu stát odrazový můstek k větším příjmům.

Zdroj: Good debt vs. bad debt: Why what you’ve been told is probably wrong, Bohatý chudý táta


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Také se můžete přihlásit k placenému odběru, pokud mě chcete podpořit.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.