#51 👨‍💻 Bitcoin a ekologie

  
0:00
-6:51

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Obavy Elona

Ve čtvrtek Elon odstartoval obrovskou vlnu kontroverzních názorů ohledně ekologie bitcoinu. Tesla se rozhodla pozastavit přijímání plateb za své vozy v bitcoinu. Ve zprávě je uvedeno, že pokud se situace zlepší, transakce zase přijímat budou. Bitcoin, který má Tesla koupený, bude dále držet.

Za zmínku ještě stojí to, že tweet vypadá spíše jako tisková zpráva a vůbec se nepodobá Elonově stylu tweetů. Existuje proto možnost, že se z politických důvodů musela Tesla alespoň částečně distancovat od Bitcoinu, a to kvůli chystanému vstupu na americký trh s enviromentálními kredity, o kterém napsala agentura Reuters jen den předtím.

Když se na toto rozhodnutí podíváme bez emocí, tak zjistíme, že se Tesla pouze rozhodla používat bitcoin podle aktuálně nejrozšířenějšího názoru. Transakce na blockchainu bitcoinu nejsou určeny pro drobné nákupy, ale spíše pro velké přesuny. I když by se dalo argumentovat, že platba za auto nepatří mezi malé nákupy. Druhá vrstva Lighting Network ještě není připravena pro větší nákupy. Tesla tedy využívá bitcoin především jako úložiště hodnoty.

Nedávný vývoj situace

Enviromentální dopad Bitcoinu, stejně jako jiných energeticky náročných spotřebitelů, nelze brát na lehkou váhu. Nedávné zvýšení ceny totiž umožnilo ziskové těžení i pro méně efektivní těžaře, kteří mají různý mix elektrické energie. Proto v posledních měsících spotřeba za těžení výrazně vzrostla. Ale dle mého názoru, je tento jev pouze dočasný, než těžaři s levnější obnovitelnou energií rozšíří své kapacity a tím vytlačí ty, kteří mají energii dražší z fosilních paliv.

Je tato energie zbytečná?

Bitcoin je skvělá technologie, která lidem po celém světě dává možnost na opravdové vlastnictví. V různých totalitních režimech po celém světě je bitcoin jedinou možností, jak si zachovat vlastnictví. Kdo chce více zjistit o tomto fenoménu, doporučuji projít twitter ředitele Alexe Gladsteina z nadace Human Rights Foundation. Také by se dalo argumentovat, že aktuální inflační fiat systém, má mnohem horší dopad na lidstvo, než uhlíková stopa bitcoinu.

Tedy, podle mě, tato energie není zbytečná, protože přináší lidem na celém světě možnost na opravdové vlastnictví a útěk před tyrany za cenu přibližně 0.13 % celkových světových emisí. Stejně jako internet, přináší lidem na celém světě přístup ke všem informacím a vzdělání za cenu přibližně 1.2 % celkových globálních emisí.

Bude mít Bitcoin větší uhlikovou stopu v budoucnu?

Square a ARK vydali společně studii s názvem Bitcoin is Key to an Abundant, Clean Energy Future. V této studii především vyzdvihují fakt, že Bitcoin může urychlit přechod na obnovitelnou energii a energetická úložiště. Větrná a solární energie jsou aktuálně nejlevnějším zdrojem energie. Bitcoin představuje flexibilní možnost odběru energie a díky tomu příležitost pro větší rozšíření obnovitelných zdrojů, které mají nepředvídatelnou výrobu. Když Jack o této studii tweetoval, Elon s ní také souhlasil. Je tedy možné, že v budoucnu Elon opět změní názor, pokud se poměr obnovitelných zdrojů u těžby zvýší.

Když se tedy na celou situaci podíváme s nadhledem uvidíme, že není to tak horké, jak to vypadá. Co může celou situaci ještě změnit, jsou twitterové boje. Na twitteru se armáda obhájců bitcoinu pustila do Elona. Je důležité zachovat chladnou hlavu a podívat se na vše přes fakta. Ty jsou taková, že bitcoin skutečně není vhodný pro každodenní obvyklé transakce, nýbrž slouží jako už několikrát zmiňované úložiště hodnoty. To, že Elon teď zmiňuje nahlas nevýhody Bitcoinu může do budoucna znamenat také to, že Bitcoin bude využíván s rozumem tak, aby jeho použití bylo efektivní a nevyužíval se v situacích, kdy to není úplně vhodné.


Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 5 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.