#27: Beyond Meat revoluce ve stravování

Každý týden píši email pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.


Bitcoin se znovu dotkl nejvyšší ceny (ATH) a je možné, že brzy prorazí. Doufám, že v tuhle chvíli již všichni moji odběratelé jsou spokojeni s velikosti své pozice. I když nepřestanu malou část příjmů investovat pravidelně do bitcoinu, myslím si, že je vhodné hledat další investice, které patří mezi disruptivní technologie a mají potenciál nahradit aktuální. Proto jsem se rozhodl podívat na společnost Beyond Meat.

Disrupce masového průmyslu

Aktuální stravování vyspělých zemí představuje problém do budoucna. Velkou částí jídelníčku mnoha lidí představuje maso. To sebou nese problém, protože se nedá neustále zvyšovat výroba, aby nasytila masem rostoucí populaci. Masová výroba navíc představuje nezanedbatelnou část emisí skleníkových plynů a je ze své podstaty neefektivní. Vypěstované rostlinné krmivo se totiž velmi neefektivně přeměňuje na maso za potřeby dlouhého času, množství vody a uvolňování skleníkových plynů.

Beyond meat je společnost, která vyrábí maso vyrobené z rostlin. Tímto je přeskočen celý cyklus, kde je zapotřebí, aby nejdříve vyrostlo zvíře. A proto disruptuje masový průmysl. Dá se říct, že podle velikosti problému se dá určit velikost příležitosti. A příležitost zde je opravdu velká. Velikost masového průmyslu je 1,4 bilionů dolarů. Pokud bychom předpokládali, že Beyond Meat dokáže získat 1 % z tohoto masového průmyslu, pak se dá předpokládat růst společnosti a tedy i zhodnocení ceny akcií 7 až 10 x. Velikost trhu i možnost růstu je obrovská.

Trend omezování masa

Ale proč by měli zákazníci kupovat Beyond Meat místo opravdového masa? Jak můžeme vidět na následujícím grafu počtu hledání vegan na google, trend omezování masa se zvětšuje. Lidé začínají být více uvědomělí a vidí dopady přemrštěné konzumace masa jak na zdraví, tak na společnost.

Tedy důvody mohou být z přesvědčení nebo kvůli zdraví. Osobně si myslím, že největší nárůst poptávky Beyond meat produktů příjde, jakmile jejich cena klesne pod ceny obvyklé za maso. A protože celý proces výroby má potenciál být automatizovaný a v obrovských množstvích je pravděpodobné, že cena může klesnout při zachování marží.

Mise společnosti a dopad na lidstvo

Beyond Meat si vzal za cíl přinášet alternativy zákazníkům, aby stále mohli jíst, co jim chutná. Ze studií víme, že je až 42 % nižší možnost problémů se srdcem lidí, kteří jedí převážně rostlinou stravu a až 30 % nižší možnost vytvoření rakoviny. Chov zvířat a masná výroba představuje 18 až 50 % všech skleníkových plynů. Až 78 % veškeré zemědělské půdy a 29 % vody je využíváno pro udržování chovu na masovou výrobu.

Proč klesla cena

Na posledním konferenčním hovoru s investory představil Beyond meat finanční výsledky. I když se společnosti podařilo růst i v době krize o 2 % na příjmech, kvůli přesunu stravování z restaurací do domovů se snížila marže z 35.6 % na 27 %. Společnost sice zareagovala přesunem inventáře do obchodů, ale u maloobchodních prodejů je podstatně nižší marže. Což mělo za důsledek snížení čistých zisků z 32.8 miliónů dolarů na 25.5 milionů dolarů. Tedy dá se předpokládat, že až se provoz společnosti po pandemii vrátí do normálu, i jejich zisky se vrátí. Ale díky tomu nyní vzniká nákupní příležitost akcií za nižší cenu.

Druhý důvod proč cena akcií klesla, je že McDonald ohlásil, že přejmenuje svůj burger z Beyond burger na McPlant burger. To v některých investorech vyvolalo strach, že Beyond Meat nebude dodávat své produkty McDonaldu. Ale spolupráce neskončila, CEO Beyond Meat v rozhovoru ujišťoval, že stále komunikují s McDonaldem o spolupráci.

Můj postoj

Společnost Beyond Meat dle mého dělá obrovský přínos pro společnost. A dle zásady investuji do společností o kterých si myslím, že by měly tvořit naší budoucnost a disruptují aktuální trh. Možnost růstu společnosti je obrovská, to tvoří velkou příležitost. Je jisté, že ne každý si zvolí maso vyrobené z rostlin, ale myslím si, že bude stále více lidí, kteří při možnosti zdravější alternativy s nižším negativním dopadem zvolí právě tu. Já plánuji investovat volné finanční prostředky právě do této společnosti. A jestli bude cena klesat, tak budu přikupovat více za levnější cenu.

V příštím newsletteru se pokusím blíže nacenit možný růst a podíváme se jak Beyond Meat vyrábí své hamburgery. Možná přijde i recenze jejich produktu, protože bych rád vyzkoušel jejich burger.


Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.

Share Romanův Newsletter investorům

Služby, které používám

Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)

BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)

crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)

Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)

Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)

Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.

Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)

O mně - darovat

Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.

Zdroje:

investors.beyondmeat.com

článek: How Beyond Meat and Impossible Foods Make Their Plant-Based Burgers

podcast: Beyond Meat CEO: Why Business Is Quickest Route to Social Change

podcast: Beyond Meat, Inc. - Q3 2020 Earnings Call - Nov 09, 2020

Why Beyond Meat Stock Is An INCREDIBLE Buying Opportunity!

Beyond Meat stock analysis | Boom or Bust?

Huge Beyond Meat Stock (BYND) Price Prediction! In-Depth Analysis! [10,000% ROI]

Beyond Meat Stock just crashed! Should you buy the dip? (Mcdonalds Parternship, Stock Charts)

Beyond Meat (BYND) - Disrupting the $1.4 Trillion Meat Market? (Ep. 160)

How Beyond Meat Makes Juicy Burgers From PLANTS [w/ CEO Ethan Brown]