#63: 👨‍💻 Jak vytvořit vlastní eshop a zvýšit své cash-flow

  
0:00
-8:36

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Chtěli byste si vydělat na internetu, ale klikat na reklamy s mizerným výdělkem vás jistě nebaví. Tento návod vám může ukázat, jak si vydělat a přinést uživatelům i nějakou hodnotu.

Jak si vytvořit online cash-flow

V jednom z předchozích emailů jsem sepsal několik způsobů, jak zvýšit své cash-flow. Jeden ze způsobů, který může udělat každý, je založení eshopu. Nevěříte? Jako takový test jsem si to vyzkoušel od začátku až do konce. Pokusím se vás nyní provést celým procesem, zejména zmíním, které služby je možné využít, jak to udělat bez znalosti programování a jak to co nejvíce celé automatizovat.

Co je to print-on-demand

Print-on-demand je způsob projede, kde nemusíte mít žádný inventář. Všechny produkty jsou vytvořeny až v případě objednávky. Typicky nejznámějším takovým produktem je tričko s nápisem, kdy si můžete vytvořit stovky návrhů, ale skutečně vyrobené tričko je až v případě vytvoření objednávky zákazníkem. V dnešní době je ale široká škála možných produktů, které lze nabízet.

Vybrat niche

Většina návodů se ale shoduje, že nejjednoduší je při print-on-demand začít u zaměřeného obchodu. Je to z jistého důvodu, protože pokud se rozhodnete pro obchod založený na příliš obecné publikum, budete mít velkoukonkurenci. Proto jsem se pro svůj testovací projekt rozhodl pro obchod zaměřený na Bitcoin. Čímž bych měl mít méně konkurence a tím větší možnost prorazit.

Jak vytvořit eshop

Dobrá zpráva je, že eshop nemusíte vytvářet. Etsy už obchod za vás vytvořilo. Etsy je internetový market place, kde každý může inzerovat své produkty. Je právě specifický tím, že všechny produkty zde jsou ručně vytvořené. V případě print-on-demand pak platí pravidlo, že všechny produkty musí být navrhnuty majitelem obchodu. Proto není nic jednodušího než se zaregistrovat na etsy a získat 40 vystavení produktů zadarmo. Po vyčerpání produktů zadarmo se platí okolo 0.2 eur za vystavený předmět. Což není tak moc, když trička se obvykle prodávají okolo 19 eur.

Provozování na obchodu na Etsy má jednu velkou výhodu a to, že se nemusí starat o marketing, aspoň teoreticky. V praxi podle nějakých průzkumů, nejúspěšnější prodejci jsou ti, kteří provozují k danému eschopu i nějakou sociální stránku nebo profil s velkou fanouškovskou základnou.

Zvolit dodavatele

Obchod bychom už měli, ale je jasné, že si trička, nebo jiné části oblečení nebudete tisknout sami, pro tisk musíte využít nějakého poskytovatele. Nejčastěji se používají 2 - Printfull a Printify. Je asi v podstatě jedno, který zvolíte. U Printfull mi přijde o něco širší nabídka. A možná o něco lepší grafické rozhraní. Já jsem vyzkoušel oba poskytovatele.

Obrovská výhoda pak u obou poskytovatelů je, že je možné platformu spárovat s Etsy a při každém novém vytvořeném produktu je produkt automaticky přidán i na obchod u Etsy. Díky tomu je obrovsky zjednodušena práce při vytváření produktů na prodej, stačí uploadovat požadovaný obrázek. A v případě, že někdo koupí váš produkt na Etsy, je automaticky vytvořena objednávka na Printfull a ihned se začne tričko tisknout a poté bude odesláno přímo na adresu zákazníka.

Vytvořit design

No abychom ale mohli něco prodávat, je nutné nejdříve vytvořit grafický návrh. A to je dle mého názoru je nejtěžší část celého procesu. Můžete se uchýlit pouze k jednoduchým textům na tričku, ale je nutné, aby design byl graficky líbivý. V podstatě musíte dosáhnout toho, abyste si sami chtěli takové tričko nebo třeba polštář koupit.

Já jsem pro tyto účely použil program Gimp, který je v podstatě free alternativa k Photoshopu. Ale lze využít i webový program canva nebo jiné. Důležité je ale myslet na to, že pozadí obrázku musí být průhledné.

Thumbnail a tagy

Aby si vašich produktů zákazníci všimli, musí se vytvořit líbivý náhled. K tomu je možné využít službu Placeit. Tato služba vám umožní vytvořit náhled, který vypadá opravdu profesionálně, jako pořízené na modelech. A díky tomu je větší pravděpodobnost, že uživatelé kliknou na váš produkt.

Také je nutné u všech produktů vyplit tagy a popis, to pomáhá při vyhledávání uživateli ve vyhledávácí funkci etsy.

Jak dopadl můj experiment

Vytvořil jsem funkční eshop, kde si uživatelé mohou koupit trička nebo jiné věci s designem, který jsem navrhnul. Je nutné mít realistické očekávání. Podle nějakých průzkumů, které jsem viděl, obchodník musí vystavit 100-500 produktů, než bude mít první prodej. Poté se prodeje mohou trochu více rozjet, ale rozhodně to není pasivní příjem, protože úsilí vynaložené pro designování je poměrně velké. Také se nedá očekávat, že Etsy bude vést velké objemy návštěvnosti na váš obchod. A pravděpodobně bude zapotřebí i nějaký způsob propagace.

Všechny ostatní funkce lze automatizovat, přes různé programy lze automaticky uplodovat designy na Printify a díky tomu i na Etsy. Jediná činnost, která automatizovat nelze, jsou grafické návrhy. Podstatné je ale především to, že s téměř nulovými počátečními náklady lze provozovat eshop, a pokud to začnete jako hobby, můžete se to propracovat až na fulltime výdělečnou činnost.

Zdroj:

Research tool: alura, Placeit Alternative (FREE) 🔥 Create Winning Printful + Etsy Integration Thumbnails, Etsy Automation: Social Sharing For New & Renewed Listings Automated Using IFTTT (If This Then That), Keywordtooldominator


Služby, které používám

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.