#72 👨‍💻 Mzdy v bitcoinu

Každý týden píši newsletter pro investory. Emaily chodí každou středu, pokud newsletter nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Můžete se přihlásit k bezplatnému odběru, nebo mě podpořit měsíčním předplatným pomocí následujícího tlačítka.

✉️ Odběr/podpora newsletteru 📺 Youtube Podcast 🎧 Spotify Podca


Dnešní poměrně krátký článek se týká nového typu zaměstnaneckého benefitu - vyplácení mzdy v bitcoinu. Výhodou je, že automaticky můžete spořit v bitcoinu bez složitých převodů. Byl by však o takový benefit u nás zájem?

Celebrity začínají přijímat plat v bitcoinu

Stále více amerických celebrit začíná přijímat část výplaty v bitcoinu nebo v jiném kryptu. Například se mezi ně řadí raper 50 Cent a pak také třeba 3 hráči amerického fotbalu Russell Okung, Trevor Lawrence a Sean Culkin. Část výplaty v kryptoměně dokonce dostávají i fotbaloví hráči Cristiano Ronaldo a Lionel Messi. Zajímalo by mě, jestli i běžní lidé v Česku by měli o tuto možnost zájem.

Přijímání bitcoinu jako výplatu v česku

Dle české legislativy není problém přijímat část výplaty v bitcoinu. Jedná se o tzv. naturální mzdu. U naturální mzdy je podmínka, že nesmí být vyplácená celá v naturáliích. Zákon ukládá, že velikost mzdy v korunách by měla být přiměřená situaci zaměstnance, nikdy však nižší, než je mzda minimální. Je zapotřebí také stanovit pravidla pro určování kurzu pro vyplácení mzdy a upravit pracovní smlouvu, například dodatkem. Naturální mzda, tedy i část v bitcoinu je součástí hrubé mzdy a proto se také používá pro výpočet daně.

Statistika

Chtěli byste přijímat část své výplaty v bitcoinu nebo naopak byste o takový benefit zájem vůbec neměli? Vyplňte mi prosím na toto téma formulář, který se tohoto tématu týká. Pokud budete chtít, můžete ve formuláři zanechat svou emailovou adresu a nechat si pak zaslat výsledky průzkumu a zjistit tak, jestli je o podobný benefit mezi lidmi zájem.

Vyplnit anonymní formulář

Závěr

Já osobně bych uvítal vyplácení menší části mzdy v bitcoinu. Myslím si, že tak 5-10 % by byla adekvátní velikost, která by se časem mohla zvyšovat. Příjem v bitcoinu je také skvělý způsob podpory Bitcoinové sítě. Při příjmu a utrácení vzniká kruhuvá ekonomika a bitcoiny se začnou více otáčet.

Zdroj: OnJuno Picks: Top 10 Celebrities That Get Paid in Crypto, Návod, jak vyplácet mzdu v bitcoinech


Služby, které používám

Unchained Capital + Trezor HW peněženka - Nejbezpečnější uložení bitcoinu pomocí Multisig. (více)

BlockFi - Až 4 % spoření s ₿, nebo 8 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $15 až $250. (více, analýza rizika)

Celsius Network - Spoření 6.2 % v ₿ bez podmínek. Získáte $50 registrační bonus, když při registraci napíšete můj referenční kód: 197112bf02. (více)

Nexo - Spoření 5 % v ₿ nebo 8 % v EUR. Možnost zasílání přímo pomocí SEPA. Registrační bonus přes link $10. (více)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

Deribit - Je burza specializující se na obchodování bitcoinových derivátů především opcí. Pokud se zaregistujete přes můj odkaz získáte slevu 10 % na poplatky.

O mně - jak na donaty?

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma. Pokud mě chcete podpořit, možné varianty najdete na stránce o mě. Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum nebo se obraťte na odborníky. Newsletter i článek obsahuje affiliate reklamu.