#53 👨‍💻 Michael Burry: možná přijde i hyperinflace

  
0:00
-8:43

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podcast


Kdo je Michael Burry

Michael je správce miliardového fondu a je známý především pro svou predikci recese v roce 2008. V té době upozorňoval na rostoucí bublinu na americkém trhu s hypotékami. Podle této predikce také obchodoval a sázel short na pokles a nemožnost dlužníků splácet. Tento příběh je také poutavě ztvárněn ve filmu The Big Short.

Inflace

Než se pustíme do článku a názorů Burryho, musíme si definovat inflaci, tak, jak ji chápe Michael. Michael ve svých tweetech často používá termín inflace a myslí tím inflaci měřenou pomocí CPI. To je index, který inflaci měří pomocí důkladně vybraných zboží a služeb, které inflace postihuje méně. Já osobně inflaci většinou vnímám jako rozšiřování peněžní zásoby, které v poslední dekádě způsobuje především růst investičních aktiv, ale neovlivňuje nutně přímo běžný život. Ale pro potřeby tohoto článku budeme brát definici pomocí CPI.

Michael se snaží varovat před hyperinflací

Michael měl celou řadu tweetů, ve kterých upozorňuje na možnou inflaci nebo i hyperinflaci. Zmiňuje také, že americká vládá vítá inflaci se svou proinflační politikou. Peněžní zásoba M2 se zvyšuje, přichází plošné šeky, pro všechny američany, kteří se kvalifikují určitým příjmem. Při znovuotevření ekonomiky očekává, že se poptávka raketově zvýší a s ní i cena.

Michael také naráží na to, že trh příliš spoléhá na to, že se zlepší úrokové sazby. S malou mírou inflace by to možné asi bylo, ale s vyšší spíše ne. Podle něj hyperinflace zatím není pravděpodobná, ale je možná. Varuje také, abychom nepodceňovali sílu podpůrných šeků, protože na rozdíl od Quantitative easing (QE), tyto peníze nebudou zařazeny v investičních aktivech. Dokonce jsou to podle něj helicopter money - což znamená přímé rozhazovaní peněžních prostředků všem bez rozdílu.

Co nyní Michael obchoduje

Protože je Michael správce velkého fondu, musí zveřejňovat své investiční pozice veřejně. Tím pádem se dozvíme i my, jakým způsobem tyto své postoje uplatňuje. Největší pozice je short Tesly. Od maxima ceny akcií je aktuálně asi - 30 %. Tento obchod zatím Michaelovi vychází, ale je otázka, zda dokáže vystoupit včas, neboť nadšení okolo takto žhavých akcií se může rychle změnit.

Druhá největší pozice je short amerického dluhopisového ETF. To je přesně ta pozice, která dokazuje, že Michael očekává zvýšenou inflaci, která donutí americký FED zvýšit úrokové sazby. Díky své sázce na pokles dluhopisů by z takové změny těžil.

Michaelovi bylo dříve vyčítáno, že společnost více nevaroval před příchodem recese v roce 2008. Byť on má zato, že jeho varování bylo výrazné. Michael se tak letos poučil a zveřejnil své varování na sociální síti Twitter.

Zdroj: Michael Burry Warns Weimar Hyperinflation Is Coming, Michael Burry Reveals Massive Tesla Short, Huge Inflationary Bet

Bitcoin ale ne

Když se očekává zvýšená inflace, jako jedna z možností, jak se proti ní bránit se nabízí Bitcoin. Michael nám ve svém tweetu ukazuje i to, co si myslí o Bitcoinu. Je podle něj spekulativní bublina, která sebou nese více rizik, než příležitostí. Většina zastánců Bitcoinu má pravdu ve svých argumentech, proč je bitcoin aktuálně důležitý. Ale každý, kdo do něj investuje, by si měl být vědom, kolik páky je při cenových růstech využito. O tom jsme se mohli přesvědčit nedávno, když propad v ceně spustil kaskádové likvidace long obchodníků a tím dále posilovaný pád.

SEC se nelíbí tweety od Michaela

Tweety o inflaci přilákaly americký úřad SEC pro kontrolu cenných papírů, který svým tlakem donutil Michaela přestat tweetovat a po sléze i smazat twitterový účet. Proto tweety, které vidíte v tomto článku, jsou z účtu Michael Burry Archive, který v době tweetování vytvořil kopie tweetů na svém účtu. Bojí se SEC snad způsobování paniky a možné inflace, nebo se mu pouze nelíbí ovlivňování trhu?

Inflace vzrostla

I když je asi pořád brzo na to, abychom zjistili, jestli má Burry pravdu, inflace se pomalu začíná projevovat. Poslední zveřejněné oficiální statistiky inflace jsou pro letošní rok zatím 4.2 %. Což je 2× víc, než dvouprocentní cílená inflace.

Co si o tom myslím

Od začátku pandemie se spousta investorů bála inflace, proto dle mého názoru vznikl velký tlak na nákup a tím způsobený růst akciového trhu. Jednu proměnou, kterou investoři zdá se zapomněli do svých rovnic zapojit, je rychlost oběhu peněz. Lidé, kteří byli nuceni zůstat doma, neměli možnost utrácet. Proto se rychlost oběhu peněz zpomalila, to i přes téměř nekonečné rozšiřování peněžní zásoby od všech centrálních bank. Tyto peníze čekají v peněženkách spotřebitelů, kteří se těší na to, že si budou znovu užívat život. Proto je možné, že při otevření ekonomiky se inflace začne více projevovat.

Další varovný signál lze vidět v kolabování dodavatelských řetězců. Dodací lhůty čipů, plastových součástek a jiného materiálu pro výrobu, se prodloužily ze dní na měsíce. Z ekonomických zákonů by se měl projevit jakýkoliv nedostatek zvýšením ceny.

Michael ve svém očekávání ještě počítá s tím, že FED nenechá inflaci nekonečně růst, ale zvýší úrokové sazby. Pokud se tak stane, je pravděpodobné také, že zvýšení úrokových sazeb pošle akciový trh do korekce. Také je možné, že se Bitcoin bude chovat stejně, protože v době nejistoty většina riskantních investic, včetně Bitcoinu, se prodává. Ale z dlouhodobého hlediska by zvýšená inflace měla opět vést v růst jak akcií, tak Bitcoinu a to především z důvodu obrany proti inflaci. Je to přece hlavní důvod proč Bitcoin existuje.


Služby, které používám

BlockFi - Až 5 % spoření s bitcoinem, nebo 9.3 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud se vám má práce líbí, můžete mě také podpořit.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.