#29: Má Beyond Meat potenciál?

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


V předchozím newsletteru jsme si Beyond Meat představili, nyní se můžeme podívat trochu hlouběji, proč si myslím, že Beyond Meat má šanci na úspěch.

CEO

Ethan Brown je CEO a zároveň zakladatel Beyond Meat. Někdo by ho označil za snílka, ale dle mých zkušeností ředitel, který firmu zároveň založil a má osobní zájem na tom, aby firma rostla a prospívala, má vždy lepší výsledky než CEO, který firmu nezaložil. Stačí se podívat do minulosti na jiné CEO: Steve Jobs, Jeff Bezos, Bill Gates, Henry Ford, Elon Musk a další. Navíc u takto disruptivních společností, ani nelze, aby je řídil někdo bez vize a extrémního přesvědčení, že se změnit svět. Proto v tomto případě vidím velký přínos, že CEO je zrovna Ethan Brown.

Srovnání s konkurencí

Chuťově je Beyond Meat velmi napřed o proti konkurenci. Spousta strávníků dokonce říká, že nejde rozeznat od pravého masa. Jak jde vidět na videu, kde srovnávali 8 rostlině vyrobených Burgerů, dle reakcí ostatní testované byly o třídu horší.

Ovšem v tomto testu není zahrnut Impossible Burger, který je dle jiných recenzí chuťově srovnatelný s Beyond Meat Burgrem. Ale já věřím, že rostoucí trh s rostlině vyrobeným masem, bude dost velký pro oba hráče.

Partnerství

Beyond meat má spoustu partnerství se známými značkami jako KFC, Subway, Wallmart, McDonald's. Osobně si myslím, že je to velká výhoda a dokonce by se to dalo považovat za příkop (tedy výhodu před konkurencí, kterou těžko překonají), protože třeba zákazníci McDonaldu si zvyknou na chuť Beyond burgeru, a kdyby jej chtěl McDonald nahradit konkurencí, zákazníci poznají jinou chuť a nebudou spokojeni se změnou.

A i kdyby chuť měla být lepší, zákazníci většinou nemají rádi změnu. Například dle statistik, větší část lidí označí Pepsi Colu jako chutnější nápoj než Coca-Colu v testech konaných naslepo, ale přesto je Cola oblíbenější značka.

Zvyšující cena masa

Cena masa v posledních letech rostla rychleji než spotřební koš. Je možné, že tento trend bude stále posilovat v delším horizontu, protože plocha potřebná pro živočišnou výrobu je obrovská a stále více vzácná. Tomu i odpovídá zvyšující se cena za zemědělskou půdu.

Se zvyšující populací se zvyšuje i poptávka po jídle i mase. Kvůli tomu se dá předpokládat, že cena masa bude růst rychleji než průměrná inflace, proto je možné, že lidé budou hledat levnější alternativy. Zde vidím výhodu u Beyond Meat, které má podle mě velký potenciál zlevňovat své produkty, protože ze své podstaty jsou levnější na výrobu, než masná výroba. A Beyond Meat potřebuje pro svou výrobu výrazně menší množství plochy.

Consumer price index (CPI) for eggs, meat and general inflation in Canada from 1980-2016 (source: Agriculture and Agri-Food Canada [41]).
https://www.researchgate.net/figure/Consumer-price-index-CPI-for-eggs-meat-and-general-inflation-in-Canada-from-1980-2016_fig1_328036266

R&D

Beyond meat nemá na prvním místě zisk, a i když třeba našel produkt, o který je zájem, nepřestává s vývojem. To vidím jako velkou výhodu, protože je schopný své produkty pořád vylepšovat a tím zůstat napřed před konkurencí.

V číslech je 6.9 % příjmu použito na vývoj a výzkum. Jak je na tom v porovnání s ostatními? Druhý největší Nestlé investuje pouze 1.8 % příjmů do vývoje. V absolutních číslech možná Nestlé vkládá do vývoje více, ale myslím si, že Beyond bude chtít udržovat po delší dobu vyšší procento investované do vývoje, než je standard v odvětví.

Nacenění

Pro nacenění jsem využil výpočty jiného investora. Ten se rozhodl předpokládat, že do deseti let bude velikost trhu s rostlinným masem 5 % z celkového masového průmyslu. A další předpoklad je, že Beyond bude mít z tohoto trhu s rostlinným masem 10 %. Tedy jeho příjmy budou 7.7 miliard. Z toho se už dá vypočítat, že cena akcií při PE ratiu 15, který je spíše nižší, než běžný v odvětví, se může pohybovat mezi $500 a $650. Tedy, při takovém investičním cíli, by od dnešní ceny akcií vycházelo zhodnocení okolo 5x.

Jedná se o velký předpoklad růstu, ale Beyond Meat v posledních letech dokázal růst velmi rychle. Jistě tento růst bude postupně zpomalovat, ale i tak toho může dosáhnout.

Závěr

Beyond Meat je rychle rostoucí společnost, která má před sebou obrovský potenciál. Ale každý investor si musí rozmyslet, jestli věří, že trh s rostlině vyrobeným masem bude růst a jestli věří, že zrovna Beyond Meat si udrží své prvenství. Já si myslím, že je vyšší šance, že se tyto předpoklady naplní.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Zdroje:

Protein content and amino acid composition of commercially available plant-based protein isolates

Subway® and Beyond Meat® Team Up to Create a Plant-Based Sub

investors.beyondmeat.com

Sustainability in the Canadian Egg Industry—Learning from the Past, Navigating the Present, Planning for the Future

BEEF PRICES SOAR, FOOD INFLATION IS HIGHEST IN MORE THAN EIGHT YEARS

How Beyond Meat and Impossible Foods Make Their Plant-Based Burgers

Beyond Meat CEO: Why Business Is Quickest Route to Social Change

Beyond Meat, Inc. - Q3 2020 Earnings Call - Nov 09, 2020

Why Beyond Meat Stock Is An INCREDIBLE Buying Opportunity!

Beyond Meat stock analysis | Boom or Bust?

Huge Beyond Meat Stock (BYND) Price Prediction! In-Depth Analysis! [10,000% ROI]

Beyond Meat Stock just crashed! Should you buy the dip? (Mcdonalds Parternship, Stock Charts)

Beyond Meat (BYND) - Disrupting the $1.4 Trillion Meat Market? (Ep. 160)

How Beyond Meat Makes Juicy Burgers From PLANTS [w/ CEO Ethan Brown]